Vyhoďte Blatného, má vinu na úmrtích, vyzval Zeman. Ostře pohrozil i Andreji Babišovi

Prezident Miloš Zeman vyrazil do boje. Požaduje zásadní změny ve vládě, a to na postech ministra zdravotnictví a ministra zahraničních věcí. O tom se spekulovalo už v uplynulých dnech a prezident už tehdy tyto spekulace podpořil. Zatím se však žádné změny neodehrály, a tak to nyní Zeman říká sám za sebe.

Podle Zemana je nutné schválit ruskou vakcínu Sputnik V v nouzovém režimu, protože bude zachraňovat životy. “Vzhledem k tomu, že mě vždycky zajímaly spíše překážky na cestě, tak bych chtěl říci, že dvěma největšími překážkami jsou ministr zdravotnictví Blatný a také ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv,” uvedl Zeman v rozhovoru pro Parlamentní listy. Dodal také, že kvůli nedostatku vakcíny v České republice stále zbytečně umírají lidé. “Proto oni, a to chci říci zcela veřejně a nahlas, nesou plnou odpovědnost za tato úmrtí.

Zdá se však, že premiér Andrej Babiš se k odvolání svého ministra zdravotnictví nijak zvlášť nemá. Proto i jemu prezident pohrozil. “Rozhodně by to nepřispělo k dalšímu zlepšení našich přátelských vztahů,” řekl Zeman jasně na dotaz, co by se stalo, kdyby Babiš jeho rady neuposlechl. Premiérovi Babišovi také vyčítá skutečnost, že Blatného vůbec do funkce navrhl, když není epidemiologem, ale dětským hematologem a navíc nemá ani manažerské zkušenosti. “V tomto případě udělal chybu, že navrhl nekompetentního člověka,” uvedl prezident.

Miloš Zeman je příznivcem bývalého ministra zdravotnictví Romana Prymuly, který musel ve své funkci skončit kvůli skandálu s návštěvou uzavřené restaurace a následně se poroučel i z funkce poradce premiéra, když se objevil na zápase Slavie v den, kdy Čechům nastínil tvrdý lockdown. Prezident si ho poté vytáhl jako svého poradce. Spekuluje se však také o tom, že Zeman chce nechat padnout menšinovou Babišovu vládu a instalovat svůj oblíbený úřednický kabinet, kterému by předsedal právě Prymula.

Blatný ale není jediným, kdo Zemanovi ve vládě vadí. Dalším na odstřel je podle něj ministr zahraničí Tomáš Petříček. “Je krátce před volbami a každé vládě prospěje, když včas vymění méně úspěšné ministry,” uvedl prezident.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments