Babiše jsme se konečně zbavili. Ale co dál?

Andrej Babiš dnes podal do pomyslných rukou prezidenta republiky demisi své vlády. Ačkoliv v úřadu premiéra ještě nějakou chvíli bude, dá se tento okamžik vnímat jako konec jedné éry, na kterou budou mít Češi dlouhou dobu rozporuplné vzpomínky.

Zatímco velká část z nich je nadšena tím, že se oligarchu konečně podařilo vyštípat z vlády, rovněž významná část je zklamána a obává se toho, co s nimi bude, když se jich ten Babiš už nebude zastávat. Nutno dodat, že chystaná vláda jim to příliš neulehčuje. Jako první chce škrtnout oblíbené a symbolické slevy seniorů na jízdném a její představitelé deklarují, že na kdovíjaké vyskakování třeba s penzemi to také nebude.

Neměli bychom zapomínat na skutečnost, že pětikoalici dosud spojoval především společný odpor vůči Andreji Babišovi. Kvůli tomu se spojili do dvou bloků, což se některým, zejména tedy Pirátům, krutě vymstilo. A kvůli tomu teď musí sestavovat vládu, která, ať chceme nebo nechceme, je zkrátka velmi nesourodým slepencem. Pokud by v našem systému bylo ANO považováno za standardní stranu, je prakticky jisté, že by skládalo vládu toto hnutí a do vlády si vzalo ODS nebo STAN.

Političtí reprezentanti se ale rozhodli jinak a teď budou muset ukázat, že sestavili životaschopný celek. Za dobrých časů, které v této zemi vládly v minulém desetiletí do příchodu oné šílené epidemie, by si to ještě člověk s trochou fantazie představit dokázal.

Současná situace se ale jeví tak, že by ji možná nezvládla ani vláda jedné strany, natožpak pěti. Máme tu znovu se rozjíždějící covid, do toho konečně přišla ona obávaná inflace, kterou někteří ekonomové roky strašili, dlouhodobě panuje krize bydlení a k tomu se teď ještě přidaly vystřelené ceny energií, které jsou přitom jen prvním vlaštovkou toho, co přinese Green Deal.

Je svým způsobem dobře, že nás do těchto časů nevede chaotický Andrej Babiš, který se sice snaží vše převracet ve svůj úspěch, ale ve skutečnosti toho mnoho nepředvedl. Nová vláda by rozhodně měla dostat šanci ukázat se, ale bude to mít strašně těžké. Přejme ji však úspěch, protože jde o osudy každého z nás.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít

Šéfredaktor deníku Mix24.cz. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a již více než dvacet let působí v médiích na redaktorských a editorských pozicích. Specializuje se na oblast ochrany spotřebitele.

Odebírat
Upozornit na
guest
390 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments