Blatný se obává, že Babiš buduje paralelní ministerstvo zdravotnictví v čele se známým epidemiologem. Naznačil svou rezignaci

Ministr zdravotnictví Jan Blatný se nebývale ostře ohradil vůči plánům na vybudování odborné skupiny, která by přinášela expertní řešení pro zvládání pandemie, tak jako je to běžné na západě. Ministr tak znovu potvrdil, že je velmi uzavřený vůči podnětům od odborníků, z čehož ho před časem obvinil například imunolog Zdeněk Hel a zároveň vyzval k odstoupení.

Premiér Andrej Babiš je přitom nakloněn plánu vytvořit pod epidemiologem Petrem Smejkalem odbornou skupinu, která by se v této chvíli věnovala výhradně řešení pandemie koronaviru. Měla by fungovat po vzoru německého Institutu Roberta Kocha.

Kdyby ministr neměl vliv na to, jak se bude vyvíjet zdravotní politika v této zemi, rezignoval bych,” uvedl na dotaz v tomto směru ministr zdravotnictví Jan Blatný v Otázkách Václava Moravce. “Ve chvíli, kdyby tady vznikal druhý ministr zdravotnictví, tak beze mě,” řekl Blatný s tím, že není ochoten akceptovat paralelní strukturu.

Epidemiolog Petr Smejkal však už s budováním svého týmu začal. Andrej Babiš už se nechal také slyšet, že by z něj měl rád novou tvář protiepidemických opatření, kterou ztratil v podobě Romana Prymuly.

Smejkal zatím nechtěl říct, jaká jména do svého týmu plánuje zařadit. Pravděpodobně však půjde o experty různých specializací, kteří mají co říct ke koronavirové epidemii. Není také jasné, zda by Smejkalův tým spadal přímo pod ministerstvo zdravotnictví, případně zda by byl pod premiérem v rámci Rady vlády pro zdravotní rizika, jejíž se stal Smejkal v únoru členem.

Už řadu týdnů se přitom spekuluje, že by Jan Blatný mohl ve funkci ministra zdravotnictví skončit. Jedním z adeptů na jeho křeslo byl právě Petr Smejkal, ale ten odmítl. Naposledy se mluvilo o tom, že by Blatného měl nahradit bývalý hejtman Jiří Běhounek v rámci vládní rošády.

Foto: Úřad vlády ČR

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments