Češi jsou v háji. Jejich domy a byty propadnou státu. Musíte okamžitě jednat

Zní to jako přitažené za vlasy, ale je tomu tak. Ano, i dnes vám v České republice může propadnout vaše nemovitost státu. A jakmile se tak stane, už to budete jen velmi obtížně napravovat. Je proto nutné jednat dopředu a zajistit, aby váš dům nebo byt měl dostatečně identifikované vlastníky.

Zvláštní situace

Právě nedostatečnou identifikaci vlastníků eviduje Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových v případě celých 150 tisíc nemovitostí v Česku. To je obrovské množství. U těch nemovitostí, kde se tento stav nezmění, dojde k tomu, že zkrátka propadnou do státní správy.

Nový občanský zákoník určuje, že letošek je posledním rokem, kdy se skuteční majitelé těchto nemovitostí mohou přihlásit o svá práva. Na webu úřadu je k dispozici podrobný seznam, na základě kterého můžete zjistit, zda vám náhodou nepatří něco, o čem nevíte. Mohli jste to například zdědit po předcích, ale z nějakého důvodu jste to dosud nezjistili. Byla by každopádně škoda nechat si takovou nemovitost propadnout. Jde celkem o 147 tisíc pozemků a přibližně 3500 budov.

Co to vlastně znamená, že nemovitost nemá identifikovaného vlastníka? Obvykle je tomu tak, že na katastru nejsou zapsána žádná vlastnická práva, případně je u nemovitosti sice někdo uveden, avšak nedostatečně identifikován.

Foto: Shutterstock

Nepořádek v katastru

Tyto situace obvykle nevznikly v posledních desítkách let, ale spíše před rokem 1989. Tehdy totiž katastr nebyl řádně udržován a docházelo zde k mnoha chybám. Existovala dokonce období, kdy se vůbec nevedl. Nejrůznější změny v těchto obdobích tak skončily ve vzduchoprázdnu. To ovšem neznamená, že si tyto nemovitosti nemůže někdo nárokovat. Musí tak ale učinit do konce tohoto roku, jinak bude mít smůlu.

Raději si tedy pořádně zjistěte, zda vám některá z těchto nemovitostí nepatří. Pokud by tomu tak bylo, mohli byste si přijít k pěknému majetku. Dnes jsou pozemky a domy velmi drahé a dají se dobře zpeněžit.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít

Šéfredaktor deníku Mix24.cz. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a již více než dvacet let působí v médiích na redaktorských a editorských pozicích. Specializuje se na oblast ochrany spotřebitele.

Odebírat
Upozornit na
guest
4 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments