Bankovka s Václavem Havlem jde do tisku. Budí přehnané reakce

V prosinci tomu bude už deset let od chvíle, kdy zemřel prezident Václav Havel. Ku příležitosti tohoto výročí vzniká pamětní list s prezidentovou podobiznou, který bude mít podobu bankovky. Oficiální platidlo to ovšem není.

Grafický návrh bankovky, kterou tiskne Státní tiskárna cenin, obstarala akademická malířka Eva Hašková, přičemž svou práci konzultovala s prezidentovou manželkou Dagmar Havlová. Ta měla poslední slovo ve výběru finálního návrhu.

Pouhých 2800 kusů

Grafika vyobrazuje také jižní křídlo Pražského hradu, kde je vidět prezidentský balkon. Právě odtud Václav Havel 29. prosince poprvé promluvil jako hlava státu. Tím byla symbolicky završena změna režimu v České republice. Na rubu bankovky je potom možné najít Matyášovu bránu a sousoší Titánů z Pražského hradu.

Přestože ve skutečnosti o bankovku nejde, je pamětní list vybaven řadou ochranných prvků, mezi kterými nechybí ani vodoznak v podobě lipového listu. To však nic nemění na tom, že si za tento kousek papíru nic nekoupíte. Jeho nominální hodnota je totiž nulová. To však neznamená, že pamětní list žádnou hodnotu nemá. Dá se očekávat, že ta s postupem času poroste. “Bankovky” se totiž vytiskne pouhých 2800 kusů.

Pamětní list nemá nic společného s platidly, a tak se na něm nemůže objevit slovo koruna či něco jiného, co by evokovalo českou měnu. Je zde vyobrazena pouze desítka, která však symbolizuje desetileté výročí od Havlova úmrtí.

Foto: Státní tiskárna cenin
Foto: Státní tiskárna cenin

Skutečná bankovka s Havlem

O tom, zda by náhodou neměla vzniknout skutečná bankovka s Václavem Havlem coby s jedním z největších velikánů moderních českých dějin, se diskutovalo už krátce po prezidentově smrti. Tehdy s návrhem přišel předseda Evropské numismatické asociace Evžen Škňouřil, který představil bankovku s Havlovým portrétem v nominální hodnotě deset tisíc korun.

Česká národní banka však jeho návrh odmítla s tím, že současná emise bankovek se soustředí na osoby z historie České republiky, nikoliv osobnosti novodobé. ČNB tehdy také upozornila, že s vydáním nové bankovky jsou spojeny milionové náklady. Poukázala rovněž na to, že nominál ve výši 10 tisíc korun není zapotřebí a podotkla, že by dával smysl ve chvíli, kdy by stávající nejvyšší hodnota bankovky neměla být dostačující. K tomu dost možná brzy dojde, pokud bude současná vysoká inflace pokračovat.

Negativní reakce

Ačkoliv mnoho lidí tisk pamětního listu s Václavem Havlem kvituje, najde se i mnoho těch, kteří prezidentovi z nějakého důvodu nemohou přijít na jméno. “Nechápu, proč se v této zemi musí všechno jmenovat po Havlovi. A teď bude mít ještě svoji bankovku,” uvedl na Facebooku Tomáš Soužil, který podle všeho nepochopil, že nepůjde o bankovku v pravém slova smyslu.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
66 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments