Daniel Vávra podává žalobu na Facebook. Blokují mě poté, co jsem začal psát kriticky o jedné politické straně, říká

Známý český herní vývojář Daniel Vávra se rozhodl podat žalobu na společnost Facebook. Vadí mu, jakým způsobem cenzuruje obsah na své stejnojmenné síti.

Vávra dostal několikrát po sobě takzvaný ban, tedy časově ohraničenou dobu, po kterou nemůže na svůj profil přidávat žádné příspěvky. Naposledy měl tento postih délku jednoho měsíce. “Napsal jsem někomu běž do prdele,” připustil Vávra na svém facebookového profilu po jeho obnovení. Tato jeho slova však byla označena za kyberšikanu, což on sám odmítá.

Za půl roku to bylo po sedmé. Pokaždé za kyberšikanu. Ani jednou o kyberšikanu nešlo. Úplnou náhodou se to začalo dít po té, co jsem začal psát kriticky o jedné politické straně. Schválně jestli uhodnete jaké? V PR oddělení nebo fan klubu přišli na to, jak se snadno zbavit svých kritiků,” vyslovil Vávra podezření na to, že jeho příspěvky nahlašuje Pirátská strana, jejímž je dlouhodobým kritikem.

Podle Daniela Vávry je pravděpodobné, že brzy přijde další ban. V případě opakování těchto prohřešků je přitom ve hře i kompletní zrušení celého účtu bez možnosti jeho obnovy. Pro Vávru s desítkami tisíc fanoušků by šlo o velkou ránu.

Budu se soudit s facebookem za to, že porušují smlouvu. Někdo to musí zkusit první. Pokud to vyjde, bude to precedent pro další. Pokud ne, bude to sonda do postoje české justice na toto téma a možná impuls pro zákonodárce, aby s tím něco dělali,” vyhlásil Daniel Vávra.

Ten už před časem založil iniciativu, v rámci které se snaží bojovat proti cenzuře na sociálních sítích. Nelíbí se mu, že tyto společnosti jsou dnes sice pro komunikaci na internetu nepostradatelné, ale zároveň své moci zneužívají. Proti jejich verdiktům přitom obvykle není odvolání nebo je to velmi složité.

Foto: Warhorse Studios

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments