Babišovi rekordní zdražování vyhovuje, vyzval ČNB, ať s tím nic nedělá. Dodatečně tak zdaní občany. Komentář Tomáše Mrkvičky

Ceny v České republice rostou rekordním tempem a nezdá se, že by zdražování řeklo poslední slovo. Podle některých názorů by se inflace koncem roku mohla podívat až nad pětiprocentní hranici. To znamená obrovské znehodnocování úspor občanů. Také proto se z inflace stává předvolební téma.

Abychom byli upřímní, nelze říct, že za takto vysokou inflaci může jen vláda. Z velké části jde o dovezený nárůst cen, se kterým nelze nic dělat, protože ceny většiny zboží rostou globálně. Faktem ale je, že česká vláda růst cen ještě podpořila, a to v tu nejméně vhodnou chvíli. Zrušila superhrubou mzdu, což vedlo k navýšení čistých příjmů domácností a navíc v posledních letech významně navyšuje důchody i platy státních zaměstnanců. Více peněz v ekonomice pak logicky tlačí ceny ještě více nahoru.

Česká národní banka si problém s inflací uvědomuje a už ho začala řešit. Postupně navyšuje úrokové sazby a někteří členové její rady uvažují nad tím, že v září podpoří růst úrokových sazeb o 0,5 %. I na dalších zasedáních do konce roku se potom s růstem sazeb počítá. Tyto kroky by měly vést k tomu, že budou mít peníze v ekonomice opět větší hodnotu a budou dražší. Pro občany by to mělo znamenat, že méně vyplatí hypotéky a další úvěry a více se vyplatí naopak spoření. Navýšení úroků působí jednoznačně protiinflačně.

Česká národní banka má však v tomto navyšování úroků významnou opozici. Proti růstu úrokových sazeb už se vyjádřil premiér Andrej Babiš i ministryně financí Alena Schillerová. Oba opakují, že inflace není domácím problémem. Že se zdražuje všude na světě a nemá cenu s tím tady cokoliv dělat.

Babiš chce mít nadále nízké úrokové sazby. Důvod je jednoduchý. Pokud sazby porostou, okamžitě se začne zdražovat obsluha státního dluhu, který v posledních letech významně vzrostl a v dalších ještě hodně poroste. Mohlo by se zdát, že desetinky procent, případně nízká procenta, nemohou udělat velký rozdíl, jenže v případě tisíců miliard, které Česká republika dluží, jsou to významné částky.

Vysoká inflace Andreji Babišovi vyhovuje, protože tak fakticky dochází k dodatečnému zdanění občanů. Babiš tak může vesele tvrdit, že po volbách nechce zvyšovat daně. Pokud bude inflace nadále takto vysoká, udělá to za něj. Aby z toho mohl čerpat co možná nejvíce, potřebuje však nízké sazby.

Andrej Babiš však může mít i čistě soukromý důvod, proč sazby nezvyšovat. Kromě České republiky je také významně zadlužen i jeho koncern Agrofert. U bank má úvěry za miliardy. Pokud bude ČNB zvyšovat sazby, holdingu se tyto úvěry velmi prodraží.

Pro Andreje Babiše je jednoduché svádět inflaci na cizí vlivy, které neovlivníme. Ve skutečnosti ale ČNB může inflaci srazit na přijatelnější hodnoty. Měli bychom mít na paměti, že současná vláda to odmítá a navíc se centrální bankéře snaží ovlivňovat.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít

Šéfredaktor deníku Mix24.cz. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a již více než dvacet let působí v médiích na redaktorských a editorských pozicích. Specializuje se na oblast ochrany spotřebitele.

Odebírat
Upozornit na
guest
16 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments