Stát málem vyhodil dvě miliardy do kanálu. Nesmyslné kampani na podporu cestovního ruchu ale lidé řekli jasné NE

Když se vám najednou rozpočet navýší o dosud nevídaných 500 miliard korun, což je nově plánovaný schodek České republiky pro tento rok, máte najednou příjemnou starost, jak tyto peníze utratit. S takovou částkou se ale pojí také velké riziko, že státní úřady začnou počítat v úplně jiných řádech, než byly dosud zvyklé a navíc, že svými narychlo spíchnutými nápady za miliardy způsobí více škody než užitku. Přesně to předvedlo v minulých dnech Ministerstvo pro místní rozvoj Karly Dostálové, když představilo neuvěřitelný plán na podporu cestovního ruchu. Za reklamu na dovolenou pro Čechy plánovalo utratit dvě miliardy korun.

Hotely a penziony jsou plné

Z celého plánu čiší především jedno: obrovský amatérismus jeho autorů z MMR a bohužel také snaha “pomoci” velkým médiím, jejichž náklonnost se bude hodit v nadcházejících krajských volbách, ale i jakýchkoliv dalších. Nezapomínejme také, že řada z těchto médií nepřímo patří premiéru Andreji Babišovi.

V první řadě si pojďme říct, nakolik je taková kampaň na podporu cestovního ruchu v dnešní době potřebná. Češi v této sezóně nevycestovali za hranic v takovém počtu jako dříve a zůstali doma. Svou dovolenou tak tráví v českých hotelech a penzionech. Mnoho z nich hlásí vyprodáno na celé prázdniny, a to i za vyšší než běžné ceny. Nabídka na straně českých ubytovacích kapacit v krajích jednoduše nestačí zvýšené poptávce ze strany Čechů lačnících strávit dovolenou v českých luzích a hájích. Pochopitelně s jednou čestnou výjimkou, kterou je Praha. Zdejší ubytovací kapacity jsou dimenzované na zahraniční turistický ruch, který letos z velké části odpadá. Češi to nevytrhnou – to by se celá republika musela na čas přestěhovat do Prahy. A že by to snad mohla zvrátit nějaká kampaň? To je naivní představa. Čechům se v létě po rozpálených ulicích Prahy chodit nechce a jedou raději do přírody. A když už, je tu stále institut Hlavního města Prahy, které si může reklamu zadávat samo dle potřeby.

Je třeba dodat, že reklama na Českou republiku jako zemi plnou krás, za nimiž stojí za to cestovat, nemusí být špatným nápadem. Jenže MMR cílilo na nevhodnou cílovou skupinu – Čechy. Oproti tomu můžete v českých médiích vidět reklamy okolních států, jako je například Rakousko nebo Slovensko, které lákají našince k sobě. Taková reklama by v zahraniční měla smysl i na ČR. Jenže tým Kláry Dostálové chtěl utratit vše jen v českých médiích.

Největší reklamní kampaň v historii

Druhým problémem je způsob, jakým stát ke kampani přistoupil. Jednoduše vzal dvě miliardy z rozpočtu a hodlal je natvrdo nalít do médií, aniž by měl k dispozici nějakou analýzu nebo plán, koho chce vlastně oslovit a zasáhnout a v jakém počtu. Reklamní expert Martin Jaroš na svém facebooku odhalil, jak nesmyslné je takové počínání. Běžnou praxí je dnes naopak oslovení mediální agentury, která na základě požadovaného zásahu vytvoří mediaplán. Když se ale najde nějaký hejl (v tomto případě stát), který hodí na stůl dvě miliardy, agentura pochopitelně vše spočítá tak, aby to přesně na tuto částku vyšlo, přestože by jinak poskytla nejrůznější slevy a nabídla cenu výhodnější.

Největší inzerenti roku 2019 podle ceníkových cen. Reálná cena reklamy je přibližně poloviční. Zdroj: Nielsen Admosphere

Kromě toho je tu zajímavý fakt, že kampaň za dvě miliardy korun by byla zřejmě největší, jaká se kdy v České republice uskutečnila. V loňském roce za reklamu vydala nejvíce společnost Alza, a to 1,8 miliardy korun v ceníkových cenách. Dodejme, že jde o reklamní rozpočet za celý rok na celou řadu různých kampaní. Navíc reálná cena kampaně je oproti ceníku přibližně poloviční. Stát přitom počítal s reálně utracenými dvěma miliardami korun. Za ně by teoreticky dostal kampaň v hodnotě 4 miliard korun dle ceníku. Oproti Alze by tak měl čtyřnásobný zásah.

Mediální experti se shodují v tom, že podobnou kampaň by šlo uskutečnit jen velmi těžko. Šlo by doslova o polepení celé České republiky, kdy by reklama na cestování po naší zemi vyskakovala ze všech koutů.

Současná vláda České republiky bohužel jen znovu ukázala, že je třeba ji neustále hlídat a že v ní rozhodně nepracují takoví odborníci, jaké bychom v této krizi potřebovali. Ne každý nápad se podaří uhlídat, jako právě tento, který MMR raději potichu opět stáhlo. Půl bilionu korun, které čekají na utracení, je příliš mnoho na to, aby s tím šlo nakládat efektivně a podle potřeby. Přesto se musíme snažit znovu a znovu poukazovat na nesmysly, které pro nás vládní představitelé chystají.

Tabulka, podle které chtělo MMR rozdávat miliardy médiím. Zdroj: MMR

Foto: Freepik

Nenechte si ujít
Jde pravděpodobně o jeden z největších nešvarů současnosti, jen se o něm zdaleka nemluví tolik, jak by bylo potřeba. Vždyť se tu reálně ztrácejí peníze desítkám tisíc lidí, přičemž toto číslo pravděpodobně ještě poroste. Postihne to každého Nejrůznější organizované skupiny si rychle všimly toho, že Češi jsou stále obecně velmi důvěřiví a neočekávají, že by jim někdo chtěl udělat něco zlého. A na druhé straně slyší na nejrůznější výzvy k tomu, jak zhodnotit svůj majetek, případně slibované výhry. Různých metod, jak z lidí vylákat peníze, které už nikdy neuvidí, je celá řada. Tou nejjednodušší je poslat pod určitou záminkou SMS, která buď hrozí nějakým průšvihem nebo naopak něco slibuje. Připojena je výzva k akci, kde je třeba vyplnit osobní údaje. Na tom by ještě nebylo nic divného, pokud by mezi nimi nebyly i přístupové údaje k bankovnímu účtu. Pokud je odevzdáte, můžete si být jisti tím, že vám účet vyluxují. Podvody se to jen hemží na internetových tržištích, kde se Češi často pokoušejí prodat různé použité věci. “Měla jsem radost, že se mi na můj inzerát někdo hned ozval a že situaci rychle řeší,” říká pětadvacetiletá Míša, která prodávala starší dětské věci. “Okamžitě poslal odkaz na kurýrní službu, kde jsem měla vyplnit údaje včetně přístupu do bankovního účtu. Až potom mi došlo, jak moc jsem byla naivní.“ Přijdete o balík peněz Žena celkem přišla o 40 tisíc korun, které se podvodníkům podařilo z jejího účtu odčerpat, než banka transakce zablokovala. Podle České bankovní asociace bylo podobným způsobem napáleno téměř 70 tisíc klientů, kterým byla zcizena částka přesahující 1,35 miliardy korun. Na jednoho tak v průměru připadá enormní ztráta ve výši dvaceti tisíc korun. Může to být ale i podstatně více. Výjimkou nejsou případy, kdy lidé přijdou o stovky tisíc korun, respektive o veškeré celoživotní úspory. Čtěte také: Banky jdou náhle tvrdě po Češích. Přijdete tak o spoustu peněz, už zase vás škubou Ačkoliv se banky situaci snaží řešit, z jejich pohledu mají vše velmi dobře zabezpečeno a zbývá tedy především edukace klientů. To je ale nikdy nekončící práce, jelikož jsou jich miliony a nejrůznější podfuky mají stále sofistikovanější podobu. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Vypadá to, že chystaná důchodová reforma se stane největším tématem příštích týdnů a měsíců. Ostatně, jde o zcela zásadní změnu, která se dotkne úplně všech. Vzhledem k tomu, v jaké šlamastyce se celý důchodový systém ocitl, je třeba provést skutečně dalekosáhlé změny na všech stranách. Do důchodu dříve Všeobecně to pochopitelně půjde směrem, který se lidem příliš nelíbí. Produktivní věk se prodlouží a důchodový věk naopak oddálí. Smyslem je to, abyste v penzi netrávili tolik času. Podle aktuálních propočtů se počítá s průměrem 21 let a i to bude podle odborníků dost možná třeba ještě zrevidovat, jelikož je to příliš mnoho, vezmeme-li v potaz, že pro odchod do penze je třeba odpracovat 35 let. Ovšem s tím, jak se bude věk pro odchod do důchodu prodlužovat, je třeba zohlednit i velmi náročné profese, kterých by se to týkat nemělo. V některých případech by si dokonce měly polepšit a odejít do penze dříve než dnes. Do důchodu půjdou zcela jednoznačně dříve pracovníci spadající do 4. kategorie podle metodiky Bezpečnosti a ochrany zdraví při práci. “To jsou práce, při nichž je vysoké riziko ohrožení zdraví, které nelze zcela vyloučit ani při používání dostupných a použitelných ochranných opatření,” uvádí web BOZP Info. Kdo tam spadá? Do této kategorie však aktuálně spadá necelých 20 tisíc lidí, což není mnoho. Ministerstvo práce a sociálních věcí ale už oznámilo, že dřívější důchod se bude týkat i řady profesí spadajících do třetí kategorie. Tam už jde teoreticky o téměř půl milionu zaměstnanců. Počítá se s tím, že dříve půjdou například zedníci, dlaždiči, obsluhovači důlních zařízení, montéři nebo pracovníci odvozu a recyklace odpadů. Překvapivě by se to mělo týkat také šéfkuchařů a kuchařů. Čtěte také: Jsem na světě 70 let, ale takhle špatně se mi ještě nežilo. Důchodkyně řekla, kolik skutečně dostává a co si myslí o tomto státě Je tedy vidět, že některé skupiny se do tohoto seznamu propracovaly a jiné nikoliv. Proč tam nejsou například pokojské nebo recepční, které také neustále stojí na nohou a vykonávají fyzickou aktivitu? Mnozí to zcela jistě budou považovat za nespravedlivé. Zároveň se tu vytváří skupina privilegovaných, a to často ne se zcela propracovaným argumentačním pozadím. Foto: Shutterstock, zdroje: SUIP, MPSV 1SdíleníSdíletTweet [...]
Lidem v České republice hrozí poměrně velký malér, o kterém většina z nich zatím nic moc netuší. Je to spojeno s držbou nemovitého majetku, která bude nově vyžadovat o poznání více povinností a papírování, než tomu bylo dosud. Jde tak trochu o vedlejší produkt schválení nového stavebního zákona, který přišel i s mnoha takzvanými přílepky, které z něho udělaly ukázkový paskvil. Dejte si papíry do pořádku Co mělo řešit zrychlení stavebního řízení, aby se v Česku konečně začaly pořádně stavět byty, které jsou potřeba jako sůl, paradoxně přináší ještě mnoho dalších komplikací, jež tu dříve nebyly. A to překvapivě i pro stávající majitele nemovitostí. Navíc neplatí, že by se nový stavební zákon týkal především developerů či stavebních společností, jak často panuje mylně rozšířený názor. Dotýká se úplně všech, a to i těch, kdo mají už postavený obyčejný rodinný domek. Nová regulace vstoupila v platnost od 1. ledna 2024, avšak celá záležitost je natolik komplikovaná, že druhá fáze přijde až od 1. července tohoto roku. Právě tehdy naběhnou i všechny možné povinnosti, které už však v té době musíte plnit. Odborníci se teprve teď seznamují s veškerými dopady, které novinka přináší, a informují o nich veřejnost. Ta tak může být ještě nepříjemně překvapena. Jako například v tomto případě, kdy se ukazuje, že lidé, kteří mají nějakou nemovitost, musí uchovávat její projektovou dokumentaci, a to tu, podle které se projekt nakonec realizoval. Nestačí tedy různé prvotní či pozměněné verze. Musíte mít v ruce papír, podle kterého se stavělo. Bude to hodně drahé Mnozí ho pochopitelně nemají, takže bude docházet k paradoxní situaci, kdy si budou muset opatřit projekt na základě toho, jak byl dům ve skutečnosti postaven, tedy jaksi reverzně. A teď se podržte. Netýká se to totiž pouze těch domů, které budou postaveny poté, co vstoupila novela stavebního zákona do praxe. Vše bude platit i zpětně na veškeré již postavené nemovitosti v České republice. Čtěte také: Výrazně vyšší dědická daň vás může odradit od toho, abyste odkázali nemovitost dětem Pakliže si říkáte, že to nebude tak žhavé, jak to vypadá a že na tuto hru nepřistoupíte, potom byste měli také vědět, jaké jsou v takovém případě sankce. Ty totiž nejsou vůbec nízké. Původně se počítalo s už tak vysokou pokutou ve výši 200 tisíc korun, avšak ta byla pro jistotu ještě navýšena na 400 tisíc. V případě, že tedy povinnosti nesplníte, připravte si rovnou tučný balík. Foto: Shutterstock, zdroje: ČKA, MMR, ČKAIT 83SdíleníSdíletTweet [...]

Šéfredaktor deníku Mix24.cz. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a již více než dvacet let působí v médiích na redaktorských a editorských pozicích. Specializuje se na oblast ochrany spotřebitele.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *