Turista ve snaze o senzační fotku poškodil 200 let starou slavnou sochu. Zachytila ho bezpečnostní kamera

Velké neomalenosti se dopustil turista, který ve snaze o perfektní fotku se sochou sestry Napoleona Bonaparta slavné dílo vážně poškodil. Navíc se k činu na místě nepřiznal, a přestože si očividně všiml, co způsobil, z muzea odešel.

Incident se odehrál poslední červencový den v muzeu Antonia Canovy ve městě Possagno v severovýchodní Itálii. Zástupci muzea zveřejnili video z bezpečnostní kamery, které jednoznačně dokládá, jakým způsobem k poškození cenné sochy došlo. Turista si k soše, která je vyvedena na podstavci v podobě prodlouženého křesla sedl, aby ho jeho manželka mohla zachytit v co možná “nejkreativnější” póze. Co na tom, že se návštěvníci exponátů nesmí ani dotýkat. Dotyčný si navíc sedl tak nešikovně, že soše ulomil tři prsty na noze. Na videu je patrné, že si toho následně všiml a snad se úlomky pokusil ještě setřít. K incidentu se ale nepřiznal.

Slavná socha Pauliny Bonaparte jako vítězné Venuše (1804), kterou stvořil italský umělec Antonio Canova. / Foto: Museo Antonio Canova

Kurátorům muzea ale poškození sochy v žádném případě neuniklo. Jde o jeden z nejcennějších exponátů v muzeu. Socha vyobrazuje Paulinu Bonaparte, sestru slavného Napoleona, a to v pozici vítězné Venuše. Jedná se o dílo slavného neoklasicistního italského umělce Antonia Canovy, které se datuje do let 1805 až 1808

Zástupci muzea kontaktovali italskou policii, aby rakouskému turistovi zamezila v opuštění země. Dokázali ho identifikovat na základě online rezervace, kterou vytvořila jeho žena. Když ji policie se zjištěním konfrontovala, propukla v pláč a přiznala, co se stalo.

K činu se přiznal i samotný rakouský turista. “V průběhu své návštěvy muzea jsem si sedl na sochu, aniž bych si všiml, že jsem ji poškodil,” uvedl v dopise muzeu, který byl zveřejněn na jeho webu. “Neutekl jsem a omlouvám se, jak je to jen možné.” Turista z rakouské vesničky Aistersheim pak také nabídl, že uhradí restaurátorské práce, do kterých se muzeum plánuje co nejdříve pustit.

Foto a video: Museo Antonio Canova

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments