Češi začínají testovat povinnost nošení respirátorů a zkouší nakupovat bez nich. Nařídit jim to nemůžeme, zní překvapivě z řetězců

Stále více Čechů považuje v současné době protiepidemická opatření za přehnaná. Co je stále nazýváno pandemií, mnozí považují spíše za komedii, když se podívají na čísla nově nakažených. Vzhledem k tomu, jak moc se stále testuje, skutečně není záchyt pozitivních nijak dramatických, ačkoliv experti už několik měsíců varují před nebezpečnou mutací delta. Ta však v České republice zatím další vlnu epidemie nespustila.

Někteří lidé jsou tak nespokojeni s tím, že musí mít stále nasazené ústenky ve vnitřních veřejných prostorách, zejména v obchodech. Řada z nich už se tak rozhodla zjistit, co se vlastně stane, když vyrazí nakupovat bez respirátoru. Dnes je tak v obchodech poměrně běžné narazit na lidi, kteří ochranu úst nemají, jak zjistil autor tohoto článku při letmé návštěvě několika supermarketů.

Občanská iniciativa Zdravé fórum se rozhodla zjistit, jak s těmito přestupky obchodní řetězce nakládají a zda se nějakým způsobem snaží toto chování eliminovat.

Mimořádná opatření jsou nařízena Vládou ČR, nikoliv společností Lidl. Dozorový orgán je stát. My nemáme právo uplatňování opatření kontrolovat ani vymáhat,” uvádí ve svém prohlášení překvapivě rezolutně společnost Lidl. “Nemáme právo odmítnout obsloužit takového zákazníka. Prostě pokračujeme dál ve své práci.” Obchodní řetězec má však možnost přivolat policii, ale to Lidl odmítá. Nehodlá prý řešit tyto problémy, ani nijak nezasahuje do konfliktů mezi zákazníky s respirátorem a bez respirátoru.

Podobně to vidí také zástupci společnosti Albert. “Je odpovědností každého obyvatele České republiky, aby dodržoval platná mimořádná a ochranná opatření vlády. Albert v komunikaci na prodejnách zákazníky na tato hygienická nařízení upozorňuje a žádá je, aby opatření respektovali. K vymáhání takovýchto opatření ale nemá soukromá firma zákonné prostředky,” stojí v prohlášení tohoto řetězce.

Zato společnost Rewe, která provozuje obchodní řetězce Billa a Penny, je přeci jen rezolutnější. Přiznává sice, že sama nemá páky, jak zákazníky přinutit k dodržování opatření, ale uvádí, že je může odmítnout obsloužit. “Jako soukromý a nezávislý podnikatel je nicméně plně oprávněna si stanovit své vlastní organizační, logistické, hygienické a jiné standardy, za nichž bude své provozovny provozovat a za nichž bude svým zákazníkům služby poskytovat. Společnost BILLA, spol. s r.o., rozhodně neporušuje žádnou svoji právní povinnost, pokud se rozhodne neposkytnout své služby osobám, které dle aktuální epidemické situace mohou odmítáním ochrany dýchacích cest představovat hygienické riziko pro zaměstnance prodejen BILLA anebo pro jiné zákazníky prodejen BILLA.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Jde pravděpodobně o jeden z největších nešvarů současnosti, jen se o něm zdaleka nemluví tolik, jak by bylo potřeba. Vždyť se tu reálně ztrácejí peníze desítkám tisíc lidí, přičemž toto číslo pravděpodobně ještě poroste. Postihne to každého Nejrůznější organizované skupiny si rychle všimly toho, že Češi jsou stále obecně velmi důvěřiví a neočekávají, že by jim někdo chtěl udělat něco zlého. A na druhé straně slyší na nejrůznější výzvy k tomu, jak zhodnotit svůj majetek, případně slibované výhry. Různých metod, jak z lidí vylákat peníze, které už nikdy neuvidí, je celá řada. Tou nejjednodušší je poslat pod určitou záminkou SMS, která buď hrozí nějakým průšvihem nebo naopak něco slibuje. Připojena je výzva k akci, kde je třeba vyplnit osobní údaje. Na tom by ještě nebylo nic divného, pokud by mezi nimi nebyly i přístupové údaje k bankovnímu účtu. Pokud je odevzdáte, můžete si být jisti tím, že vám účet vyluxují. Podvody se to jen hemží na internetových tržištích, kde se Češi často pokoušejí prodat různé použité věci. “Měla jsem radost, že se mi na můj inzerát někdo hned ozval a že situaci rychle řeší,” říká pětadvacetiletá Míša, která prodávala starší dětské věci. “Okamžitě poslal odkaz na kurýrní službu, kde jsem měla vyplnit údaje včetně přístupu do bankovního účtu. Až potom mi došlo, jak moc jsem byla naivní.“ Přijdete o balík peněz Žena celkem přišla o 40 tisíc korun, které se podvodníkům podařilo z jejího účtu odčerpat, než banka transakce zablokovala. Podle České bankovní asociace bylo podobným způsobem napáleno téměř 70 tisíc klientů, kterým byla zcizena částka přesahující 1,35 miliardy korun. Na jednoho tak v průměru připadá enormní ztráta ve výši dvaceti tisíc korun. Může to být ale i podstatně více. Výjimkou nejsou případy, kdy lidé přijdou o stovky tisíc korun, respektive o veškeré celoživotní úspory. Čtěte také: Banky jdou náhle tvrdě po Češích. Přijdete tak o spoustu peněz, už zase vás škubou Ačkoliv se banky situaci snaží řešit, z jejich pohledu mají vše velmi dobře zabezpečeno a zbývá tedy především edukace klientů. To je ale nikdy nekončící práce, jelikož jsou jich miliony a nejrůznější podfuky mají stále sofistikovanější podobu. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Vypadá to, že chystaná důchodová reforma se stane největším tématem příštích týdnů a měsíců. Ostatně, jde o zcela zásadní změnu, která se dotkne úplně všech. Vzhledem k tomu, v jaké šlamastyce se celý důchodový systém ocitl, je třeba provést skutečně dalekosáhlé změny na všech stranách. Do důchodu dříve Všeobecně to pochopitelně půjde směrem, který se lidem příliš nelíbí. Produktivní věk se prodlouží a důchodový věk naopak oddálí. Smyslem je to, abyste v penzi netrávili tolik času. Podle aktuálních propočtů se počítá s průměrem 21 let a i to bude podle odborníků dost možná třeba ještě zrevidovat, jelikož je to příliš mnoho, vezmeme-li v potaz, že pro odchod do penze je třeba odpracovat 35 let. Ovšem s tím, jak se bude věk pro odchod do důchodu prodlužovat, je třeba zohlednit i velmi náročné profese, kterých by se to týkat nemělo. V některých případech by si dokonce měly polepšit a odejít do penze dříve než dnes. Do důchodu půjdou zcela jednoznačně dříve pracovníci spadající do 4. kategorie podle metodiky Bezpečnosti a ochrany zdraví při práci. “To jsou práce, při nichž je vysoké riziko ohrožení zdraví, které nelze zcela vyloučit ani při používání dostupných a použitelných ochranných opatření,” uvádí web BOZP Info. Kdo tam spadá? Do této kategorie však aktuálně spadá necelých 20 tisíc lidí, což není mnoho. Ministerstvo práce a sociálních věcí ale už oznámilo, že dřívější důchod se bude týkat i řady profesí spadajících do třetí kategorie. Tam už jde teoreticky o téměř půl milionu zaměstnanců. Počítá se s tím, že dříve půjdou například zedníci, dlaždiči, obsluhovači důlních zařízení, montéři nebo pracovníci odvozu a recyklace odpadů. Překvapivě by se to mělo týkat také šéfkuchařů a kuchařů. Čtěte také: Jsem na světě 70 let, ale takhle špatně se mi ještě nežilo. Důchodkyně řekla, kolik skutečně dostává a co si myslí o tomto státě Je tedy vidět, že některé skupiny se do tohoto seznamu propracovaly a jiné nikoliv. Proč tam nejsou například pokojské nebo recepční, které také neustále stojí na nohou a vykonávají fyzickou aktivitu? Mnozí to zcela jistě budou považovat za nespravedlivé. Zároveň se tu vytváří skupina privilegovaných, a to často ne se zcela propracovaným argumentačním pozadím. Foto: Shutterstock, zdroje: SUIP, MPSV 1SdíleníSdíletTweet [...]
Lidem v České republice hrozí poměrně velký malér, o kterém většina z nich zatím nic moc netuší. Je to spojeno s držbou nemovitého majetku, která bude nově vyžadovat o poznání více povinností a papírování, než tomu bylo dosud. Jde tak trochu o vedlejší produkt schválení nového stavebního zákona, který přišel i s mnoha takzvanými přílepky, které z něho udělaly ukázkový paskvil. Dejte si papíry do pořádku Co mělo řešit zrychlení stavebního řízení, aby se v Česku konečně začaly pořádně stavět byty, které jsou potřeba jako sůl, paradoxně přináší ještě mnoho dalších komplikací, jež tu dříve nebyly. A to překvapivě i pro stávající majitele nemovitostí. Navíc neplatí, že by se nový stavební zákon týkal především developerů či stavebních společností, jak často panuje mylně rozšířený názor. Dotýká se úplně všech, a to i těch, kdo mají už postavený obyčejný rodinný domek. Nová regulace vstoupila v platnost od 1. ledna 2024, avšak celá záležitost je natolik komplikovaná, že druhá fáze přijde až od 1. července tohoto roku. Právě tehdy naběhnou i všechny možné povinnosti, které už však v té době musíte plnit. Odborníci se teprve teď seznamují s veškerými dopady, které novinka přináší, a informují o nich veřejnost. Ta tak může být ještě nepříjemně překvapena. Jako například v tomto případě, kdy se ukazuje, že lidé, kteří mají nějakou nemovitost, musí uchovávat její projektovou dokumentaci, a to tu, podle které se projekt nakonec realizoval. Nestačí tedy různé prvotní či pozměněné verze. Musíte mít v ruce papír, podle kterého se stavělo. Bude to hodně drahé Mnozí ho pochopitelně nemají, takže bude docházet k paradoxní situaci, kdy si budou muset opatřit projekt na základě toho, jak byl dům ve skutečnosti postaven, tedy jaksi reverzně. A teď se podržte. Netýká se to totiž pouze těch domů, které budou postaveny poté, co vstoupila novela stavebního zákona do praxe. Vše bude platit i zpětně na veškeré již postavené nemovitosti v České republice. Čtěte také: Výrazně vyšší dědická daň vás může odradit od toho, abyste odkázali nemovitost dětem Pakliže si říkáte, že to nebude tak žhavé, jak to vypadá a že na tuto hru nepřistoupíte, potom byste měli také vědět, jaké jsou v takovém případě sankce. Ty totiž nejsou vůbec nízké. Původně se počítalo s už tak vysokou pokutou ve výši 200 tisíc korun, avšak ta byla pro jistotu ještě navýšena na 400 tisíc. V případě, že tedy povinnosti nesplníte, připravte si rovnou tučný balík. Foto: Shutterstock, zdroje: ČKA, MMR, ČKAIT 83SdíleníSdíletTweet [...]

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

9 názorů k článku “Češi začínají testovat povinnost nošení respirátorů a zkouší nakupovat bez nich. Nařídit jim to nemůžeme, zní překvapivě z řetězců

 1. Před byl dny byl na webu Novinky.cz článek, který byl plný lží. Autor článku pod názvem “Chorvati jsou na platné testy nekompromisní” tvrdil, že Chorvatsko všechno zpřísnilo, že se tam bez očkování nebo bez testů nedostanete a že striktně musí dodržovat nošení roušek. Lidi ale v diskusi pod článkem ve velkém autora obviňují, že si vymýšlí. Někteří psali přímo z Chorvatska, někteří co se odtamtud zrovna vrátli a všichni unisono tvrdili, že nikde nikdo nic po nich nechtěl a že v obchodech i na diskotékách, kavárnách restauracích roušky skoro nikdo nenosí a ani je nikdo nevyžaduje. Mně to připadá, že buzerace lidí k vůli covidu je akorát u nás a na Slovensku. https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/diskuze/chorvati-jsou-na-platne-testy-nekompromisni-40368425

  1. Nejenom tam, Kanada je taky na hovno. Hlavne Toronto Ontario- porad nic neni normqlni. Lidi jsou vic a vic stupidni. Problem tady je ta migrace protoze neni jedna kultura a nikdo s nikim nestoji. Cesi vy se musite spojit. My tady mame uz izolaci hoteli ktery teda muselin zrusit ale stejne to skousej na letisti. Kanada nebila nikdy nazbana Komunistucky stat ale je. Nikdo nechce nic rikat, nikdo nepomuze, vsichni se omlouvaj porad. Pravda je ne ze jsou hezke lidi ale jsou pasivne agresivni parchanti co jsou hnusni a bojej se sveho vlasniho stinu.
   Jsem to 31 let a jsou to lidi na hovno. Muj mili je normalni ale on je napul -tata rek a mama irka. Je to evropan proste.
   Musite se pro vlast prat, nikdo nepomuze. Vsichni jsou woke ale spi.

 2. Asi by měl zvítězit individuální zdravý rozum a zodpovědnost každého ke každému, bez ohledu na nošení/nenošení roušek…

 3. Důvod je prostý – očkování nevěří a tak si raději dají Covid, léto je k tomu ideální. Protilátky budou trvalejší, jako bonus na dlouho pokoj od šikany a nucení k vakcinaci. No nekupte to. Ve Francii to už jede ve velkém.

  Má to svá úskalí, koronavirus si tak zvolna rozšiřuje základnu k podzimnímu útoku. Ale přesně toto je důsledek tlačení k očkování lidí, kteří to nepotřebují a nechtějí.

 4. Já jsem ještě za rok a půl této covidmasáže neviděl jediný certifikát nebo jedinou studii, že respirátor ffp2 je schopen zachytit jakékoliv množství “viru”. Není to už divné, že ve všech vlnách té “pandemie” lidi nosili respirátory i když byli sami na ulici a “pandemie” neustupovala? Já bych řekl, že nejde vůbec říci jakou ochranu toto opatření zajišťuje – proč se po roce a půl po tomto nepídí novináři a nerozkryjí, jestli to není jen byznys pro pár vyvolených?

 5. Kdyby to nošení špinavých a neustále nasazovaných respirátorů mělo význam, tak je epidemie samozřejmě v pomatených zemích jako ČR a Slovensko úplně jinde! Projel jsem celý Balkán a nikde nic nechtěli. Tato komedie s rozdílnostmi začíná až v EU a je divné, že s náhubkama jsou na tom země hůř než tam dole!!! Vyližte si soudruzi už pr…..!

 6. Každý mele o zdravém rozumu. Jo – ten, kdybychom měli, už bychom ty panáky dávno vypráskali, a byl by klid.

 7. V Albertu,už to nikdo nenosí,lidi,už toho mají dost,ochranka to nekontroluje,nedělala by nic jiného.A asi ani nemůže to někomu nakazovat,nechce se dostat do konfliktu,lidi dost agresivní.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *