Schillerová sama sebe usvědčila ze lži, když tvrdila, že růst cen se brzy zastaví

Poslední dny a týdny ukázaly, že v minulých letech zastávala post ministra financí zcela nekompetentní osoba. Alena Schillerová už v minulosti prokázala, že zdaleka ve všech aspektech ekonomiky není tak zběhlá, jak by bylo potřeba. Teď se však prokázalo, že nerozumí ani naprostým základům. Zřejmě i proto je teď Česká republika v takové rozpočtové kaši, v jaké je.

Vezměme to popořadě. Alena Schillerová dopustila enormní rozvolnění hospodářské politiky tím, že se do ekonomiky napumpovaly obrovské prostředky, na které vůbec nebyla zvyklá, a to i poté, co už pominuly bezprostřední dopady koronavirové krize. Zrušila se superhrubá mzda, což vedlo k okamžitému významnému nárůstu příjmů každého zaměstnance. Navyšovala mzdy státních úředníků tak, že už ani soukromý sektor nedokázal konkurovat. A plnými hrstmi přidávala i důchodcům.

Pravda, v tom všem mají prsty i další členové vlády. Ovšem Schillerová měla jako strážkyně státní kasy říct, co to zákonitě způsobí. Tedy vysokou inflaci. Ta přišla, byť je částečně způsobena i globálními tlaky. V Česku ale pádí vzhůru až nečekaně vysokým tempem.

Bylo krátce před volbami, když se Češi dozvěděli, že v září rostly ceny tempem 4,9 %, což už z minulosti pamatuje skutečně jen málokdo. Tehdy Alena Schillerová spolu s premiérem Andrejem Babišem tvrdili, že jde o inflaci přechodnou, která brzy odezní. V žádném případě prý Česká národní banka nemá zasahovat a zvyšovat sazby. Pochopitelně, ministryně se třásla strachy, co by si s vysokým úrokem na obrovském dluhu, který vytvořila, počala. ČNB sazby stejně zvýšila a ANO prohrálo volby, takže si aspoň může oddechnout, že to za ní bude řešit někdo jiný.

Celou tuto situaci však provázel údiv ekonomů nad nevzdělaností Schillerové. Sám guvernér ČNB Jiří Rusnok se tehdy nechal slyšet, že to má paní ministryně financí celé nějaké pomotané.

A měsíc se s měsícem sešel, končící ministryně vystoupila v televizi a národu oznámila, že se má připravit na vysokou, dokonce šestiprocentní inflaci, i v příštím roce. Naplno se ukázalo, že byla odborně zcela mimo a navíc se snažila ovlivnit nezávislost ČNB, která se naštěstí zachovala vzorově.

Foto: Ministerstvo financí ČR

Nenechte si ujít

Šéfredaktor deníku Mix24.cz. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a již více než dvacet let působí v médiích na redaktorských a editorských pozicích. Specializuje se na oblast ochrany spotřebitele.

Odebírat
Upozornit na
guest
115 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments