Zbytečné očkování? AstraZeneca úspěšně otestovala lék, který brání propuknutí covidu-19

Už brzy možná nebude očkování jedinou opravdu účinnou zbraní, kterou lidstvo proti epidemii covidu-19 má. Farmaceutická společnost totiž se značným úspěchem v další fázi otestovala svůj slibný lék, který brání samotnému propuknutí nemoci.

Lék zatím nese označení AZD7442 a je v podstatě koktejlem dvou protilátek, které snižují riziko propuknutí covidu-19, respektive jeho symptomů, o celých 77 %.

Úspěšnost potvrdil dosud největší klinický test, kterého se zúčastnilo více než 5000 dobrovolníků z 87 zemí světa, jak uvádí AstraZeneca ve své tiskové zprávě.

Nový lék tak může být nadějí pro ty, kdo se proti koronaviru nemohou ze zdravotních důvodů očkovat, ale také vítaným alibi pro ty, kdo tak z nejrůznějších důvodů učinit nechtějí.

Pro společnost AstraZeneca je to vítaná vzpruha, protože její vakcína v konkurenci jiných látek příliš dobře neobstála. Od začátku ji provázejí spekulace o účinnosti a bezpečnosti. Ty se částečně potvrdily, když se ukázalo, že vakcína může způsobit smrtelné krevní sraženiny. Od očkování touto látkou tak ustoupila řada evropských zemí a ani ve zbytku Evropy, Českou republiku nevyjímaje, už se příliš nepoužívá.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments