Co teď se Zemanem? Prezidentem tak nějak napůl

Už už to vypadalo, že si Česká republika poprvé vyzkouší přenesení pravomocí od prezidenta, který je ještě v úřadu, na premiéra a předsedy obou komor Parlamentu. Hospitalizace Miloše Zemana působila totiž všelijak, jen ne dobře, a když pak nemocnice po týdnech tápání veřejnosti konečně poskytla zprávu o tom, že Zeman nedokáže vykonávat svou práci, bylo v podstatě vymalováno. Senát už zahájil první kroky k aktivaci článku 66 ústavy, po nichž by prezident přišel o své pravomoci, byť by formálně v úřadu dál zůstal.

Odnětí pravomocí se jevilo jako definitivní. Politici sice připouštěli, že pokud by se Zemanův stav zase zlepšil, pravomoci by mu byly vráceny. To se ale příliš nepředpokládalo, obzvlášť, když do konce jeho mandátu zbývá poslední rok a něco. Pokud by tak prezident o své pravomoci přišel, bylo by to zřejmě nadobro.

A to on zjevně, stejně jako jeho okolí, nechce připustit. V nemocnici se dal jakž takž dohromady, byl přeložen na normální pokoj, a přestože podle vyjádření lékařů je jeho stav nadále vážný, už to nepůsobí vyloženě dojmem, že by například nebyl schopen jmenovat premiéra a vládu. Ostatně, Zeman poskytl po své hospitalizaci první delší rozhovor a zdálo se, že je příčetný a dokáže jasně formulovat myšlenky. To ostatně potvrdil po virtuálním setkání také pravděpodobný premiér Petr Fiala, podle kterého je to zase Zeman “tak jak ho zná”.

Pak ale zase přišla zpráva v opačném duchu. Nutno říct, že poněkud překvapivá. Mělo se totiž za to, že speciální lékařské konzilium prezidenta spíše podpoří a bude deklarovat, že je schopen své pravomoci vykonávat. To sice skupina špičkových lékařů nepopřela, na druhou stranu jasně řekla, že jeho stav mu neumožňuje naplno pracovat. A mezi řádky je možné číst, že to zřejmě bude stav již víceméně trvalý.

Sám Zeman také v rozhovoru připustil, že do konce jeho mandátu už zřejmě žádné velké věci dělat nebude. Jeho nemoc ho zřejmě omezí na to, aby podepisoval nejrůznější akty, ale například na cesty do zahraničí už to nevypadá. Zdá se, že prezident dokončí svůj rok ve funkci na zámku v Lánech.

V této situaci by bylo pochopitelně velmi obtížné Zemana zbavovat pravomocí. Atmosféru ve společnosti by to zbytečně rozjitřilo. Je ale otázkou, zda se prezident ještě nebude pokoušet házet Fialově vládě klacky pod nohy i z nemocničního lůžka. Nabízí se například odmítání jednotlivých ministrů chystané vlády a další obstrukce. V tom případě by nezbylo, než dát vše na misky vah a škodícího polovičního prezidenta se ústavním aktem zbavit nadobro.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít

Šéfredaktor deníku Mix24.cz. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a již více než dvacet let působí v médiích na redaktorských a editorských pozicích. Specializuje se na oblast ochrany spotřebitele.

Odebírat
Upozornit na
guest
23 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments