Babišovi rekordní zdražování vyhovuje, vyzval ČNB, ať s tím nic nedělá. Dodatečně tak zdaní občany. Komentář Tomáše Mrkvičky

Ceny v České republice rostou rekordním tempem a nezdá se, že by zdražování řeklo poslední slovo. Podle některých názorů by se inflace koncem roku mohla podívat až nad pětiprocentní hranici. To znamená obrovské znehodnocování úspor občanů. Také proto se z inflace stává předvolební téma.

Abychom byli upřímní, nelze říct, že za takto vysokou inflaci může jen vláda. Z velké části jde o dovezený nárůst cen, se kterým nelze nic dělat, protože ceny většiny zboží rostou globálně. Faktem ale je, že česká vláda růst cen ještě podpořila, a to v tu nejméně vhodnou chvíli. Zrušila superhrubou mzdu, což vedlo k navýšení čistých příjmů domácností a navíc v posledních letech významně navyšuje důchody i platy státních zaměstnanců. Více peněz v ekonomice pak logicky tlačí ceny ještě více nahoru.

Česká národní banka si problém s inflací uvědomuje a už ho začala řešit. Postupně navyšuje úrokové sazby a někteří členové její rady uvažují nad tím, že v září podpoří růst úrokových sazeb o 0,5 %. I na dalších zasedáních do konce roku se potom s růstem sazeb počítá. Tyto kroky by měly vést k tomu, že budou mít peníze v ekonomice opět větší hodnotu a budou dražší. Pro občany by to mělo znamenat, že méně vyplatí hypotéky a další úvěry a více se vyplatí naopak spoření. Navýšení úroků působí jednoznačně protiinflačně.

Česká národní banka má však v tomto navyšování úroků významnou opozici. Proti růstu úrokových sazeb už se vyjádřil premiér Andrej Babiš i ministryně financí Alena Schillerová. Oba opakují, že inflace není domácím problémem. Že se zdražuje všude na světě a nemá cenu s tím tady cokoliv dělat.

Babiš chce mít nadále nízké úrokové sazby. Důvod je jednoduchý. Pokud sazby porostou, okamžitě se začne zdražovat obsluha státního dluhu, který v posledních letech významně vzrostl a v dalších ještě hodně poroste. Mohlo by se zdát, že desetinky procent, případně nízká procenta, nemohou udělat velký rozdíl, jenže v případě tisíců miliard, které Česká republika dluží, jsou to významné částky.

Vysoká inflace Andreji Babišovi vyhovuje, protože tak fakticky dochází k dodatečnému zdanění občanů. Babiš tak může vesele tvrdit, že po volbách nechce zvyšovat daně. Pokud bude inflace nadále takto vysoká, udělá to za něj. Aby z toho mohl čerpat co možná nejvíce, potřebuje však nízké sazby.

Andrej Babiš však může mít i čistě soukromý důvod, proč sazby nezvyšovat. Kromě České republiky je také významně zadlužen i jeho koncern Agrofert. U bank má úvěry za miliardy. Pokud bude ČNB zvyšovat sazby, holdingu se tyto úvěry velmi prodraží.

Pro Andreje Babiše je jednoduché svádět inflaci na cizí vlivy, které neovlivníme. Ve skutečnosti ale ČNB může inflaci srazit na přijatelnější hodnoty. Měli bychom mít na paměti, že současná vláda to odmítá a navíc se centrální bankéře snaží ovlivňovat.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Jde pravděpodobně o jeden z největších nešvarů současnosti, jen se o něm zdaleka nemluví tolik, jak by bylo potřeba. Vždyť se tu reálně ztrácejí peníze desítkám tisíc lidí, přičemž toto číslo pravděpodobně ještě poroste. Postihne to každého Nejrůznější organizované skupiny si rychle všimly toho, že Češi jsou stále obecně velmi důvěřiví a neočekávají, že by jim někdo chtěl udělat něco zlého. A na druhé straně slyší na nejrůznější výzvy k tomu, jak zhodnotit svůj majetek, případně slibované výhry. Různých metod, jak z lidí vylákat peníze, které už nikdy neuvidí, je celá řada. Tou nejjednodušší je poslat pod určitou záminkou SMS, která buď hrozí nějakým průšvihem nebo naopak něco slibuje. Připojena je výzva k akci, kde je třeba vyplnit osobní údaje. Na tom by ještě nebylo nic divného, pokud by mezi nimi nebyly i přístupové údaje k bankovnímu účtu. Pokud je odevzdáte, můžete si být jisti tím, že vám účet vyluxují. Podvody se to jen hemží na internetových tržištích, kde se Češi často pokoušejí prodat různé použité věci. “Měla jsem radost, že se mi na můj inzerát někdo hned ozval a že situaci rychle řeší,” říká pětadvacetiletá Míša, která prodávala starší dětské věci. “Okamžitě poslal odkaz na kurýrní službu, kde jsem měla vyplnit údaje včetně přístupu do bankovního účtu. Až potom mi došlo, jak moc jsem byla naivní.“ Přijdete o balík peněz Žena celkem přišla o 40 tisíc korun, které se podvodníkům podařilo z jejího účtu odčerpat, než banka transakce zablokovala. Podle České bankovní asociace bylo podobným způsobem napáleno téměř 70 tisíc klientů, kterým byla zcizena částka přesahující 1,35 miliardy korun. Na jednoho tak v průměru připadá enormní ztráta ve výši dvaceti tisíc korun. Může to být ale i podstatně více. Výjimkou nejsou případy, kdy lidé přijdou o stovky tisíc korun, respektive o veškeré celoživotní úspory. Čtěte také: Banky jdou náhle tvrdě po Češích. Přijdete tak o spoustu peněz, už zase vás škubou Ačkoliv se banky situaci snaží řešit, z jejich pohledu mají vše velmi dobře zabezpečeno a zbývá tedy především edukace klientů. To je ale nikdy nekončící práce, jelikož jsou jich miliony a nejrůznější podfuky mají stále sofistikovanější podobu. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Vypadá to, že chystaná důchodová reforma se stane největším tématem příštích týdnů a měsíců. Ostatně, jde o zcela zásadní změnu, která se dotkne úplně všech. Vzhledem k tomu, v jaké šlamastyce se celý důchodový systém ocitl, je třeba provést skutečně dalekosáhlé změny na všech stranách. Do důchodu dříve Všeobecně to pochopitelně půjde směrem, který se lidem příliš nelíbí. Produktivní věk se prodlouží a důchodový věk naopak oddálí. Smyslem je to, abyste v penzi netrávili tolik času. Podle aktuálních propočtů se počítá s průměrem 21 let a i to bude podle odborníků dost možná třeba ještě zrevidovat, jelikož je to příliš mnoho, vezmeme-li v potaz, že pro odchod do penze je třeba odpracovat 35 let. Ovšem s tím, jak se bude věk pro odchod do důchodu prodlužovat, je třeba zohlednit i velmi náročné profese, kterých by se to týkat nemělo. V některých případech by si dokonce měly polepšit a odejít do penze dříve než dnes. Do důchodu půjdou zcela jednoznačně dříve pracovníci spadající do 4. kategorie podle metodiky Bezpečnosti a ochrany zdraví při práci. “To jsou práce, při nichž je vysoké riziko ohrožení zdraví, které nelze zcela vyloučit ani při používání dostupných a použitelných ochranných opatření,” uvádí web BOZP Info. Kdo tam spadá? Do této kategorie však aktuálně spadá necelých 20 tisíc lidí, což není mnoho. Ministerstvo práce a sociálních věcí ale už oznámilo, že dřívější důchod se bude týkat i řady profesí spadajících do třetí kategorie. Tam už jde teoreticky o téměř půl milionu zaměstnanců. Počítá se s tím, že dříve půjdou například zedníci, dlaždiči, obsluhovači důlních zařízení, montéři nebo pracovníci odvozu a recyklace odpadů. Překvapivě by se to mělo týkat také šéfkuchařů a kuchařů. Čtěte také: Jsem na světě 70 let, ale takhle špatně se mi ještě nežilo. Důchodkyně řekla, kolik skutečně dostává a co si myslí o tomto státě Je tedy vidět, že některé skupiny se do tohoto seznamu propracovaly a jiné nikoliv. Proč tam nejsou například pokojské nebo recepční, které také neustále stojí na nohou a vykonávají fyzickou aktivitu? Mnozí to zcela jistě budou považovat za nespravedlivé. Zároveň se tu vytváří skupina privilegovaných, a to často ne se zcela propracovaným argumentačním pozadím. Foto: Shutterstock, zdroje: SUIP, MPSV 1SdíleníSdíletTweet [...]
Lidem v České republice hrozí poměrně velký malér, o kterém většina z nich zatím nic moc netuší. Je to spojeno s držbou nemovitého majetku, která bude nově vyžadovat o poznání více povinností a papírování, než tomu bylo dosud. Jde tak trochu o vedlejší produkt schválení nového stavebního zákona, který přišel i s mnoha takzvanými přílepky, které z něho udělaly ukázkový paskvil. Dejte si papíry do pořádku Co mělo řešit zrychlení stavebního řízení, aby se v Česku konečně začaly pořádně stavět byty, které jsou potřeba jako sůl, paradoxně přináší ještě mnoho dalších komplikací, jež tu dříve nebyly. A to překvapivě i pro stávající majitele nemovitostí. Navíc neplatí, že by se nový stavební zákon týkal především developerů či stavebních společností, jak často panuje mylně rozšířený názor. Dotýká se úplně všech, a to i těch, kdo mají už postavený obyčejný rodinný domek. Nová regulace vstoupila v platnost od 1. ledna 2024, avšak celá záležitost je natolik komplikovaná, že druhá fáze přijde až od 1. července tohoto roku. Právě tehdy naběhnou i všechny možné povinnosti, které už však v té době musíte plnit. Odborníci se teprve teď seznamují s veškerými dopady, které novinka přináší, a informují o nich veřejnost. Ta tak může být ještě nepříjemně překvapena. Jako například v tomto případě, kdy se ukazuje, že lidé, kteří mají nějakou nemovitost, musí uchovávat její projektovou dokumentaci, a to tu, podle které se projekt nakonec realizoval. Nestačí tedy různé prvotní či pozměněné verze. Musíte mít v ruce papír, podle kterého se stavělo. Bude to hodně drahé Mnozí ho pochopitelně nemají, takže bude docházet k paradoxní situaci, kdy si budou muset opatřit projekt na základě toho, jak byl dům ve skutečnosti postaven, tedy jaksi reverzně. A teď se podržte. Netýká se to totiž pouze těch domů, které budou postaveny poté, co vstoupila novela stavebního zákona do praxe. Vše bude platit i zpětně na veškeré již postavené nemovitosti v České republice. Čtěte také: Výrazně vyšší dědická daň vás může odradit od toho, abyste odkázali nemovitost dětem Pakliže si říkáte, že to nebude tak žhavé, jak to vypadá a že na tuto hru nepřistoupíte, potom byste měli také vědět, jaké jsou v takovém případě sankce. Ty totiž nejsou vůbec nízké. Původně se počítalo s už tak vysokou pokutou ve výši 200 tisíc korun, avšak ta byla pro jistotu ještě navýšena na 400 tisíc. V případě, že tedy povinnosti nesplníte, připravte si rovnou tučný balík. Foto: Shutterstock, zdroje: ČKA, MMR, ČKAIT 83SdíleníSdíletTweet [...]

Šéfredaktor deníku Mix24.cz. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a již více než dvacet let působí v médiích na redaktorských a editorských pozicích. Specializuje se na oblast ochrany spotřebitele.

16 názorů k článku “Babišovi rekordní zdražování vyhovuje, vyzval ČNB, ať s tím nic nedělá. Dodatečně tak zdaní občany. Komentář Tomáše Mrkvičky

  1. Mrkvičko je to padouch,ale zase vládnout nám ods a spol tak ceny jdou stejně na horu,ale bez přidání na platech a duchodech,což ostatně si ještě pamatujeme

  2. Tenhle “člověk” nepatří do vězení, ale rovnou na šibenici. Snad kvůli němu po volbách obnoví trest smrti a veřejné popravy!

        1. Proč ne, jen se obávám že u této exekuce, bude velký zájem ,,o práci”. Vsadím se, že pokud by se vybíralo vstupné, tak by se tou částkou dal ,,zacelit” poměrně velký podíl státního dluhu. Tak by StBák, alespoň jednou, byl užitečný.

  3. Jediné, co mne na tom těší je, že nejvíc to odnesou ti, co toho kašpara volí. Každý mejdan jednou skončí.

  4. Dnešní vtip pro moji ženu Lenu. Můj trafikant bude volit ODS. Je prý podnikatel, takže musí. Tomu by se i kury smály

  5. zase lež skorompovanýho novináře špíny Mrkvičky řekni kolik dostáváš od opozice za každý článek lží,pomluv čím větší lež,intrika tím větší honorář tak kolik tento krát

  6. A co by s tím ČNB měla dělat Mrkvičko? Vydat nařízení pro všechny výrobce na světě, že se nemají zvyšovat ceny?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *