Babišovi jde o kejhák, odhalil Kalousek motivaci premiéra vyhrát volby. A Topolánek doplnil, proč to Pirátům letos vůbec nejde

Mnozí jsou v šoku z nejnovějšího předvolebního průzkumu, který nejenže připisuje jednoznačné vítězství Hnutí ANO, ale navíc ještě se ziskem více než třiceti procent. S tím přitom možná nepočítali ani ti největší optimisté v řadách strany Andreje Babiše. Čtěte více: Babiš už zase drtí konkurenci. Pokud PirStan a Spolu budou nadále stejně zoufalé, získá ve volbách nejlepší výsledek v historii

Je tedy na místě se ptát, co se to tu vlastně děje? K diskuzi na CNN Prima News tentokrát byla přizvána zajímavá sestava v čele s Miroslavem Kalouskem a Mirkem Topolánkem. Oba jsou už bývalí politici, ale o to zapálenější glosátoři veřejného dění, do kterého mají také vhled jako málokdo.

Výroky obou pánů v podstatě dokreslují to, co vidíme v předvolebních průzkumech. Obrovská aktivita Andreje Babiše v posledních týdnech nese své ovoce, a to přesto, že premiér nepřináší žádná zásadní témata. “Pokud bude mít možnost sestavit tu většinovou vládu, tak ji sestaví, nepustí to z ruky, protože ví, že mu jde o kejhák,” uvedl bývalý předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. “Andrej Babiš jede na tygru, hraje o svoji svobodu a ekonomickou budoucnost,” vysvětloval s tím, že premiér se zkrátka nemůže zastavit a nemůže pustit vládu z rukou, protože jinak by mu hrozila nejrůznější trestní stíhání, kterým z pozice předsedy vlády může nejrůznějšími způsoby bránit. Velkou roli hraje také to, že se jeho Agrofert doslova přisál na veřejné rozpočty a dotace, na kterých se stal závislým. Pokud by od nich byl odstřižen, měl by značné ekonomické problémy.

A do toho je tu protichůdný trend, který popsal pro změnu Mirek Topolánek. “Ten soupeř reaguje často splašeně, vyděšeně, ufňukaně. Najednou vidíme, že Piráti nejsou ti mladí sebevědomí lidé, kteří mají na všechno odpověď a všechno ví lépe. A proto to jde proti sobě, proto on (Babiš), ne že by bral voliče Pirátům, ale možná od Pirátů některé voliče odhání,” vysvětlil bývalý premiér, podle kterého je velmi chytré, že Babiš zacílil právě na Piráty a solidně působící Starosty a nezávislé vlastně ignoruje.

Podle Topolánka navíc koalice PirStan není příliš šťastná. Zná prý řadu lidí, kteří chtějí volit Starosty, ale nikoliv Piráty. Pokud však budou volit STAN, dají hlas celé koalici, jejímž kandidátem na premiéra je stále Ivan Bartoš. Jeho vyhlídky na to, že by skutečně po volbách sestavoval vládu, však každým dnem klesají. “Starostové a nezávislí jsou do té míry flexibilní, že oni dokázali být tak trochu TOP 09, tak trochu lidovci a teď jsou zase tak trochu Piráti,” rýpl si do svého někdejšího koaličního partnera Kalousek.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
31 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hlasů
Inline Feedbacks
View all comments