Ubytovali u sebe Ukrajince, ale stát je teď nechal na holičkách

Stát podle všeho šetří na všech frontách, a příliš nehledí na to, co svými kroky způsobí občanům. Paradoxně na to nejvíce doplácejí ti, kteří vyslyšeli jeho výzev a před časem ubytovali prchající Ukrajince. Tehdy se vzedmula obrovská vlna solidarity a mnozí nechávali uprchlíky ve svých bytech a domech bydlet dokonce zadarmo. To však pochopitelně nelze dělat donekonečna.

Vše vypadalo dobře

A tak vznikl systém příspěvků, který fungoval poměrně jednoduše. Stát za Ukrajince platil bydlení těm, u kterých se ubytovali. Šlo o takzvané solidární příspěvky, které byly vypláceny déle než rok. Jenže pak byly v červenci zrušeny, což udělalo opravdu velkou neplechu.

Citelně na to doplatil pan Michal, který ve svém bytě ubytoval Nasťu z Ukrajiny s malou dcerou. “Byt jsem měl zrovna volný, a tak to byla jasná volba. I když jsem původně plánoval byt pronajímat za nějakých 15 tisíc korun měsíčně a dnes bych za něj dostal určitě ještě více, vzal jsem zavděk devíti tisíci, které za tuto rodinu posílal stát jako solidární příspěvek,” uvedl muž, jak to všechno začalo.

Celá záležitost se vlastně vyvíjela poměrně pozitivně, protože samoživitelka si v České republice našla práci, za kterou jí náleží měsíční plat 20 tisíc korun. To pochopitelně není v dnešní době kdovíjaká suma, a tak po ní Michal na nájem nechtěl žádné doplatky, a to ani po roce, kdy zde bydlela.

Foto: Shutterstock

Co má dělat?

Od července se ale vše změnilo. Solidární příspěvky vyplácené přímo majitelům nemovitostí byly zrušeny a do určité míry je měly nahradit takzvané humanitární dávky. Ty jsou však nižší a činí 3000 korun na osobu. V případě Nasti by to činilo celkem šest tisíc korun. V domnění, že jí bude dávka vyplacena, se s Michalem dohodla, že přihodí tři tisíce ze svého, aby dala dohromady alespoň těch devět tisíc.

Pak ovšem přišla zrada. Na žádost Nasti přišlo z ministerstva práce pouze zamítnutí, a to s odůvodněním, že dotyčná má přeci dostatečný výdělek a tato forma pomoci jí tedy nepřísluší. Celé je to však nepromyšlené, protože na další sociální dávky, o které by v tomto případě mohli požádat Češi, totiž nejsou pro uprchlíky určené. Zejména potom příspěvek na bydlení, který by tuto situaci řešil.

Čtěte také: Čechy už 1. ledna 2024 sejme velká finanční rána. Každá domácnost najednou přijde o 90 tisíc korun

Je to opravdu hrozné. Stát mě teď postavil před složitou volbu: buď jim můžu nájem vypovědět, nebo je tam nechám bydlet v podstatě zadarmo. Oni nemají peníze, aby mi platili nájem. Ty tři tisíce, co na to dají dohromady, padnou tak na energie,” říká Michal s tím, že je v bytě nechá bydlet nadále, ale že si připadá státem využit.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Ačkoliv se všichni připravují na velký zvrat ve světě automobilů v roce 2035, odkdy Evropská unie zakázala prodej nových vozů se spalovacími motory, ve skutečnosti už se teď odehrávají kroky, které mohou celou záležitost ještě podstatně více urychlit. Jde do tuhého A pokud se někdo domníval, že si v roce 2034 koupí poslední vůz s naftovým motorem, který potom bude opečovávat a používat dalších dvacet let, takže jeho života se dost možná žádný zákaz týkat nebude, pravděpodobně narazí na celou řadu překážek, díky kterým se takové vozidlo stane nepoužitelným, a to podstatně dříve. Bylo by bláhové se domnívat, že EU sice zakáže prodej nových vozů se spalovacími motory, ale nechá tu jezdit desítky let stará vozidla, která by nadále znečišťovala ovzduší, a to v ještě větší míře, jelikož často nesplňují ani emisní normu Euro 5, natožpak ty modernější. Znepříjemnění života majitelům vozů se spalovacími motory bude probíhat hned v několika rovinách, z nichž některé již byly aktivovány. Předně se i v České republice musí od letošního roku prodávat benzin E10, který však některé vozy nesmí vůbec tankovat a všeobecně se mluví o tom, že není příliš vhodný pro tankování do žádného auta, jelikož kvůli biosložce příliš dlouho nevydrží. Samé nepříjemnosti Řidičům starších aut však nebyla poskytnuta žádná alternativa. Čerpací stanice totiž mohou nabízet pouze Natural 95 v tomto složení, nikoliv ten čistý. Jedinou možností je tankovat dražší Natural 98 a jiné prémiové pohonné hmoty, kde jsou sice biosložky také, ovšem ty tolik nelikvidují motor. Jenže to už je podstatně dražší palivo. Právě prodej pohonných hmot a jejich zdanění je mimo jiné dalším způsobem, jak majitelům spalovacích motorů znepříjemnit život. Není nic jednoduššího, než to, že EU v určitý moment zavede velmi vysokou daň na benzin a naftu. Pokud potom litr bude stát třeba 100 Kč, lidé si rozmyslí, zda si přeci jenom nekoupit ten elektromobil. Čtěte také: Je to tady. Němci odmítli elektromobily. Už to nikdo nechce. Ale v čem budeme jezdit? A jdou tu i další cesty. Například město Stockholm již oznámilo, že od roku 2025 zakáže vjezd vozidlům se spalovacími motory. To se v podstatě rovná jejich předčasné likvidaci, jelikož kdo by vlastnil takové auto, když ho nemůže používat. Obdobné zákazy platí už v řadě evropských měst, kdy mají vjezd povolen jen ta s určitou normou. A potom už není problém tuto hranici snížit tak, že projedou pouze elektromobily. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Už je to černé na bílém. Česká republika čelí obrovskému náporu organizovaných skupin, které vás mohou vmžiku připravit o nemalé peníze. V loňském roce bylo zaznamenáno rekordní množství případů, kdy tisíce lidí přišly takřka o veškeré úspory, které měli uloženy na bankovním účtu. Lidé rychle naletí Podvodníci s nimi přitom často neměli ani nijak složitou práci. Stačilo například poslat SMS na náhodné číslo, ve které potom byla výzva k určité akci s bankovním účtem. Lidé často naletěli na to, že jim potom měla být vyplacena například určitá dávka nebo dokonce jakási výhra. Zdá se, že problém tkví v nezkušenosti a naivitě majitelů bankovních účtů a stále větší profesionalitě skupin, které se takto snaží přihlašovací údaje vylákat. “Prodávala jsem na Facebooku kočárek, a byla jsem nadšená z toho, že se mi obratem někdo ozval a akceptoval mou cenu. Proto jsem nerozporovala, když mi poslal odkaz, který měl vést k tomu, že mi peníze pošle. V tu chvíli jsem si vůbec neuvědomovala, že je přeci nesmyslné, abych do svého bankovnictví vyplňovala přihlašovací údaje,” líčí paní Eva z Ostravy. Stránka, kde údaje vyplňovala, vypadala jako bankovnictví její banky, ovšem stránka byla podvodná. “Přišla jsem takhle o 60 tisíc korun. Řekli mi, že peníze už zřejmě nikdy neuvidím.” Podle České bankovní asociace bylo tímto způsobem napadeno 69 685 klientů českých bank. To je obrovské číslo, které pravděpodobně nebude ještě kompletní. Mnozí si totiž sami uvědomí, jakou chybu udělali a následně se za to stydí, takže se ani neozvou. Ztratily se velké sumy Celková škoda přitom činila 1,35 miliardy korun. Na jednoho podvedeného klienta tedy připadá ztráta 19 357 korun. Reálně tady ale budou panovat velké rozdíly, které závisí na tom, kdy si daný klient všimne probíhajícího podvodu a také toho, kolik peněz na účtu vlastně má. Zaznamenány jsou případy, kdy lidé přišli třeba i o 500 tisíc korun a na druhé straně potom mohou být ztráty v řádu nižších stokorun nebo tisíc. Čtěte také: Důchodcům v Česku začaly chodit drsné SMS. Kdo ji dostane, může přijít o veškeré peníze České banky si problém samozřejmě uvědomují a z jejich strany jsou podnikány veškeré kroky k tomu, aby měli podvodníci situaci co nejsložitější. Stále se ovšem najde velké množství klientů, kteří jim jednoduše poskytnou vše, co k vyluxování účtu potřebují. Někdy bezpečnostní systémy bank zafungují a transakce zablokují, ale tito šíbři teď často vybírají po menších částkách, které procházejí. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Je až neuvěřitelné, že někteří lidé se mohou stát bohatými bez jakéhokoliv vlastního přičinění a v podstatě omylem. Dnešní svět je nastaven tak, že se mimořádně oceňuje jakákoliv vzácnost, a pokud je něčeho málo, má to okamžitě obrovskou hodnotu. A je přitom celkem jedno, zda jde o porcelánové sady, mince, bankovky, komiksy, knihy nebo staré kazety do videa. Určete cenu nábytku Pokud je po něčem ze strany sběratelů poptávka, roste to na hodnotě doslova každým rokem. V určité chvíli se potom může vyplatit to prodat a inkasovat významný zisk. Málokdo si přitom uvědomuje, že bohatství může ležet třeba i ve starém nábytku, který máte doma po babičce a na který se vám akorát tak práší. Možná už jste si kolikrát říkali, že by ta stará komoda nebo vitrína zasloužila vyměnit za něco moderního, co v obchodech jako Ikea nebo Sconto pořídíte za pár tisíc, a staré věci vyvézt například do sběrného dvora. Potom se vám jich ale zželí, protože pro vás mají především nostalgickou hodnotu. Jenže pro sběratele mají hodnotu ještě mnohem větší, a tak se jich teoreticky můžete zbavit ještě s velkým bonusem. Nemusí jít přitom o kdovíjak staré kousky. Podle jednoduchého pravidla se dá říct, že určitou hodnotu může mít nábytek vyrobený před rokem 1945. Pochopitelně, je třeba, aby byl něčím vzácný a ideálně se trefil do aktuálních trendů ve sběratelství. Oblíbené jsou dnes například kousky ve stylu art deco. Zcela jistě se ale uplatní i další specifické styly. Pakliže máte podezření, že byste doma mohli mít vzácný nábytek, rozhodně ho rovnou nenabízejte obchodníkům. Ti vám totiž obvykle řeknou, že nemáte hodnotu a že vám ještě udělají službu, když ho vykoupí za pár stokorun. Potom si ho ale vystaví ve svých obchodech se starožitnostmi s cenovkou klidně ve výši stovek tisíc korun. Správný postup při prodeji Optimální je tedy jít cestou znaleckého posudku, za který sice budete muset zaplatit, ale v konečném součtu se to může hodně vyplatit. Důležité jsou různé faktory, například míra poškození nábytku, případně to, zda byl restaurován. Skvělé je také, pokud jsou na nábytku i původní štítky a signatury výrobce. Znalec určí cenu vzácného nábytku, se kterou potom už můžete operovat. Pokud půjdete za obchodníkem, budete mít už zcela jinou pozici. Ve starožitnostech můžete věc prodat napřímo, ovšem tam počítejte s tím, že vám bude vyplacena jen část odhadní ceny, jelikož obchod potřebuje také vydělat. Nábytek ale můžete dát i takzvaně “do komise”, tedy komisního prodeje. Jednoduše bude v obchodě ležet, dokud se neprodá za cenu, kterou si stanovíte. Z ní se potom srazí provize obchodníka a vy si rozdíl odnesete. Čtěte také: Češi doma začali nacházet cenný porcelán. Najednou jsou z nich velcí boháči. Jednoduše zjistíte, zda i ten váš je takto vzácný Dnes ovšem lze takové kousky skvěle prodávat i svépomocí, a to na nejrůznějších bazarech nebo aukčních serverech. Pakliže máte skutečně velmi vzácný kousek, rozhodně se vyplatí jít právě cestou aukce, kdy se sběratelé budou doslova předhánět v tom, aby ho získali. Vy potom můžete dostat podstatně vyšší cenu, než se kterou jste původně počítali. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

11 Replies to “Ubytovali u sebe Ukrajince, ale stát je teď nechal na holičkách

  1. A to jako proč je to správne?😡 to jenom proto, že pomohl člověku který to potřeboval? vy budete tež pěkný charakter😡.

 1. Pane já za těch 3000 na měsíc musím.vyzit a těch vašich patnáct za byt je lichvareni s byty a navíc si tu ti ukrajinci u nás žiji jak v hotelu. A to my máme na dovolené tak 14 dnů za rok. Vy jste nejen že neprodělal, ale na státu jste si důkladně prikradl. Nyní se vám to zrealnuje.Jen abyste věděli, co se tu děje.y.nemame.priplatek 350 denně jak oni a vám lichváři.

 2. Ještě dodatek a vysvětlím a rozeberu. Mám být v rodinném domě, ten.platim.Mo.naklady jsou 570 Kč elektrika,170 Kč plyn rozhlas , voda 100 Kč měsíčně Sipo 900.. Odpad zatím 500 ročně a dane.nemovitostoti 1000 Kč. Topeni, do roku 2022 tak 1000 Kč měsíčně teď se to zdvojnásobilo. Pane na a tom ministerstvu to mají spočtené přesně. Vy jste dostal k 12. OO0 Kč m navic a o ty jste nás okradl z rozpočtu víte. Navíc uprchlíky jste přijal z lásky a zadarmo. Jinak měli být v uprchlických taborech. Vy nemuzete na nich vydělávat. Mají tu ještě jiné náklady. To jsou ty díry v rozpočtu. Jurečka s Rakusanem výrazně posrali. Oni také musí šetřit s.naklady, nejen m jsou z našich peněz.

 3. Co to je za otázky proboha vy pronajimate nemovitost a svadite to na stát co státu je jako do toho ……paní z Ukrajiny vypakujte a hotovo a jsem zvědav jak budete solidární k pracujícím Čechům když jak píšete jste mohl pronajímat za 15000 ale Ukrajince pronajímal za 9000

 4. Co to má být? Našinci se stejnou mzdou by to ten solidarita za ten sníženej nájem pronajal? Je mi zle z těch falešnejch solidárů

 5. V tomto případě to byl podvod na lidi,
  Nadarmo se neříká:
  ,, na dobrotu za žebrotu ” takže nikdy nic od státu.

 6. Jsem sama mám minimální mzdu a stát mi napsal že mám dost takže paní bere 20 tisíc a platit má 9 tisíc pořád je na tom líp já z minimální platím jen za byt 8 tisíc mimo složenek a musím to zvládnout

 7. Takže teď se “kálí” na lidi co poskytli uprchlíkům pomoc. To jste zapomněli jak utikaly matky s dětmi? Nikdo nevěděl co bude. Chápu majitele bytu, že se cítí podveden. Protože byl podveden. ODS, soc dem. A celá bandabkterq se tady stridala postupně rozkradla celý stát. Vám nevadí předražené dálnice, hospodaření české pošty, Českých drah kde končí miliardy. Nevadí zvedání platů politiku. Roušky za 600kc jedna jak kupoval ministr bubeník ze superstar. Nebo vyvádění dividend ČEZu do zahraničí. Ale příspěvek Ukrajincům jo. Víte že výroba 1kw elektřiny v jaderce stojí pár haléřů a nevadí, že elektřinu vyvážíme do zahraničí a sami máme elektřinu drahou. Určitě se našli lidi co na Ukrajincích profitovali, ale většina to udělala nezjištně. Proto za mne je tento člověk podveden a jen se potvrzuje že stát je největší zločinec! Za překlepy se omlouvám píší přes mobil.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *