Česká banka začala lidem rušit účty. Bez vysvětlení. Tak to už je trochu moc

Představte si, že neuděláte nic špatně, pouze využíváte běžné bankovní účty, a najednou se dozvíte, už to dále není možné. Banka vám jednoduše zruší účet, a pokud je to váš jediný, jste na nějakou dobu doslova nahraní. Potom je také otázkou, zda vám někde jinde účet otevřou, případně zda vám ho zase po čase neuzavřou.

Klienti se jim nezdají

Už nějakou dobu se v různých souvislostech mluví o tom, že české banky začaly ve větší míře rušit lidem účty. Je to obvykle způsobeno tím, že lidé nejsou schopni nebo ochotni doložit určité platby nebo zdroje svých příjmů. Důvodem bývají také obchody s kryptoměnami či jinými rizikovými instrumenty, popřípadě pochybnými osobami.

V zahraničí se potom začaly objevovat případy, kdy byl lidem zrušen účet jednoduše proto, že měly z hlediska banky špatné názory. To už se docela podobá tomu, co se právě odehrává u jedné z významných českých bank v České republice, a to u Raiffeisenbanky.

Jak upozornil server Seznam Zprávy, tato banka začala lidem poměrně nepochopitelně rušit účty. Postižených mají být aktuálně desítky, přičemž nikdo neví, kam dál to zajde, protože tento proces je podle všeho v běhu. “Dozvěděla jsem se o tom náhodou. Řešila jsem na pobočce úplně jinou záležitost, paní bankéřka se podívala do zpráv a řekla, že mám problém s půjčkou, protože se banka rozhodla mi zrušit účet,” uvedla paní Katerina, která je původem z Ruska a která v Česku působí už několik let jako zdravotní sestra. Banka to navíc opepřila tím, že informaci o zrušení účtu ženě poslala do země, kde již dávno nežije. Ta o tom tedy do poslední chvíle netušila, nemohla využít výpovědní lhůtu, a dozvěděla se to v podstatě náhodou.

Podobně mluví i další klienti Raiffeisenbank, ať už jde o podnikatele nebo studenty. Také jim byl účet zrušen, často poté, co po nich banka několik měsíců vyžadovala různé dokumenty k platbám či zdrojům financí. Ty však tito lidé dokázali doložit a žádné další dotazy ze strany banky nepřišly. Potom jim přišlo pouze vyrozumění o tom, že jejich účet se ruší a ať si peníze převedou jinam. Bohužel, v řadě případů došlo opět k odeslání na adresy v cizích zemích, kde tito lidé nepobývají.

Foto: Shutterstock

Přišlo se na problém

Na základě vzájemné komunikace na sociálních sítích dotyčným poměrně brzy došlo, v čem může být zakopaný pes. Lidé, kterým jsou ze strany Raiffeisenbank rušeny účty, pocházejí ze zemí, jako je Rusko nebo Bělorusko. Těchto klientů se tak může chtít zbavit, byť k tomu reálně nemá žádný důvod, pokud na účtech nedocházelo k nekalostem. Banka nicméně klientům odmítla říct, proč jim účet ručí. Prý má právo na zrušení bez důvodu.

To je skutečně pravda a banka také potvrdila, že se zabývá klienty s rizikových zemí, žádá je, aby poskytli veškeré potřebné údaje, a když tak neučiní, ruší jim účty. Problém je ale v tom, že dotyční klienti součinnost poskytli a dokumenty doložili. Jenže banka své rozhodnutí nijak vysvětlovat nemusí, a tak není jasné, zda byly informace nedostatečné, nebo se banka snaží jen snižovat počet klientů z těchto zemí.

Čtěte také: Drama ve velké české bance. Její bankéř obral klienty o miliony korun, banka je odmítá vrátit

To je přitom zrovna u Raiffeisenbank opravdu paradoxní, protože její sesterská společnost působí právě v Rusku, kde má miliony klientů, a kvůli čemu čelí nejen velkému mezinárodnímu tlaku, ale také kritice českých klientů, kteří od ní z tohoto důvodu odcházejí.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
5 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments