Britové doplácejí na brexit. Někde už ani nenatankují, v zemi chybí benzin

Velká Británie bojuje s potížemi, které by ještě nedávno byly považovány za nemyslitelné. Poté, co se v obchodech vyprázdnily regály, protože zboží nemá kdo vozit, teď začíná kolabovat síť čerpacích stanic. Chybí v nich totiž palivo. Některé benzinky už proto musely zcela zavřít a před dalšími se tvoří dlouhé fronty. Důvodem je opět nedostatek řidičů, tentokrát cisteren, jak informuje agentura Reuters.

Čtěte také: Britové litují brexitu. Obchody jsou prázdné, Vánoce mohou dopadnout katastrofálně

Společnost British Petroleum už přistoupila k uzavření dvaceti svých čerpacích stanic. V ohrožení jsou přitom další z její masivní sítě, která čítá 1200 benzinek. Řada z nich však funguje jen v omezeném provozu, protože na nich chybí alespoň jeden druh paliva. V podobné šlamastyce se ocitly také stanice vlastněné gigantem ExxonMobile.

Nepanikařte, vyzval Boris Johnson

Další z provozovatelů čerpacích stanic, společnost EG Group, zavedla nekompromisní limit na tankování. Ten je velmi přísný, protože jeden řidič nemůže natankovat za více než za 30 liber, tedy necelých 900 Kč, a to při cenách paliv, které jsou vyšší než v České republice. Většina řidičů přijíždějících k pumpě tak nemůže naplnit svou nádrž do plna.

Premiér Boris Johnson už vyzval občany své země, aby nepanikařili a neskupovali palivo, protože tak situaci pouze zhorší. Upozornil, že jde pouze o logistický problém, protože v rafinériích je benzinu i nafty dostatek.

Velká Británie momentálně řeší obří problém, a to skutečnost, že v zemi chybí přibližně 100 tisíc řidičů nákladních aut. To přitom není množství, které by bylo možné v blízké době doplnit, obzvlášť, když Britové o toto povolání nemají valného zájmu, přestože firmy řidiče lákají na rostoucí platy a bonusy.

Velká Británie požádá migranty, které předtím vyhnala

Povolání řidiče před brexitem typicky zastávali přistěhovalci, kteří však teď mají ztížené možnosti uplatnění na britském trhu práce. Podle televize BBC vláda uvažuje, že imigrační pravidla dočasně rozvolní, aby deficit řidičů snížila. Chystají se také úlevy v testech pro řidiče nákladních vozidel, aby mohli získat oprávnění rychleji.

Je však otázkou, zda tyto kroky zaberou. V současné době je totiž řidičů nedostatek i v kontinentální Evropě, byť ne tak dramatický. Nelze tak očekávat, že by tito řidiči teď opouštěli svá lukrativní místa a vrhali se do nejistého podniku ve Velké Británii, když neví, za jak dlouho je tato země opět označí za nepotřebné.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
8 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments