Babiš dělá chaos už i v Evropě. Francie mu slíbila 100 tisíc vakcín, ale neví, že v Česku se budou válet na skladě

Premiér Andrej Babiš v kritické situaci pro Českou republiku opět předvádí ukázkovou snahu o odvedení pozornosti, respektive o dojem, že něco dělá. Oslovil evropské státy, zda by mu náhodou nemohly půjčit vakcíny pro naše lidi, jak on sám rád říká. Většina pochopitelně odmítla, protože rychle proočkovávají vlastní obyvatelstvo a nemají nadbytek. Na rozdíl od České republiky, kde se první dodávky vakcíny AstraZeneca týdny válejí po skladech.

Je přitom od Babiše velmi nekolegiální, že představitele evropských států vůbec vystavuje takové volbě v této i pro ně nelehké době. Do současné mizérie se česká vláda dostala jen a pouze vlastní vinou. Ostatní jsou na tom lépe a chtějí na tom být v rámci možností dobře i nadále, a tak se snaží očkovat seč mohou.

Babiš v tomto ohledu slaví určité úspěchy. Z Izraele dostal darem 5000 vakcín Moderna, což je jako jehla v kupce sena, ale je to zkrátka úspěch pro PR oddělení. Francie se potom podle premiéra uvolila dokonce k poskytnutí 100 tisíc vakcín, což už je poměrně výrazná porce, jež umožňuje dvěma dávkami naočkovat 50 tisíc obyvatel České republiky. K dispozici mají být k 15. březnu.

Česko očkuje téměř nejpomaleji z celé Evropy a tak tak stíhá vypotřebovávat dávky, které mu dorazí. Podle plánu přitom v polovině března přijde velké množství vakcín od výrobců i bez dodatečné dodávky z Francie. Vláda se tak bude muset ukázat, že stihne vyočkovat je i francouzskou pomoc. Rada na okraj pro ministerstvo zdravotnictví: distributora pro vakcíny byste měli poptávat už teď, nikoliv až dodávka z Francie dorazí nebo odkudkoliv jinud dorazí. Však víte, dnes už si člověk nemůže být jist ani takovou samozřejmostí.

Vláda dosud nedokázala říct, jak hodlá řešit kritickou situaci ve zdravotnictví. Nedokáže ani zajistit funkčnost systému očkování, kdy už se věcí chápe iniciativa praktických lékařů zezdola, aby zabránila nejhoršímu. V takovou chvíli Babiš předvádí roli krizového manažera, který shání vakcíny po všech čertech.

Foto: Shutterstock