Nenuťte nás do očkování, jinak skončíme, hlásí zdravotní sestry. Covidu se nebojí

Vláda po vzoru dalších evropských zemí zvažuje, že by očkování proti koronaviru nařídila alespoň zdravotnickému personálu, tedy především lékařům a zdravotním sestrám. Ty však o něco takového nestojí. Kdo ze zdravotníků se chtěl očkovat, už je dávno naočkován. Zbývající část se vakcíně brání, ať už ze zdravotních důvodů nebo z přesvědčení.

Za poslední měsíce jsem se setkala s nakaženými několikrát a nikdy jsem od nich covid nechytla. Moje imunita tak jistě funguje, nepotřebuji vakcínu,” cituje server Lidovky.cz třicetiletou zdravotní sestru Petru. Podle ní je povinné očkování pro zdravotníky, které se rozjelo například ve Francii, vrcholem diskriminace.

Zdravotní sestra Petra dodává také zásadní věc. “Pokud by se zavedlo u nás, spousta sester by ze zdravotnictví odešla. A to si stát nemůže dovolit,” říká s tím, že by to od státu považovala za nefér postup poté, jaké výkony zdravotní sestry v covidové krizi předvedly. Zdůrazňuje však, že proti vakcinaci nic nemá. Vadí jí však osočování lidí, kteří se zkrátka nechtějí nechat očkovat.

Podobný názor přitom v českých nemocnicích není ojedinělý. Jak ukazují statistiky, očkovat se nechaly přibližně tři čtvrtiny zdravotních sester. Poměrně významná část tak zůstává bez ochrany.

Zájem už zřejmě vyšší nebude,” přiznává prezident lékařské komory Milan Kubek. S tím souhlasí také prezidentka České asociace sester Martina Šochmanová. Podle ní jde o odpovědnost každého jednotlivce a nelze je do vakcíny nutit. Zdravotní sestry přitom v očkování zaostávají za svými kolegy lékaři. V jejich případě tvoří míra proočkovanosti 84,4 %.

Obavy zdravotníků pozoruje také ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. “Samozřejmě bychom si přáli, aby v těchto službách byla stoprocentní proočkovanost, ale zase abychom nevylili s vaničkou dítě a neznamenalo to, že třeba někteří lidé to budou odmítat a zkrátka z těch služeb, třeba sociálních a podobně, odejdou,” uvedl Vojtěch pro Radiožurnál.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
29 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments