Komerční banka radí Čechům, aby na Vánoce nejedli kapry. Lidé ruší účty a prodávají její akcie

Jeden z největších tuzemských bankovních domů se před Vánoci vytasil s netradiční reklamní kampaní O CO2 jde. Například v krátkých spotech s influencerkou Lucií Zelinkovou radí lidem, aby na Vánoce omezili svou spotřebu a nejedli kapry. Důvod? Snížení produkce oxidu uhličitého (CO2).

Místo kapra smažák?

Taky to na Vánoce pravidelně přeženete? Kapr, řízek, nejlépe dvakrát denně a cukroví k tomu? V Česku se na Vánoce spotřebuje 18 tisíc tun kaprů, což odpovídá 32 tisícům tun CO2. A to je obrovské číslo,” uvádí Zelinková ve svém spotu, který je sponzorován Komerční bankou. “A nechcete to třeba letos zkusit jinak? Ať jsou pak ty Vánoce lehčí.

Ukázalo se však, že i těch pár uvedených údajů je plných nepřesností. “Začněme tím, že 18 000 tun kapra se u nás na Vánoce fakt nesní, ale vyloví za rok. Z toho něco přes půlku jde na vývoz, zejména do Německa,” uvedl časopis Finmag na svém twitterovém účtu. “Pokud by 18 000 tun kapra mělo uhlíkovou stopu 32 000 tun, je to zdaleka nejmíň ze všeho masa. Tak jestli vám jde o tohle, hlavně kapra nenahrazujte vepřovým řízkem. Nebo smažákem.

Zrušte účty

Nejde přitom o jedinou reklamu, kterou Komerční banka směřuje ve vánočním čase na udržitelnost. Na webu atmosferavanoc.cz lidem radí, jak být co nejšetrnější k životnímu prostředí. Na balení dárku mají například používat recyklovatelný papír, noviny nebo látku. Dále by se neměli přehnaně zásobovat jídlem, které potom vyhodí. Dekorace by si měli vyrábět pokud možno své a svítit pouze LED žárovkami.

Foto: Shutterstock

Ne všem se ale reklamní kampaň, která se Čechům snaží promlouvat do duše a měnit jejich návyky, zamlouvá, a to obzvlášť ze strany bankovního domu. “Já myslím, že přání se mají o Vánocích plnit. Proto bych vás přátelé rád poprosil, jestli máte účet u Komerční banka, zrušte ho. Protože teprve bez klientů může být Komerční banka skutečně uhlíkově neutrální,” uvedl na facebookovém profilu Honza Palička.

Herní vývojář Daniel Vávra se pak na základě těchto spotů rozhodl prodat akcie Komerční banky, které držel tři roky. “Nepotřebuju, aby se banka chovala jako ústřední výbor Strany zelených říznutý aktivisty z Greenpeace.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
71 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments