Rezignoval jste na řádný výkon funkce, napsal premiér Babiš ministru Blatnému. Kritika se na něj valí ze všech stran, zřejmě skončí

Podle všeho se vše připravuje k odvolání ministra zdravotnictví Jana Blatného. Na jeho hlavu se valí drtivá kritika od expertů i hygienických stanic. Teď se oficiálně přidal i premiér Andrej Babiš, který ministrovi poslal ostrý dopis, jenž se navíc dostal do médií.

Důvodem vytýkacího dopisu je druhé kolo nákupu antigenních testů do škol. To tentokrát ministerstvo zdravotnictví zajišťuje prostřednictvím Státní správy hmotných rezerv. Zatímco na čtyři miliony testů musí SSHR zajistit atest jejich spolehlivosti, pro jeden milion nikoliv. Tento přístup se Babišovi nelíbí.

Tento přístup považuji za zcela alibistický, který vlastně nepřispěl k tomu, aby SSHR mohla efektivně a rychle nakoupit antigenní testy podle požadavků vlády, a navíc nerozumím tomu, proč v každém jednotlivém případě jedná ministerstvo zdravotnictví rozdílně,” píše premiér v dopise, který zveřejnil server Seznam Zprávy.

Navíc si přisadil ještě velmi kritickou notu. “Jeví se mi, že ministerstvo zdravotnictví pod vaším vedením rezignovalo na řádný výkon funkce tohoto resortu,” stojí v dopise od premiéra. Pokud se něco takového Babišovi skutečně zdá, je pravděpodobně jedinou možností se ministra Blatného zbavit.

Ministr zdravotnictví se naposledy dostal do konfliktu i s odborníky, kteří volají po tom, aby byl prodloužen interval mezi dvěma dávkami vakcíny. Podařilo by se tak prokazatelně naočkovat více lidí a dostupné studie dokládají, že už první dávka u drtivé většiny lidí brání těžkému průběhu nemoci. Jenže Blatný to odmítl.

Na adresu Jana Blatného dorazil také kritický dopis devíti krajských hygienických stanic, které se postavily za bývalou hlavní hygieničku Jarmilu Rážovou. Ministra kritizují za to, že nebyl schopen veřejnosti ani jim říct, proč musela Rážová ve své funkci skončit.

Konec Blatného žádá také prezident Miloš Zeman. Podle něj není odborníkem na zvládání epidemie a navíc brání schválení ruské vakcíny Sputnik.

Premiér Andrej Babiš se za svého ministra dosud stavěl. To ale teď zjevně končí. Epidemiolog Petr Smejkal už prozradil, že dostal nabídku na funkci ministra zdravotnictví, kterou však odmítl. Jde ale o potvrzení toho, že premiér skutečně náhradu za Blatného aktivně hledá. Jakmile ji najde, dojde na tomto postu ke změně.

Foto: Úřad vlády ČR

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments