Zajímavý “restart” KSČM. Nová šéfka vyhlíží další bolševickou revoluci

Kateřina Konečná se stala předsedkyní Komunistické strany Čech a Moravy poté, co tato tradiční partaj utrpěla pod vedením svého dosavadního šéfa Vojtěcha Filipa drtivou porážku ve volbách a vůbec se nedostala do Poslanecké sněmovny. Následovaly tak rychlé volby nového vedení, aby se strana mohla spustit jakýsi restart a pokud možno vykročit do moderního věku. Hlavní díl tohoto nelehkého úkolu si na svá bedra vzala právě dlouholetá europoslankyně Konečná, která je považována za zastánkyni progresivističtějších proudů v KSČM.

Je však otázkou, zda začala tím nejlepším možným způsobem. V Českém rozhlase se totiž rozpovídala o Velké říjnové socialistické revoluci, která před pár dny oslavila své výročí. Kateřina Konečná tuto bolševickou revoluci vehementně obhajovala. Podle ní vznikla zezdola, protože lidé už neměli žádnou jinou možnost. Sužovala je válka a bída. A tak tito lidé už neměli co ztratit. Konečná také revoluci označila za historický předěl, který se pokoušel o zcela jiné pojetí světa, v jehož centru nejsou peníze, nýbrž člověk.

Jak už dnes víme, toto pojetí světa mělo v mnoha zemích za následek ještě větší a především trvalou bídu obyvatelstva. Komunismus je proto považován za překonaný a zcela nerealistický režim, ke kterému by se v jeho ryzí podobě neměl už nikdo vracet.

Kateřina Konečná však překvapila tím, že v dnešní době vidí mnohé paralely s tím, co VŘSR předcházelo. Cara a jeho rodinu připodobnila k současným miliardářům a prohlásila, že koronavirová krize vedla k tomu, že miliardy lidí zchudlo a pár boháčů ještě více zbohatlo. V tom vidí podhoubí pro případnou další bolševickou revoluci.

Konečná bohužel ve svém hodnocení zcela pomíjí vražený teror, který tuto revoluci provázel. Dokonce prohlásila, že pokud k něčemu takovému došlo, rozhodně nešlo o chybu revoluce.

Z těchto slov popravdě mrazí a ukazuje se, že KSČM je nereformovatelnou stranou, kde i lidé považováni za moderní levici, jsou ve skutečnosti v jádru tvrdými komunisty, kteří baží po tom, aby se vrátily “staré dobré” časy.

Je ostudou, že KSČM se za třicet let nestihla zrušit a musela se zlikvidovat de facto sama. Jisté je, že s podobnými myšlenkami šanci na restart nemá.

Foto: KSČM

Nenechte si ujít

Šéfredaktor deníku Mix24.cz. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a již více než dvacet let působí v médiích na redaktorských a editorských pozicích. Specializuje se na oblast ochrany spotřebitele.

Odebírat
Upozornit na
guest
74 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments