Změna v placení kartami. Jeden způsob jejich použití definitivně končí

Už i platební karty jsou natolik staré, že je čekají významní změny. Pokud jste si oblíbili platby platebními kartami pro jejich jednoduchost a komfort, dost možná ani nevíte o jedné z možností, kterou je možné s pomocí karty zaplatit. Jde o využití magnetického proužku, který se dosud nachází prakticky na každé debetní či kreditní kartě. Pakliže jste se domnívali, že jeho funkce je jiná, byli jste na omylu. Jediným úkolem platebního proužku je umožnit platbu, a to podobně jako mikročip, případně čip pro bezkontaktní placení.

Magnetické proužky už se ale v poslední době využívaly jen ojediněle, byť někteří karetní vydavatelé na ně stále do značné míry spoléhají. V České republice je to například společnost Diners Club. Na druhé straně konkurenční Mastercard už chystá významnou změnu, která promění vzhled a funkčnost platebních karet jako máloco. Podle serveru CNN chce tato firma s magnetickými proužky definitivně skončit. Bude je opouštět postupně, a to v příštích deseti letech. Dá se očekávat, že k podobnému kroku se nakonec uchýlí i konkurenční Visa.

Společnost Mastercard ve svém prohlášení uvádí, že v současné době už jsou zcela dominantní platby přes mikročip, tedy vložením do terminálu. Naopak u magnetický proužek se protahoval bokem terminálu a bylo třeba ho doplnit ještě podpisem, protože není považován za tak bezpečný. Zejména v České republice je však nejoblíbenějším způsobem placení takzvané bezkontaktní přiložení, které umožňuje zaplatit částku do pěti set korun bez zadání PIN kódu, což z něj dělá spolehlivě nejrychlejší způsob placení. Kromě toho je možné si údaje z platebních karet nahrát do mobilního telefonu a platit bezkontaktně jeho prostřednictvím.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
8 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments