Piráti a Starostové už jsou v sobě, a to se ještě nezačalo ani vládnout

To napětí bylo po volbách neudržitelné. Jakkoliv se předsedové Pirátů a Starostů snažili budit zdání pokračující idyly, Piráti zkrátka nezkousli to, jakým způsobem s nimi voliči v rámci koalice zametli. Oni měli být tou silnější stranou z této dvojice a nakonec skončili téměř bez poslaneckých mandátů. Dostali čtyři, zatímco Starostové vyhráli celých 33.

Takový nepoměr nemůže přinést nic dobrého, obzvlášť, když se Piráti, tedy strana, která měla být na vzestupu, náhle ocitla prakticky ve stavu klinické smrti. Mnoho jejích viditelných tváří bylo smeteno z Poslanecké sněmovny a tím i z veřejného prostoru. Z lídra Ivana Bartoše se stala chodící mátoha, která odmítla přijmout zodpovědnost a nechala se definitivně zastínit Vítem Rakušanem. Ze zbývajících poslanců Pirátů je až příliš cítit snaha dostat se aspoň na nějaké posty, když už se to celé tak pokazilo.

Mezi Starosty a Piráty také dochází ke stále častějším veřejným rozmíškám. Piráti zjevně nedokáží přenést přes srdce, že dopadli tak, jak dopadli a svádí to právě na představitele STAN. Do médií “unikla” jejich analýza, ve které očernili dokonce Víta Rakušana, protože si dovolil veřejně podpořit svou kandidující asistentku. Tak pak shodou okolností přeskákala řadu vlivných Pirátů a do poslanecké lavice skutečně usedla.

Překvapivě tvrdí jsou potom na Piráty někteří starostové, kteří už této spolupráce mají zjevně plné zuby. Například senátor Zdeněk Hraba prohlásil, že by Piráti měli být vděční za jedno ministerstvo. Nakonec dostanou tři. Vlivný představitel STAN Petr Gazdík se potom nechal slyšet, že Piráti ve volbách dopadli odpovídajícím způsobem, protože voliče děsili podivnými nápady a Ivan Bartoš byl prý v debatách slabý.

Probublávající nespokojenost Pirátů ještě předtím, než vláda vůbec začala vládnout, nevěští vůbec nic pozitivního. Pokud by sázkové kanceláře vypsaly kurzy, zda pětikoalice zůstane až do konce volebního období v této podobě, zřejmě by musely nižší kurz dát k možnosti, že nevydrží. Piráti budou její velmi těkavou součástí. Nějakou dobu se zřejmě strany budou snažit o kompromis, ale jednoho dne kalich nespokojenosti z obou stran přeteče a Piráti si uvědomí, že své voliče získají zpět lépe z opozičních lavic než coby nepotřebná součást středopravé koalice.

Foto: Pirátská strana

Nenechte si ujít

Šéfredaktor deníku Mix24.cz. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a již více než dvacet let působí v médiích na redaktorských a editorských pozicích. Specializuje se na oblast ochrany spotřebitele.

Odebírat
Upozornit na
guest
124 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments