Ceny bytů v Česku se prudce propadly. Dají se sehnat za hubičku, najednou je nikdo nechce

Teorie o tom, že ceny nemovitostí mohou pouze růst a v žádném případě nemůže nastat jejich pokles, jaké jsme slýchali v minulých letech, vzaly definitivně za své. Češi dnes žijí v úplně jiné realitě, a to takové, kdy se hodnota jejich bytů a rodinných domů meziročně poměrně prudce propadá, a to oficiální, respektive nominální čísla jsou vzhledem ke skutečnosti ještě mírná. Je totiž potřeba na to pohlédnout skutečně komplexně.

Majitelé bytů počítají ztráty

Podle Českého statistického úřadu se ceny nemovitostí ve druhém čtvrtletí skutečně poměrně významně propadly. “Ceny starších bytů v ČR meziročně klesly o 4,1 %, v Praze pak o 3,6 %. V případě ČR se jedná o první meziroční pokles cen od konce roku 2013, v případě Prahy pak od 3Q 2012. Nové byty v Praze mírně zesílily svůj meziroční propad z 6 na 6,9 %,” uvedl k tomu ekonom Jakub Seidler.

Už to samo o sobě může být pro majitele nemovitostí nepříjemné. Za dobu, kdy jim peníze na spořicím účtu mohli vydělat klidně 6 %, oni naopak až sedm procent z nominální ceny svých bytů a domů ztratili.

To ovšem není zdaleka jediný problém, který je nutné vzít v potaz. Asi nikomu neuniklo, že v uplynulém roce jsme měli rekordní inflaci, která meziročně ve druhém čtvrtletí činí kolem 15 %. O tolik se snížila hodnota úspor. A pokud jste je měli vložené v nemovitosti, tratili jste hned dvakrát. Jednak kvůli vysoké inflaci a jednak proto, že byty na ni žádným způsobem nezareagovaly a naopak se cenově ještě více propadly.

Foto: Shutterstock

Proti inflaci neochránily

Za normálních okolností by to přitom měly být právě nemovitosti, které působí jako ochrana proti inflaci. V tomto případě to však nezafungovalo a čistá ztráta za poslední rok se na nich pohybuje kolem dvaceti procent. Důvodem je pravděpodobně skutečnost, že ceny byly v minulých letech natolik vyšponované, že už jednoduše neměly kam růst, a naopak byla nutná i jistá korekce. K té přispěly také vyšší úrokové sazby stanovené ČNB. Ty nákup nemovitostí znevýhodňují a naopak činí atraktivním spořicí účty, případně dluhopisy.

Čtěte také: Daň z nemovitosti na desetinásobek. Ať ty byty pustí. Čechům se pořádně zatopí, padají drsné návrhy

Neustále přitom slýcháme, že propad ceny bytů a domů už je u konce. Objevují se titulky, že právě teď je nejlepší doba k nákupu, protože ceny trochu poklesly a více už to nepůjde. V tomto případě ale platí, že to tak jednoduché nebude a všeobecný předpoklad, nebo spíše přání, se většinou nenaplní. Stejně tak je totiž možné, že jsme nastoupili na delší sestupný trend, který bude ceny nemovitostí korigovat podstatně více, než si teď umíme představit.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít

Šéfredaktor deníku Mix24.cz. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a již více než dvacet let působí v médiích na redaktorských a editorských pozicích. Specializuje se na oblast ochrany spotřebitele.

Odebírat
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments