Lékaři musí kvůli “černé plísni” amputovat oči a části obličeje. Nemoc vzniká v důsledku indické mutace koronaviru

Strašák indické mutace delta obchází světem. Nejde jen o to, že proti této variantě viru tolik nezabírá dostupné očkování. Mutace totiž může způsobit také závažnější průběh nemoci a vést ke vzniku takzvané “černé plísně”.

Jak informuje server The Sun, lékaři v Indii museli třem dětem odstranit oči v důsledku infekce černou plísní. Ta se přitom projevila už u více než 10 tisíc pacientů. Jde přitom o velmi vážnou komplikaci, která může skončit i smrtí. Nejvíce jsou jí ohroženi lidé s oslabeným imunitním systémem.

Běžným postupem, jak černou plíseň léčit, je přitom odstraňování infikované tkáně. Lékaři tak musí lidem odebírat oči, zuby či další části obličeje. Jde přitom o jedinou možnost, jak zabránit tomu, aby se plíseň nedostala do mozku.

Zmíněné tři děti, které přišly o oči, byly ve věku 4, 6 a 14 let. Lékaři uvedli, že 14leté dívce s cukrovkou “do 48 hodin zčernaly oči”. Plíseň se v jejím případě šířila i do nosu, do mozku se však díky šestitýdennímu úsilí lékařů nedostala. Dívka však přišla o oko.

Lékaři popsali také případ 16leté dívky, která byla před covidem zcela zdravá. “Před covidem nebyla diabetičkou, ale po ně k nám přišla s cukrovkou. Došlo u ní ke krvácení střeva. Provedli jsme angiografii a konstatovali jsme, že jí černá plíseň infikovala cévy v blízkosti žaludku,” uvedla lékařka Jesal Shethová z jedné z nemocnic v Bombaji.

Takzvaná mukormykóze v posledních měsících připravila v Indii o oči tisíce pacientů. Jistou útěchou může být, že 60 % z nich zůstalo alespoň jedno oko.

Foto: Shutterstock, zdroj: The Sun

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments