Češi přijdou o miliony. Krachuje firma, do které nacpali své úspory. Dejte už si na tohle pozor

V minulých letech panovaly v České republice velmi nízké úrokové sazby a lidé měli velké problémy uložit někam peníze, aby nesly alespoň nějaké zhodnocení. Velkým hitem byl pochopitelně nákup nemovitostí, ovšem na ně nedosáhl každý. Dalším trendem potom byly investice do dluhopisy, které se často tvářily jako naprosto bezpečné, ovšem ve skutečnosti často nebyly více než jen prašivými papíry.

Přenos rizika na obyčejné lidi

Ostatně, ukazovaly to i problémy řady těchto firem, které nastaly ještě v dobách hojnosti, kdy často fungovaly i jinak neživotaschopné projekty, protože bylo na trhu jednoduše tolik peněz, které je držely při životě. Když se ovšem začala situace na úrokovém trhu utahovat, nebylo velkým překvapením, že počet problematických společností rychle narostl. Z mnoha do té doby obletovaných firem se najednou staly společnosti, s nimiž nechtěl mít nikdo co do činění.

Jednou takovou je také realitní skupina Premiot Group. Ta pochopitelně lákala na své dluhopisy tím, že staví nejrůznější lukrativní projekty nejen v Česku, ale i po Evropě, o které je obrovský zájem a že něco takového je přeci jistota. Na důvěryhodnosti potom dodávaly známé tváře v reklamách.

Jak se teď ale ukazuje, vše byla hlavně hodně dobře naleštěná fasáda pro prodej dluhopisů. A dlouhou dobu to tak fungovalo. Pro mnohé bohužel, protože pod vlivem výplaty prvních zajímavých úroků potom nainvestovali ještě větší částky. V některých případech do toho lidé dali své celoživotní úspory. Jak známo, prodejci těchto dluhopisů se specializují na obyčejné lidi, kteří toho o financích zase tolik neví a kteří příliš neumí pracovat s rizikem.

Foto: Shutterstock

Uvidí alespoň něco?

Obecně platí, že pokud vám někdo v dané době slibuje velmi zajímavé zhodnocení a mluví přitom o tom, že je to bezpečné, potom je na místě mu nevěřit. Na příkladu Premiot Group se to ukazuje v plné kráse. Firma se dostala do velkých potíží a nejprve přestala vyplácet kupony na dluhopisech a potom i samotné jistiny. Situace trvá už několik měsíců a je stále pravděpodobnější, že držitelé dluhopisů nakonec uvidí jen zlomek vložených peněz, pokud vůbec něco.

Premiot podle všeho hraje o čas a rád by docílil reorganizace. Už v jejím rámci by ale držitelé dluhopisů byli částečně oholeni. Je přitom na místě pochybovat o záměrech majitelů a managementu, který to takto zbabral.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments