Brzy budeme za vodou, řekl Jaroslav Flegr. Vyřeší to počasí a jedna důležitá podmínka

Profesor Jaroslav Flegr má po delší době dobré zprávy. Již brzy by se mohla křivka epidemie stočit k rychlému propadu, který by Českou republiku měl vyvést ze šlamastyky, do které se dostala. Zatímco dnes se zdá, že budeme klesat velmi dlouho a opatření se jen tak nezbavíme, podle Flegra přijde na pomoc důležitý jev, který už je navíc v případě koronaviru ozkoušený.

Meteorologové hlásí – příští týden se definitivně oteplí. Já hlásím – už týden po oteplení klesne infekčnost viru o třetinu a opatření jasně zaberou,” uvedl evoluční biolog Jaroslav Flegr na svém Twitteru. “Jestli Babiš ihned nerozvolní a nechá vyklesat počty nakažených na 1000 denně, aby mohlo fungovat trasování, tak jsme za vodou.” Faktorů, které ovlivňují epidemii, je podle Flegra více, ale v Evropě hraje velkou roli právě teplota, respektive relativní vlhkost ovzduší.

Jaroslav Flegr tak poukazuje na riziko, že by vláda nemusela odolat pokušení a rozvolnit opatření příliš brzy, jako už se to jednou stalo před vánočními svátky. Nakonec z toho byla jedna velká nekončící vlna, na kterou opatření příliš nefungují a z níž by nás mělo dostat právě až teplejší počasí, které koronaviru příliš nepřeje.

Vláda už ale předem deklarovala, že se bude řídit především zatížením nemocnic, nikoliv denními přírůstky nově nakažených. Několikrát zaznělo, že by se mohlo začít rozvolňovat ve chvíli, kdy v nemocnicích bude méně než 3000 covidových pacientů. Aktuálně jich tam stále leží více než 8600.

Čtěte také: Rezignoval jste na řádný výkon funkce, napsal premiér Babiš ministru Blatnému. Kritika se na něj valí ze všech stran, zřejmě skončí

Je tedy spíše nepravděpodobné, že se s rozvolněním počká až počty nově nakažených klesnou pod jeden tisíc případů za den.

Foto: se souhlasem Jaroslava Flegra

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments