Budeme se muset omezovat kvůli lidem, kteří odmítli očkování, říká biochemik Konvalinka. Nabízí řešení, které “odmítače” přijde draho

Začíná být stále jasnější, že se do podzimu nestihne proočkovat dostatečná část populace na to, aby bylo možné hovořit o získání takzvané kolektivní imunity, jež by zaručila, že se koronavirus ve společnosti nebude nijak dramaticky šířit.

Biochemik Jan Konvalinka už maluje nepříznivý scénář, ve kterém čísla po konci prázdnin poletí opět nahoru, protože tu bude stále velká masa lidí, kteří se nenechali očkovat. Aktuálně se přitom zdá, že očkování by do konce léta mohlo absolvovat přibližně 50 % lidí. To je ale málo. Pro zajištění kolektivní imunity je zapotřebí alespoň 70 až 80 %, někteří experti hovoří dokonce o tom, že by to vzhledem k rostoucí agresivitě viru mohlo být i více.

Blíží se tak moment, kdy budou naočkováni všichni, kdo o vakcínu měli zájem. Zbydou potom ti, kteří se očkovat nechtějí nechat, ať už z jakéhokoliv důvodu. Zdá se přitom, že půjde o početnou masu, ve které se bude koronavirus moci dále pohodlně šířit. “Nastane otázka: co dělat s tím zbytkem? Zatím je to asi 30 procent lidí. A pokud rozvolníme, v tomto případě to takřka s jistotou povede k tomu, že budeme mít tisíce a možná desetitisíce vážně nemocných a možná až tisíce obětí. Nechci strašit, ale matematika je neúprosná a zkušenost už máme,” uvedl Jan Konvalinka pro server irozhlas.cz.

Vláda přitom zatím příliš neřeší, co v takový moment bude dělat. Otázkou se však zaobírají odborníci. Například podle parazitologa Jaroslava Flegra státu stejně nakonec nezbyde nic jiného, než nařídit očkování povinně. Imunolog Václav Hořejší zase propaguje myšlenku, aby lidé za očkování dostali nějakou finanční odměnu.

A teď je tady otázka. Etická, možná zčásti právní, určitě morální: jestli kvůli lidem, kteří se vědomě a svobodně rozhodli, že se nenechají naočkovat, celou zemi zastavíme, protože se nám budou plnit nemocnice a budou umírat lidé. Lékaři musí poskytovat péči hlupákům, ignorantům i lidem, kteří jsou nezodpovědní. Otázkou je, jestli to máme my ostatní platit,” kreslí nelichotivou blízkou budoucnost biochemik Konvalinka.

Podle něj musíme řešit otázku, zda se lidé, kteří se nechali očkovat, mají omezovat kvůli tomu, že druhá část společnosti očkování odmítá. “Jednou z myšlenek je, aby platili větší zdravotní pojištění. Protože bezpochyby jejich rozhodnutí povede k větším výdajům na lékařskou péči,” nabízí řešení Konvalinka.

Foto: Univerzita Karlova

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
105 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments