Premiér Babiš shání náhradu za Blatného, potvrdil epidemiolog Smejkal. Dostal nabídku stát se ministrem

O čem se dlouho jen spekulovalo na základě neoficiálních informací, je teď potvrzeno. Premiér Andrej Babiš se snaží zbavit ministra zdravotnictví Jana Blatného, který prokazatelně selhal a na vývoj epidemie reagoval s obrovským zpožděním. Navíc se dopustil řady nepřijatelných výroků, za které se následně ani neomluvil.

Problém s náhradou Blatného je s největší pravděpodobností v tom, že se nedaří sehnat dostatečně kvalitního nástupce, který by znamenal jednoznačnou změnu k lepšímu. Například epidemiolog Petr Smejkal přiznal, že před dvěma týdny dostal nabídku stát se ministrem zdravotnictví. Jenže ji odmítl a namísto toho se začal angažovat jako vedoucí nově sestavené odborné skupiny, která měla poskytovat rady pro řešení epidemiologické krize.

Já se necítím být sám velkým odborníkem, rád si nechám poradit, a proto jsem dal dohromady tuhle skupinu,” uvedl Petr Smejkal v rozhovoru pro pořad Prostor X. “Jestli jsem měl schopnost dát tyhle lidi dohromady, tak je to pro mě daleko užitečnější role, než se stát ministrem a tápat v tom. Rovnou jsem řekl, že bych to ani nezvažoval.

Sám Blatný se k novým informacím o adeptech na jeho křeslo nechtěl vyjadřovat. Už dříve uvedl, že se mu příliš nezamlouvá ani vznik Smejkalovy expertní skupiny, protože se obává, že v této podobě vzniká paralelní ministerstvo pro řešení covidu. Například premiér Andrej Babiš teď podlě všeho skutečně více naslouchá Smejkalovi a dalším odborníkům než Blatnému.

Na odvolání ministra Jana Blatného v současné době tlačí především prezident Miloš Zeman, který v něm vidí překážku pro schválení ruské vakcíny Sputnik V. Zároveň poukazuje na to, že ministr je vyhořelý a nemá odbornou zdatnost pro zvládání tohoto druhu krize.

Foto: Úřad vlády ČR

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments