“Kašlu na respirátor,” chlubí se na internetu lidé, kteří nakupují bez ochrany úst. Obchody jsou s tím smířené

Přibývá facebookových skupin, na kterých lidé sdílejí své zážitky z nakupování bez stále ještě povinných respirátorů. Nerozpakují se ani přikládat fotografie, které je usvědčují z porušování zákona. Jak se ale ukazuje, v samotných obchodech žádné problémy nemají. Obchodní řetězce svorně uvádějí, že toto řešit nemohou.

Zdravím všechny. Já dnes v Orlové v Albertu a pak v Kauflandu. Všichni nasazené zobáky, ale nikdo mi nic neřekl, dokonce ani policie, když jsme se sešli u pečiva při výběru svačiny,” uvádí jeden z lidí, kteří nakupují bez respirátoru v jedné z facebookových skupin, které za tímto účelem vznikly. Kromě odporu k ochraně úst v nich lze narazit především na odpor vůči očkování.

Příspěvků v těchto skupinách rychle přibývá. Lidé se v nich chlubí, jak si užívají svobody právě v obchodech, ale také ve veřejné dopravě. “Vždyť to soud zakázal, tak proč to nosit,” píše další z uživatelů, který svévolně interpretuje rozhodnutí Nejvyššího správního soudu, který vyzval ministerstvo zdravotnictví k přepracování odůvodnění, proč je třeba respirátory nosit. Samotné opatření však nezrušil.

Tak za poslední tři týdny jsem měl roušku na sobě jednou na úřadě. Jinak obchody, vlak a tak dále. Ještě nikdo mi nic neřekl,” chlubí se jiný z diskutérů. “Je mi jedno, že jsem vždy jediná, kdo se nedusí. Nestydím se být jiná. Ráda půjdu příkladem,” předbíhá další účastnice diskuze, jakoby se bránila logickému argumentu, proč zrovna ona má mít taková privilegia.

Obvyklé motivace těchto lidí jsou velmi podobné. Jedna část stále nevěří tomu, že by covid byl něco horšího než obyčejná chřipka. Další tomu sice možná věří, ale za důležitější považují osobní svobodu.

Samotné obchody, ve kterých k porušování opatření dochází nejčastěji, sice formálně plní svou povinnost, kdy u vchodu na nutnost nasazeného respirátoru upozorňují, ale jakmile vejde někdo bez něj, personál si ho obvykle nevšímá. To spíše zasáhnou ostatní zákazníci, kdy potom dochází ke konfliktům. “V případě kontroly dodržování povinnosti ochrany dýchacích cest postupujeme zcela v souladu s platnými zákony, ze kterých vyplývá, že vymáhání dodržování daného opatření není v naší kompetenci,“ uvedl pro server idnes.cz za supermarkety Lidl mluvčí Tomáš Myler. Ostatní řetězce hovoří obdobně.

Foto: Shutterstock

Odebírat
Upozornit na
guest
77 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hlasů
Inline Feedbacks
View all comments