Byla znásilněna několika muži. Soud rozhodl, že si za to může sama a měla se bránit

Ve španělské Pamploně se každoročně koná běh s býky, který spočívá v tom, že ulicemi města běží několik býků a před nimi utíkají tisíce lidí. V roce 2016, právě když se konala tato slavnost a do města se sjeli lidé z blízkého i vzdáleného okolí, došlo k hromadnému znásilnění jedné z divaček.

Osudné závody s býky v roce 2016

Vše se událo 7. července 2016, když si pět můžu, kteří se označovali jako La Manada (Smečka), vyhlídli osmnáctiletou opilou dívku a hromadně ji znásilnili. Nutili ji k orálnímu a také nechráněnému sexu. Aby toho nebylo málo, vše si natáčeli na své chytré mobilní telefony a posílali přes aplikaci WhatsApp.

Muži byli obviněni pouze ze sexuálního zneužití

Právě tyto záběry posloužily později u soudu, kde se soudci zdálo, že dívka byla pasivní, měla po celou dobu zavřené oči a nijak se nebránila. To vedlo nakonec k rozhodnutí, že se nejednalo o akt hromadného znásilnění, ale o sexuální zneužití. To se od znásilnění liší v tom, že při něm není použito vyhrožování ani násilí. Muži tedy byli odsouzeni k trestům odnětí svobody v délce pouhých devíti let.

Foto: Shutterstock

Reakcí španělské veřejnosti byly protesty a demonstrace

Toto rozhodnutí soudu ale pobouřilo španělskou veřejnost a ve velkých městech se konaly demonstrace. Mimo jiné byla sepsána i petice, která požadovala odstoupení soudců, kteří verdikt nad muži vynesli. V reakci na protesty a demonstrace španělská vláda prohlásila, že dojde ke změně trestního zákoníku. Inspirovat by se prý měla ve švédském zákoně, který stanovuje, že pokud nedá osoba k sexuálnímu styku výslovný souhlas, ale styk přesto proběhne, jedná se o znásilnění. Tento zákon ve Španělsku vešel v platnost letos.

Španělské ženy se ve své zemi necítí bezpečně a přijde jim, že jsou stále pod nadvládou patriarchátu. Zpřísnění zákona o znásilnění je pro ženy rozhodně dobrou zprávou.

Foto: Shutterstock, zdroj: BBC, VK

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments