Mohou nastat jen tři scénáře, říká epidemiolog Smejkal. Jeden z nich slibuje velmi rychlé zlepšení, může překvapit už o Velikonocích

Jedním z velkých problémů současnosti je pro mnoho lidí naprosto nejasný výhled, jak se věci budou mít v příštích týdnech a měsících. Aktuálně je Česká republika v naprostém marastu, kdy lůžka intenzivní péče pro covidové pacienty počítá většina nemocnic na prstech jedné ruky a některé z nich už ani to ne. Jediný výhled, který nám vláda přitom dala, jsou tři týdny přísných opatření, přičemž premiér Andrej Babiš naznačil, že ani poté se nebude rozvolňovat.

Přeci jen trochu jasnější pohled na věc nabízí epidemiolog a člen Rady vlády pro zdravotní rizika Petr Smejkal. Ten přitom aktuálně buduje expertní skupinu po vzoru německého Kochova institutu, která by mohla poskytovat predikce jak ministerstvu zdravotnictví, tak komunikovat směrem navenek k veřejnosti.

Podle Smejkala v zásadě existují tři varianty, jak se věci budou v příštích týdnech vyvíjet. “První varianta je, že se situace začne zlepšovat. Budeme mít kliku, že budeme mít víc promořených, než si teď myslíme. Třeba se i podaří rychleji očkovat a čísla nakažených půjdou dolů. I když modely říkají, že tak rychlé to nebude,” nabídl Smejkal pozitivní vizi na úvod v rozhovoru pro Lidovky.cz. Tato varianta vychází z toho, že velká část české populace bude brzy promořena, přičemž i střízlivé odhady hovoří o tom, že s koronavirem se zřejmě setkalo kolem tří milionů Čechů. K tomu se navíc přidají i ti už očkovaní, což bude představovat slušnou základnu víceméně imunních jedinců.

Jenže druhá varianta je právě opačná. “Druhá možnost je, že to bude ještě horší, než dnes říkají predikce. Jestli se tak stane, jediným důvodem bude, že opatření nepřišla dostatečně rychle a že i ta současná jsou nedostačující. Spousta mých kolegů si přitom právě tohle myslí,” říká Petr Smejkal.

Sám epidemiolog se domnívá, že by to mohlo být někde mezi. Je přitom poměrně jisté, že již brzy bude jasno v tom, jakým směrem se epidemie v České republice vydá. “Vydržme do Velikonoc,” říká Smejkal. Ten už dříve prohlásil, že déle Češi už ve tvrdých opatřeních stejně nevydrží a následně hrozí anarchie.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments