Češi jsou nadšení. V novém obchodě nakupují za třetinovou cenu úplně vše, tohle tady ještě nebylo

Český zákazník má po letech strádání konečně důvod k radosti. Zdá se totiž, že by mohl mít možnost nakupovat za rozumné ceny. Tuzemský trh dlouhodobě opanovávalo několik obchodníků, kteří proti sobě cenově příliš nesoutěžili, protože brzy zjistili, že nejvíce vydělají, pokud budou držet ceny všichni velmi vysoko, a to tak, aby zákazník neměl možnost úniku.

Jsou tu noví hráči

Ta se sice pochopitelně vždycky najde, ale byla dlouhou dobu komplikovaná. Vždyť komu by se chtělo jezdit nakupovat do Polska, ačkoliv to reálně stále více lidí dělá, protože nemá jinou možnost. Jednoduše nechtějí za běžnou věc platit dvojnásobek či trojnásobek ceny, za kterou je k mání kousek za hranicemi.

Změnu však konečně přinášejí takzvaná internetová tržiště, která na český trh vstoupila hned dvě. Zatímco první z nich je provozováno Kauflandem, který tu působí i jako kamenný řetězec, a tak od něj nelze očekávat kdovíjak zajímavé věci, vody zde čeří především druhý z nich, a to Allegro, jež právě spustilo i velkou reklamní kampaň.

Stále více Čechů tak zjišťuje, že za zboží je běžné platit výrazně nižší ceny. Právě Allegro totiž umožňuje polským obchodníkům oslovovat české zákazníky. Na jednom místě jsou k dispozici věci od tisícovek různých obchodů, a to právě i z Polska, kde jsou úplně jiné věci. Pokud jde o potraviny, ty zde najdete spíše trvanlivější, ovšem hodně se dá ušetřit například na nábytku, elektronice, vybavení do domácnosti, oblečení, potřebách na zahradu, hračkách a dalších kategoriích. Zkrátka na všem, na co si vzpomenete.

Foto: Shutterstock

Zákazníci nejprve nevěří, pak nakupují jako diví

Nejdříve jsem tomu nevěřila a reklamu ve smyslu, že jsou tam desítky tisíc položek za spolehlivě nejnižší ceny, jsem považovala za klasicky vychloubačnou a nerealistickou. Pak jsem se ale jednou podívala, a nestačila jsem se divit,” líčí paní Romana, která se na Allegru stala již pravidelnou zákaznicí. “Je to úplně něco jiného, než tu dosud bylo. Mám pocit, že nakupuji za ceny jako před deseti lety.

Na Allegru mohou působit také české obchody, avšak na první pohled zjistíte, že od nich ty nejlepší nabídky ani zdaleka nedostanete. Výhodou tržiště je přitom skutečnost, že se nemusíte bát nakupovat ani na vám neznámém obchodě, protože záštitu za něj přebírá právě marketplace, který je vaším obchodním partnerem a často zařizuje i samotné dodání.

Čtěte také: Obchodní řetězce chystají na Čechy velkou habaďuru. Brzy skokově napálí ceny, zase se nedoplatíme

Českým obchodníkům se to pochopitelně nelíbí, protože jim roste obrovská konkurence, vůči které se budou muset cenově přizpůsobit. Proto už zákazníky straší například tím, že polské obchody neposkytují zdaleka tak dlouhou záruku, což ovšem obvykle není vůbec pravda, protože se vše řídí jednotnými podmínkami evropského trhu.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
5 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments