Blatný měl na mále. Neobratný Zeman mu ale zafoukal vítr do plachet, teď už nepadne

Nebývale masivní odezvu ze všech možných koutů politického i odborného spektra spustila dnešní slova prezidenta Miloše Zemana, ve kterých otevřeně vyzval k odvolání ministrů Jana Blatného a Tomáše Petříčka, stejně jako šéfky Státního úřadu pro kontrolu léčiv Ireny Storové. Hlava státu se ani nikterak nesnažila zastřít, že hlavním důvodem je jeho snaha očkovat Čechy ruskou vakcínou Sputnik, kterou už má domluvenou s Vladimirem Putinem a v cestě mu stojí jen vzpurní ministři, stejně jako úřednice SÚKL.

Zeman své pozici zřejmě věřil natolik, že se rozhodl nehrát v zákulisí, ale rovnou otevřenou partii. To má pochopitelně výhody i nevýhody a především to vše vyostří na maximální možnou míru. Prezident se s tím příliš nepáral a jedním dechem dodal, že pokud premiér Andrej Babiš jeho návrhu nevyhoví, bude to mít vliv na jejich vztahy.

A jak už teď víme, premiér Babiš nevyhověl. Prohlásil, že změny ve vládě teď nejsou na stole, jako v minulosti už několikrát. V minulých týdnech a měsících se přitom o odchodu Jana Blatného hovořilo velmi hlasitě a střídání už bylo zřejmě na spadnutí. Teď k němu ale s největší pravděpodobností nedojde. Jednak se zdá, že si Blatný uvědomil závažnost situace a konečně začal něco dělat, tedy především hájit zájmy zdraví lidí proti hospodářsky laděným ministrům ve vládě. A pak také začal získávat sympatie tím, že se dokázal prezidentovi postavit. Ještě předtím, než Zeman vyrukoval s těžkým kalibrem, se totiž ministra snažil o Sputniku přesvědčit “po dobrém”, ale neúspěšně.

Jan Blatný se teď tedy stal garantem toho, že nám sem nepřiletí neschválené vakcíny z Ruska a Číny, za které bychom navíc museli být zavázáni. Celá debata je přitom víceméně bezpředmětná, protože už za dva měsíce bude v Česku tolik vakcín, že zřejmě nabídka překoná poptávku a začne přesvědčovací kampaň, aby se lidé očkovat nechali. Děje se tu tedy přesný opak toho, co proponenti východních vakcín deklarují. Jde tu především o ideologii, kdy se Rusko snaží vrazit nohu do dveří tím, že rozesílá skrovné dávky své vakcíny, které nemá dost ani pro vlastní obyvatelstvo, zemím, které se za to dokáží odvděčit.

Foto: Úřad vlády ČR

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments