Boží trest pro křižník, který převážel bombu pro Hirošimu. Většinu posádky zahubili žraloci

Svět si připomněl 75. výročí svržení atomové bomby na japonská města Hirošima a Nagasaki. Jaderné výbuchy byly tak strašlivé, že v podstatě překryly všechny další události, které je přímo či nepřímo provázely a jež jsou v některých případech rovněž fascinující. Jako například příběh těžkého křižníku USS Indianapolis, který převážel jadernou pumu, jež zdevastovala Hirošimu, na ostrov Tinian. Právě odtud startoval letoun, který ji měl svrhnout.

O neštěstí se dlouho nevědělo

Plavba lodi Indianapolis dokresluje, na jakém množství náhod byla jedna z nejhorších katastrof v lidských dějinách postavena. Tato loď totiž části jaderné pumy na ostrov Tinian převážela bez jakéhokoliv doprovodu torpédoborců, a to v oceánu, který byl prošpikován japonskými ponorkami. Plavba tam se ještě zdařila, ale když Indianapolis vyplul na cestu zpět, byl v noci z 29. na 30. července zasažen dvěma torpédy, které vypálila právě jedna z japonských ponorek.

Utajení celé mise i chyby v komunikaci se postaraly o to, že křižník nebyl nikde postrádán. Kapitán sice vyslal nouzový signál a američtí zpravodajci zachytili informaci japonské strany o potopení lodi, ale nedošlo k žádné záchranné akci. Zpravodajci totiž informaci mylně vyhodnotili a domnívali si, že jde jen o japonskou propagandu. Uplynuly tak celé čtyři dny, než zbytky trosečníku z dávno potopené lodi objevil průzkumný letoun.

Teprve pak se záchranná akce rozjela naplno. Jako první na místo přilétl létající člun Catalina. Jeho pilot Adrian Marks měl jasný rozkaz, aby nepřistával, ale přesto tak učinil. Podařilo se mu na palubu dostat prvních 56 námořníků, ale vzhledem k přetížení nedokázal vzlétnout. Bylo tak zapotřebí počkat, než se na místo dostanou americké lodě. To ale opět nějakou dobu trvalo a čas hrál jasně v neprospěch topící se posádky USS Indianapolis.

Vrak lodi se našel teprve nedávno

Než se povedlo přeživší zachránit, většina členů posádky čítající 1196 námořníků už byla bohužel mrtvá. Část zemřela už při torpédovém útoku, mnoho z nich zahubili žraloci a někteří se vyčerpáním utopili. Zachránilo se pouhých 316 mužů.

Patřil mezi ně také kapitán lodi Indianapolis, Charles Butler McVay III. Byl však postaven před vojenský soud za to, že nad plavidlem ztratil kontrolu. Bylo mu vyčítána zejména skutečnost, že v onu osudnou noc před útoky japonských ponorek nekličkoval. Japonský kapitán ponorky však později uvedl, že i kdyby loď kličkovala sebevíce, stejně by ji torpéda nakonec zasáhla. Kapitán však byl odsouzen a teprve po dlouhých letech se jeho rodině podařilo dosáhnout rehabilitace. V roce 2000 byl posmrtně osvobozen americkým Kongresem a prezidentem Billem Clintonem.

Řada přeživších o událostech na Indianapolis mluvila jako o božím trestu za to, že se – byť nepřímo – podíleli na svržení bomby na Hirošimu. Osud topících se námořníků mezi hejnem žraloků je skutečně strastiplný a ne nadarmo je potopení Indianapolis označováno za jednu z nejhorších námořních katastrof všech dob.

Vrak lodi Indianapolis byl přitom nalezen až v roce 2017, a to za velkého přičinění historiků i civilních výzkumníků, které financoval spoluzakladatel společnosti Microsoft, Paul Allen. Hledání lodi na území o rozloze 1500 kilometrů zabralo několik měsíců. Nakonec byla objevena na dně oceánu, v hloubce 5,5 kilometru. Paul Allen uvedl, že byl americkým námořnictvem požádán, aby přesná lokace vraku lodi zůstala tajemstvím.

Foto: US Navy Archives

Nenechte si ujít
Ještě poměrně nedávno bylo českým domácnostem doporučováno, aby přešli z kotlů na tuhá paliva na plynové kotle. Ty tu s námi měly být desítky let, a to i v rámci přechodu na nízkoemisní energetiku. Nikdo totiž nepočítal s tím, že se někdo pokusí ve snaze o co nejekologičtější provoz skoncovat právě i se zemním plynem. Takhle to brzy bude Jenže přesně to se teď děje. Ačkoliv se o tom stále příliš nemluví, faktický konec plynových kotlů už je v rámci Evropské unie naplánován. Stát by se tak mělo již v roce 2029. To není zrovna vzdálený termín, jelikož to nastane za pouhých pět let. Ještě to sice není schváleno, avšak všechno k tomu směřuje. V Evropě jsme si v poslední době zvykli dávat podobné závazné cíle, byť je otázkou, co se stane, až do těchto termínů dospějeme, ale nebudeme mít hotová náhradní řešení. Termíny se pochopitelně mohou prodlužovat, ovšem když je k něčemu dopředu vydán zákaz, znamená to především to, že výrobci se na daný výrobek přestávají orientovat a pochopitelně začnou i omezovat a zastavovat jeho produkci. Pakliže tedy pojedeme na této notě, v roce 2029 žádné nové plynové kotle stejně nebudou, jelikož se již nevyrobí. V tento rok by měl začít platit zákaz jejich prodeje. Nikoliv snad přímo, ovšem zajímavou oklikou. Nesmyslná účinnost V rámci snahy o takzvaný ekologický design budou připuštěna pouze taková zařízení, která budou mít minimální účinnost 115 procent, a to namísto současných 86 %. To je hodnota, kterou plynové kotle nemohou splnit. Jednoduše tak z nabídky budou muset vypadnout. Čtěte také: Loni si koupili tepelné čerpadlo za 500 tisíc, aby ušetřili. Teď Češi litují, stát jim schválně zdražil elektřinu o desítky tisíc A jak to bude dále, už není těžké uhodnout. Nějakou dobu se ještě nechají běžet ty plynové kotle, které už jsou v domácnostech nainstalované, ovšem postupně se začne zvyšovat tlak na to, aby se i ty definitivně vyměnily za tepelné čerpadlo, navzdory tomu, že do řady domů není toto zařízení vhodné. A potom přijde zákaz, podobně jako letos s kotly 1. a 2. emisní třídy, které od září tohoto roku již nesmíte používat, a to pod hrozbou pokuty. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Placení daní je nutnou, avšak velmi neoblíbenou součástí života. Málokdo to chápe v širším celku, že hrazením těchto poplatků přispívá na provoz státu, případně si hradí důchodové a zdravotní pojištění. Ať už jsou daně jakkoliv vysoké, vždy vám bude připadat, že byste měli platit méně. Jak optimalizovat daně v roce 2024 Dá se na to ale podívat také z druhé strany. A sice, že vysoké daně jsou vlastně příjemnou starostí. Nutnost je platit totiž znamená mimo jiné to, že vyděláváte poměrně slušné peníze. Ale takto to asi nikdo nechápe. Pravdou ale je, že lidé se stejnými výdělky mohou platit velmi rozdílné sumy. Záleží totiž hodně na tom, jak dobře své daňové přiznání optimalizujete a zda využijete veškerých možností, jak si zátěž snížit. K tomu jsou nejlepší slevy na dani, které v některých případech můžete letos, tedy za rok 2023, uplatnit naposledy. Jde například o školkovné ve výši 17 300 Kč za každé dítě, ale třeba i slevu na manželku ve výši 24 840 Kč. Dále to jsou třeba sleva na studenta nebo na první, druhé, třetí a další dítě. Jaké slevy na dani lze za rok 2023 uplatnit TitulMaximální sleva na daniSleva na poplatníka30 840 KčSleva na první dítě15 204 KčSleva na druhé dítě22 320 KčSleva na třetí a další dítě27 840 KčSleva na invaliditu 1. a 2. stupně2 520 KčSleva na invaliditu 3. stupně5 040 KčSleva na držitele průkazu ZTP/P16 140 KčSleva na manželku/manžela24 840 KčSleva na manžele ZTP/P49 680 KčSleva za umístění dítěte – školkovné17 300 KčSleva na studenta denního studia4 020 Kč Jak dále ušetřit? Slevy na dani se odečtou přímo z daňové povinnosti a jsou tedy nejefektivnějším způsobem, jak ušetřit. Ovšem máme tu i další možnosti, kterou představují nezdanitelné části základu daně. V součtu jde o sumu, kterou nebudete muset zdaňovat. TitulMaximálně můžete uplatnitÚroky z hypotečního úvěru300 000 KčPenzijní připojištění24 000 KčSoukromé životní pojištění24 000 KčDary30 % ze základu daněOdborové příspěvky1,5 % zdanitelných příjmů nebo 3 000 KčPlatby za zkoušky10 000 Kč, pro ZTP 13 000 nebo 15 000 KčOdběr krve3 000 KčDarování kmenových buněk20 000 Kč Čtěte také: Kdo má v Česku bankovní účet, může okamžitě přijít o 19 400 Kč. Dejte si pozor, jinak budou peníze rychle pryč Dokdy přidat daňové přiznání Jak vidno, možnosti tu stále jsou a byla by škoda jich nevyužít. Pokud jde o termíny, potom na daňové přiznání máte čas až do 2. dubna 2024. Jednoduše si lze ale termín prodloužit tím, že přiznání podáte elektronickou formou. Potom musíte splnit termín 2. května 2024. Obecně se počítá ještě se lhůtou pěti dnů, v rámci které vám nebude vyměřeno penále. Potom už ale úřady postupují tvrdě. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Málokterý obchodní řetězec se v České republice těší takové oblibě jako právě Pepco. To zde našlo skutečně vděčnou cílovou skupinu v podobě nízko a středněpříjmových domácností, které tam často odbavují značnou část svých nákupů, jež se týkají vybavení do domácnosti nebo oblečení, ať už pro sebe nebo pro děti. Divoký konec Velkou výhodou Pepca jsou jednoznačně velmi příznivé ceny, kterým specializované obchody nemohou konkurovat. Důvodem je poměrně úzký a omezený sortiment, který se navíc pravidelně střídá. To představuje další motivaci, proč obchody navštěvovat častěji – aby vám zkrátka nic neuniklo a sehnali jste všechny výhodné nabídky. Zdálo se, že obchodní model Pepco je nepřekonatelný a bude dále prosperovat. Jak se ale ukazuje, někde už naráží na své hranice. V sousedním Rakousku teď řetězec oznámil doslova šokující novinky. Nedokázal se tu prý náležitým způsobem prosadit, a tak tu končí. Tento konec má ovšem trpkou příchuť krachu, jelikož Pepco v Rakousku jde rovnou do insolvence, což není znak nějakého úspěšného podnikání. Podle toho to také vypadá, jak uvádí server Der Standard. Okamžitě bude zavřeno všech 73 prodejen, které tu řetězec měl, a navíc bude propuštěno 680 zaměstnanců. Prý to tak bude lepší Podle vyjádření společnosti se na rakouském trhu nepodařilo dosáhnout potřebných výnosů z prodeje. Firma, která se obchoduje na varšavské burze cenných papírů, si od odříznutí nevydělávající části byznysu slibuje vylepšení celkového hospodaření. Pepco chce nadále expandovat v západní Evropě i na trzích, kde již působí, jako je Česká republika. Všechno už se ale nejeví tak růžově, jako ještě před pár měsíci. Firma již dříve oznámila, že bude muset fungovat efektivněji a zvažovat, do čeho se pustí. Čtěte také: Pepco je v problémech. Chystá obrovské změny, dotknou se i České republiky Pravdou však je, že pokud jde o český trh, ten patří pro Pepco k vůbec nejvýnosnějším, a pokud bude značka nadále fungovat, zřejmě bude působit i tady. Je ale třeba také říct, že mu roste konkurence v podobně zaměřených řetězcích, jako je například Tedi, Action nebo Kik. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *