Biden zasadil nečekaný úder Ukrajině. Po schůzce s Putinem zastavil dodávky zbraní, na které země spoléhá

Spojené státy zastavily již domluvenou dodávku zbraní na Ukrajinu za sto milionů dolarů, uvedl server Politico. Zbraně měly posloužit v konfliktu se separatisty a byly přímou reakcí na zvýšenou aktivitu ruských vojáků na hranicích s Ukrajinou. Hned čtyři zdroje novinářům potvrdily, že tu je spojitost s nedávným summitem ruského a amerického prezidenta. Bílý dům to sice popřel, ale republikáni už žádají vysvětlení.

Dodávka zbraní měla být zastavena na přímý pokyn Národní bezpečnostní rady, které nepředsedá nikdo jiný než sám prezident Joe Biden. Kromě střelných zbraní měla obsahovat také protivzdušnou a protitankovou techniku.

Podle zprávy měl Joe Biden uvěřit Vladimiru Putinovi, který na jejich společném summitu slíbil, že vojáky stáhne. Dost možná to ale podmínil vstřícnými kroky ze strany Američanů. Tedy například, aby stáhli již domluvené vojenské kontrakty. Přitom tato dodávka zbraní byla iniciována Spojenými státy americkými v reakci na ruské manévry na rusko-ukrajinském pohraničí.

Washington je přitom největším vojenským podporovatelem Ukrajiny. Od ruské anexe Krymu v roce 2014 poslal do země vojenskou pomoc v hodnotě 2,5 miliardy dolarů.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments