Česká národní banka se obává poklesu cen bytů. Zlevnit mohou o čtvrtinu

Česká národní banka přistoupila k poměrně nečekanému kroku, když se rozhodla povolit uzdu hypotečnímu trhu. Zrušila totiž limit pro poměr mezi měsíční splátkou úvěrů vůči čistému měsíčnímu příjmu. Ten činil 50 % a byl pro řadu žadatelů o hypotéku diskreditační. Toto pravidlo jednoduše nastavovalo, jak moc se rodiny mohou zadlužit vzhledem ke svým příjmům. ČNB při jeho zavádění vycházela z logiky, že předlužené domácnosti se mohou v případě propadu cen nadhodnocených nemovitostí dostat do problémů.

Zrušený limit se může vymstít

Ta situace vlastně v současné době hrozí nastat. Je proto těžko pochopitelné, proč ČNB tento limit ruší právě teď. Ceny nemovitostí totiž ještě neklesly, naopak v posledních měsících mírně rostly, a pokud dnes někdo využije atraktivní sazby na hypotečním úvěru, aniž by splňoval dosavadní pravidla, pak mu vážně hrozí situace, před kterou se národní banka snažila chránit. Jenže podle všeho podlehla tlaku a snaží se všemožně podpořit ekonomiku. Její krok je možné vnímat také jako snahu propadu cen nemovitostí zabránit, protože pokud někdo začne prodávat, bude pro větší skupinu lidí možné nakupovat. Pokud by poptávka chyběla, ceny by se propadly rychleji.

Česká národní banka ve svém optimistickém scénáři počítá s tím, že ceny nemovitostí budou v příštích letech stagnovat. Existuje ale také pesimistický scénář, ve kterém ČNB počítá až se čtvrtinovým propadem ceny bytů a domů.

Mohlo by se zdát, že pesimistický scénář je tu jen tak pro formu, aby si bankéři kryli záda. Jenže on se v současné době jeví poměrně realisticky. ČNB ve své zprávě z konce loňského roku konstatuje, že trh s bydlením je přehřátý a ceny nemovitostí nadhodnocené o 15 až 25 % oproti tržnímu stavu, tedy ekonomické racionalitě. Vzhledem k současnému propadu ekonomiky totiž číslo muselo logicky ještě narůst.

Čtěte také: Bude teď všechno levnější? Prognóza pro auta, oblečení, nemovitosti a potraviny

Propad je téměř nevyhnutelný

Nacházíme se tak v situaci, kdy banka na jednu stranu doufá, že ceny nemovitostí zůstanou stabilní, ale na tu druhou sama říká, že ekonomické realitě by více odpovídalo, kdyby o čtvrtinu zlevnily. Je toto možné vnímat jako pesimistický scénář? Nebo jako návrat do kýženého normálu?

Z hlediska bankovního sektoru je to pochopitelně velký problém. Pokud se propadnou ceny nemovitostí a domácnosti budou muset splácet hypoteční úvěry, které jsou vyšší než cena jejich domu či bytu, je zaděláno na nemovitostní a možná i bankovní krizi. V ten moment se ukáže, jak rozumně bankéři při udělování hypoték postupovali. Zároveň je třeba dodat, že na trhu s bydlením se v posledních letech vytvořila jednoznačná bublina, která jednou musí prasknout. Otázkou je vlastně pouze, kdy se tak stane.

Od realitních makléřů a právě bankéřů nyní slyšíme, že k poklesu cen nemovitostí není důvod. Taková vyjádření je ale třeba brát s rezervou. Pokud by totiž tvrdili něco jiného, byli by jako pověstní kapři, co si vypouští vlastní rybník. Zástupci tohoto trhu musí co nejdéle vyvolávat dojem, že ceny zůstanou přinejmenším stabilní. Někteří se dokonce pouští do odhadů odtržených od reality a predikují růst cen.

Čtěte také: Všichni se bojí inflace. Opravdové nebezpečí pro peníze ale čeká jinde

Stále se pochopitelně ještě může stát, že v důsledku této krize ceny bytů nepadnou. Muselo by se ale sejít hned několik okolností a stát a firmy by musely vyvstalé problémy dokázat ve velmi krátké době vyřešit. Pravděpodobnější ale je, že se to nepodaří, některé firmy zavřou, bude se propouštět, lidé nebudou mít tolik peněz. Zkrátka, bude se opakovat situace po krizi z roku 2008. Tehdy, respektive v dalších letech, se ceny nemovitostí také propadly až o čtvrtinu.

Foto: Freepik

Nenechte si ujít
Příliš se o tom nemluví, ovšem je třeba mít na paměti, že důchody, které lidé v současné době dostávají, nemusí být konečné. V určitých případech se k nim totiž připočtou speciální příspěvky, které jsou poměrně velkou novinkou celého důchodového systému. Vrátí se zdražování? Byly schváleny teprve v loňském roce a k jejich aplikaci ještě nikdy nedošlo. To se však může poměrně záhy změnit. Jde totiž o náhradu takzvané mimořádné valorizace důchodů, která byla po neblahých zkušenostech z minulých let zrušena. V důsledku vysoké inflace totiž velmi rychle vyletěly také důchody, a to natrvalo. To způsobilo celému systému obrovské problémy, a tak se tento problém musel hasit dosti zvláštním způsobem, kdy se loni důchodcům zkrouhlo i to, na co měli nárok. Respektive jim byly penze navýšeny o tisíc korun méně, než jak by to mělo být. Aby už k něčemu takovému nedocházelo, byla tato automatická mimořádná valorizace pro jistotu zrušena. Jenže nebylo možné nechat věci jen tak. Je totiž docela dobře možné, že se v dohledné době do České republiky vysoká inflace vrátí. A důchodci by na ní potom významně doplatili. Někteří by neměli ani na základní potřeby. Proto jsou tu ony speciální příspěvky. Na ně máte nárok tehdy, když inflace po určité období překoná hranici 5 %. Jen pro srovnání: v loňském roce se blížila 20 %, tudíž nejde o žádné nedosažitelné číslo. Co stojí více peněz? Pokud k takové situaci dojde, navýší se váš důchod o částku, která bude tvořena fixní a zásluhovou částí. Rozdíl oproti mimořádné valorizaci bude ten, že se bude vyplácet pouze do konce daného roku a důchod tak o ní nebude automaticky navýšen. Na začátku dalšího roku potom stát sám rozhodne o tom, jakým způsobem se důchody navýší. Čtěte také: Důchodci v Česku na své peníze nárok nemají. Přijdou o tisíce korun, už je nikdy neuvidí Jak upozorňují odborníci, pravděpodobně nevyjde předpoklad toho, že tento systém bude levnější než mimořádné valorizace. Podle některých propočtů by mohl být dokonce dražší, jelikož příspěvky mohou dosáhnout poměrně značné výše. Na druhé straně to ale bude systém pružnější, který státní rozpočet zatíží jen po určitou dobu a nikoliv natrvalo. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Největší banka v České republice to podle všeho přehnala se svými marketingovými výmysly. Podruhé v krátké době totiž mění způsob úročení na svém spořicím účtů, a to poté, co se jí příliš nepodařilo odkomunikovat ani první změnu. Zase všechno jinak Pakliže by ale někdo očekával, že v druhém případě už to bude přehlednější a jasnější a že se banka vrátí ke srozumitelnému produktu, který je pro její klienty velmi důležitý a využívaný, byl by na omylu. “Mé 86leté mamince, která je klientkou České spořitelny přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v aplikaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel,” ptá se řečnicky ředitel pražské ZOO Miroslav Bobek, který potom banku počastoval skutečně nevybíravými slovy. Toho potom rozzuřila do běla ještě robotická odpověď ze strany České spořitelny, která zněla následujícím způsobem: “Rádi prověříme relevantnost komunikace. Neváhejte nás kontaktovat pomocí soukromé zprávy, doplněné o kontaktní údaje Vaší maminky pro správnou identifikaci.“ Manažer potom dále poukázal na skutečnost, jakým způsobem banka se svými klienty komunikuje a že je stále častěji odkazuje na internetové bankovnictví George. Například papírové výpisy či služby na pobočce jsou přitom stále dražší. Jak se to chovají? “V ČR žije přes 400 tisíc lidí nad 80 let. A tihle se chovají, jako by nebyli,” upozornil na důležitou věc. Přitom spousta seniorů má svůj bankovní účet právě v České spořitelně. Tato tradiční banka se přitom pro seniory začíná stávat nepoužitelnou. Mé 86-leté mamince, která je klientkou @Ceskasporitelna, přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v apliaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel?Filipe…— Miroslav Bobek (@MiroslavBobek) April 4, 2024 Čtěte také: Česká spořitelna vám strhne nehorázný poplatek. Její bývalý bankéř už se neudržel a vše prozradil Namísto standardního spořicího účtu teď totiž vymyslela složitý konstrukt, který má hned několik složek a který vám bude vaše prostředky úročit například podle toho, jak moc investujete nebo jaké je vaše finanční zdraví. Základní úroková sazba je potom nula a reálně se řeší přes sazbu v rámci marketingové akce. Foto: Shutterstock 17SdíleníSdíletTweet [...]
Jde pravděpodobně o jeden z největších nešvarů současnosti, jen se o něm zdaleka nemluví tolik, jak by bylo potřeba. Vždyť se tu reálně ztrácejí peníze desítkám tisíc lidí, přičemž toto číslo pravděpodobně ještě poroste. Postihne to každého Nejrůznější organizované skupiny si rychle všimly toho, že Češi jsou stále obecně velmi důvěřiví a neočekávají, že by jim někdo chtěl udělat něco zlého. A na druhé straně slyší na nejrůznější výzvy k tomu, jak zhodnotit svůj majetek, případně slibované výhry. Různých metod, jak z lidí vylákat peníze, které už nikdy neuvidí, je celá řada. Tou nejjednodušší je poslat pod určitou záminkou SMS, která buď hrozí nějakým průšvihem nebo naopak něco slibuje. Připojena je výzva k akci, kde je třeba vyplnit osobní údaje. Na tom by ještě nebylo nic divného, pokud by mezi nimi nebyly i přístupové údaje k bankovnímu účtu. Pokud je odevzdáte, můžete si být jisti tím, že vám účet vyluxují. Podvody se to jen hemží na internetových tržištích, kde se Češi často pokoušejí prodat různé použité věci. “Měla jsem radost, že se mi na můj inzerát někdo hned ozval a že situaci rychle řeší,” říká pětadvacetiletá Míša, která prodávala starší dětské věci. “Okamžitě poslal odkaz na kurýrní službu, kde jsem měla vyplnit údaje včetně přístupu do bankovního účtu. Až potom mi došlo, jak moc jsem byla naivní.“ Přijdete o balík peněz Žena celkem přišla o 40 tisíc korun, které se podvodníkům podařilo z jejího účtu odčerpat, než banka transakce zablokovala. Podle České bankovní asociace bylo podobným způsobem napáleno téměř 70 tisíc klientů, kterým byla zcizena částka přesahující 1,35 miliardy korun. Na jednoho tak v průměru připadá enormní ztráta ve výši dvaceti tisíc korun. Může to být ale i podstatně více. Výjimkou nejsou případy, kdy lidé přijdou o stovky tisíc korun, respektive o veškeré celoživotní úspory. Čtěte také: Banky jdou náhle tvrdě po Češích. Přijdete tak o spoustu peněz, už zase vás škubou Ačkoliv se banky situaci snaží řešit, z jejich pohledu mají vše velmi dobře zabezpečeno a zbývá tedy především edukace klientů. To je ale nikdy nekončící práce, jelikož jsou jich miliony a nejrůznější podfuky mají stále sofistikovanější podobu. Foto: Shutterstock 37SdíleníSdíletTweet [...]

Šéfredaktor deníku Mix24.cz. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a již více než dvacet let působí v médiích na redaktorských a editorských pozicích. Specializuje se na oblast ochrany spotřebitele.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *