Brzy tu bude epidemie očkovaných. Covid jen tak neskončí

Vakcíny proti koronaviru měly být tím, co nás definitivně zbaví epidemie, která tu s námi bude brzy již dva roky. Celou tuto dobu zde vládnou tu mírnější, tu přísnější opatření a občanské svobody dostávají na frak.

Je jednoznačné, že moderní věda se vyšvihla a dala nám vakcíny v rekordně krátké době. Když jsme si přitom četli výsledky klinických studií, zdálo se, že už stačí jen proočkovat dostatečné množství lidí a bude po všem. Ze závěrů studií totiž vycházelo, že očkování chrání téměř stoprocentně a že se prakticky nemůže stát, aby někdo očkovaný skončil v nemocnici s těžkým průběhem.

Přední kapacity pak bez dostatečných důkazů tvrdily i to, že vakcíny zabrání přenosu infekce. Svého času to prohlásil i nešťastný ministr Jan Blatný, který uvedl, že očkovaný člověk se nemůže nakazit, a tedy nákazu dále roznášet.

Proto se také mělo za to, že už proočkování poloviny populace by mělo přinést velkou pomoc a mělo by zamezit tomu, aby se epidemie ještě někdy rozjela do takových rozměrů.

S odstupem třičtvrtě roku od počátku očkování už jsme moudřejší. A víme, že očkování funguje, ale zase ne tak skvěle, jak jsme doufali. Je tu hned několik znepokojujících faktorů, které když se spojí, dokáží pro koronavirus stále vytvořit cestu k šíření.

Předně už víme, že očkování nechrání před přenosem infekce. A co hůře, očkovaný člověk může virus dále roznášet. Přitom je k němu přistupováno jako k bezinfekčnímu.

Dále víme, že účinnost vakcín je až překvapivě krátká. I vakcinolog Roman Chlíbek přiznal, že je překvapen tím, jak rychle “vyvanou”. Děje se tak v průměru po půl roce. Tehdy zejména senioři musí dostat další dávku. Jenže přesvědčit lidi k tomu, aby si nechávali aplikovat vakcínu každého půl roku, to už je úplně jiná disciplína, než jim říct, ať se nechají očkovat a budou mít pokoj.

Do toho neustále přibývá očkovaných, kterým už zkrátka nezbylo nic jiného, protože chtějí mít status normálního člověka a chodit bez testů do práce či restaurace.

Jaký bude tedy další vývoj? Koronavirus zřejmě přestane být “epidemií neočkovaných”, jak to před pár dny řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, a to jednoduše proto, že drtivá většina lidí bude očkovaných.

Ukáže se však, že ani standardní očkování epidemii nezastaví. Půjde tak o “epidemii očkovaných” nebo spíše “epidemii málo očkovaných”, tedy těch, kdo dostali dvě dávky, ale už se zdráhají chodit na ty posilovací.

Koronavirus se ukazuje býti silným protivníkem, který se nechce nechat jen tak porazit. V kapse má pochopitelně stále nebezpečné mutace. Zdá se, že ho s pomocí očkování můžeme krotit a postupně se nechat promořit, což u vakcinovaných představuje menší riziko. Kombinace prodělané nemoci a očkování by pak mohla být tou vítěznou variantou.

Foto: Shutterstock, zdroj: komentář Mix24.cz, Opendatalab

Nenechte si ujít

Šéfredaktor deníku Mix24.cz. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a již více než dvacet let působí v médiích na redaktorských a editorských pozicích. Specializuje se na oblast ochrany spotřebitele.

Odebírat
Upozornit na
guest
35 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments