Česká republika se stává popelnicí Evropy. Odpadky k nám vyváží Německo či Itálie

Dlouhé roky tuto roli plnila Čína a další asijské země, které s odpadky čile obchodovaly. Nechaly si od bohatších států zaplatit za to, že si jejich odpad převezmou a následně ho bezelstně vyhodily například do moře nebo zapálily obří skládku. Důsledky pro přírodu byly pochopitelně obrovské, ale evropské státy to nikterak netrápilo, protože se problém odehrával mimo jejich území. Co na tom, že byly samy jeho původcem.

Oblíbená cílová destinace pro odpadky

Možná jste také zaznamenali značný tlak na omezení plastů a dalších problematických materiálů v posledních letech. Časově se – jistě jen náhodou – shoduje s momentem, kdy zejména Čína začala myslet přeci jen trochu zeleněji a odpad přestala odebírat. A rázem pro Evropany vytvořila gigantický problém, na jehož řešení zatím nepřišly. Místní společnost je totiž zvyklá produkovat doslova neskutečné množství odpadu, kterého je problém se zbavit. Jde zejména o plasty.

Problém se odsouvá stále dále do budoucnosti a odpadky dnes končí všude možně. A jak se nyní ukazuje, až podezřele často je konečnou zemí Česká republika, ať už legální nebo nelegální cestou. “Existuje reálná hrozba, že se Česko může stát, respektive se již stává, jednou z cílových zemí, kam organizované zločinecké skupiny přepravují odpady k uložení nebo jejich další likvidaci,” uvádí Zpráva o situaci v oblasti vnitřní bezpečnosti a veřejného pořádku na území České republiky v roce 2019, kterou vydalo ministerstvo vnitra.

Obrovský byznys

Na první poslech to sice nezní kdovíjak lukrativně, ale z pašování odpadků se stal obrovský byznys. Podle Celní správy ČR bylo v loňském roce zjištěno 52 přeprav odpadků s podezřením na porušení předpisů v oblasti přeshraniční přepravy odpadů. Kdo by čekal, že letos se situace kvůli koronaviru uklidní, bude zřejmě překvapen. Jen do července bylo zajištěno už 35 takových přeprav odpadků. Pokud by koronavirová epidemie neproběhla, bylo by to pravděpodobně mnohem více. Je přitom nutno upozornit, že jde jen o špičku ledovce, tedy ty pašeráky, které se podařilo odhalit.

Podle České inspekce životního prostředí se Česká republika stává stále častěji cílovou zemí pro odpadky z Německa, Itálie a Rakouska. “Jen za poslední půlrok bylo zadrženo přes 460 tun odpadu,” uvedla mluvčí inspekce Radka Nastoupilová pro idnes.cz. Potvrzuje také, že situace se začala výrazně zhoršovat přibližně před dvěma lety. Právě v této době přestala Čína odpad odebírat, respektive výrazně zpřísnila podmínky pro jeho kvalitu. Její roli následně převzaly organizované skupiny operující za hranou zákona.

Skládky jsou v Česku levné

Mezi nelegálně dováženým odpadem se obvykle vyskytují nadrcené i nedrcené různorodé směsi zejména komunálních plastů, zapáchající směsi obsahující směsný komunální odpad, pryž, dřevo, papír, dále drcené směsné plasty ze zpracování například elektrozařízení,” říká Nastoupilová.

Po České republice tak zničehonic vznikají divoké skládky, které výrazně poškozují kvalitu života lidí z okolních obcí. Například ve Starém Městě u Frýdku-Místku byla minulý rok zjištěna skládka 650 tun nelegálního a částečně dokonce nebezpečného odpadu. Za jeho likvidaci pak stát musel zaplatit 15 milionů korun.

Problémem ale začínají být i firmy, které s odpadem obchodují legálně. V České republice je totiž skládkovné výrazně levnější než v jiných evropských zemích. A tak producent odpadu zaplatí překupníkovi částku, která je pro něj stále výhodná, protože ve své zemi by ho to stálo více, a odpad je převezen do Česka.

Foto: Freepik

Nenechte si ujít
Česká televize je molochem, který má tu výsadu hospodařit s rozpočtem ve výši sedmi miliard korun. Žádné jiné médium v České republice tolik peněz k dispozici nemá. A přesto si veřejnoprávní stanice stěžuje na to, že jí peníze nestačí a potřebuje více. Lidé přijdou o pořady Celkem by ráda získala dvě miliardy korun navíc, což by se mělo stát tak, že dojde k navýšení koncesionářských poplatků na 160 Kč a navíc se rozroste okruh těch, kdo poplatek musí hradit. A to tak, že ho budou muset platit prakticky všichni. Dosud to totiž bylo tak, že za ČT musel platit pouze ten, kdo měl doma televizní přijímač. Nově by to měli být i ti, kdo mají třeba jen mobilní telefon nebo notebook. Protože i na těchto zařízeních mohou vysílání veřejnoprávní televize teoreticky sledovat, byť tak třeba nečiní. Generální ředitel Jan Souček teď postavil věc tak, že pokud nedojde ke schválení těchto změn a televize nedostane více peněz, bude to pro diváky znamenat skutečně nepěkné věci. Od ledna roku 2025 by v takovém případě došlo k dramatickému propadu tvorby České televize. Nevznikalo by takové množství pořadů, což by znamenalo neustálé opakování repríz. “Další možností je, že některé pořady nahradíme levnější výrobou. Namísto toho, abychom vyráběli Boženu nebo Devadesátky, tak bychom mohli vyrábět denní seriály tak, jako je vyrábí komerční televize,” uvedl Souček pro server Seznam Zprávy. Bude se propouštět Ředitel České televize to dokonce kvantifikoval, a to tak, že pokud by se poplatky nenavýšily, způsobilo by to výpadek přibližně třetiny celkové tvorby. Dojít by mohlo také na propouštění zaměstnanců, kdy by o práci mohlo přijít přibližně 350 z nich. Čtěte také: Česká televize chce od lidí další miliardy. Nova a Prima se staví na odpor, už to přehánějí Kritici však poukazují na skutečnost, že Česká televize má peněz dost. Jen se je musí naučit vynakládat efektivně a také nedělat všechno možné, čímž zbytečně tříští síly a dostupné finanční prostředky. Je velkou otázkou, proč by například měla provozovat streamovací platformu iVysílání.cz, kterou lze do zelí komerčním stanicím. Ty si na to také pochopitelně stěžují. Foto: Česká televize 24SdíleníSdíletTweet [...]
Příliš se o tom nemluví, ovšem je třeba mít na paměti, že důchody, které lidé v současné době dostávají, nemusí být konečné. V určitých případech se k nim totiž připočtou speciální příspěvky, které jsou poměrně velkou novinkou celého důchodového systému. Vrátí se zdražování? Byly schváleny teprve v loňském roce a k jejich aplikaci ještě nikdy nedošlo. To se však může poměrně záhy změnit. Jde totiž o náhradu takzvané mimořádné valorizace důchodů, která byla po neblahých zkušenostech z minulých let zrušena. V důsledku vysoké inflace totiž velmi rychle vyletěly také důchody, a to natrvalo. To způsobilo celému systému obrovské problémy, a tak se tento problém musel hasit dosti zvláštním způsobem, kdy se loni důchodcům zkrouhlo i to, na co měli nárok. Respektive jim byly penze navýšeny o tisíc korun méně, než jak by to mělo být. Aby už k něčemu takovému nedocházelo, byla tato automatická mimořádná valorizace pro jistotu zrušena. Jenže nebylo možné nechat věci jen tak. Je totiž docela dobře možné, že se v dohledné době do České republiky vysoká inflace vrátí. A důchodci by na ní potom významně doplatili. Někteří by neměli ani na základní potřeby. Proto jsou tu ony speciální příspěvky. Na ně máte nárok tehdy, když inflace po určité období překoná hranici 5 %. Jen pro srovnání: v loňském roce se blížila 20 %, tudíž nejde o žádné nedosažitelné číslo. Co stojí více peněz? Pokud k takové situaci dojde, navýší se váš důchod o částku, která bude tvořena fixní a zásluhovou částí. Rozdíl oproti mimořádné valorizaci bude ten, že se bude vyplácet pouze do konce daného roku a důchod tak o ní nebude automaticky navýšen. Na začátku dalšího roku potom stát sám rozhodne o tom, jakým způsobem se důchody navýší. Čtěte také: Důchodci v Česku na své peníze nárok nemají. Přijdou o tisíce korun, už je nikdy neuvidí Jak upozorňují odborníci, pravděpodobně nevyjde předpoklad toho, že tento systém bude levnější než mimořádné valorizace. Podle některých propočtů by mohl být dokonce dražší, jelikož příspěvky mohou dosáhnout poměrně značné výše. Na druhé straně to ale bude systém pružnější, který státní rozpočet zatíží jen po určitou dobu a nikoliv natrvalo. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Největší banka v České republice to podle všeho přehnala se svými marketingovými výmysly. Podruhé v krátké době totiž mění způsob úročení na svém spořicím účtů, a to poté, co se jí příliš nepodařilo odkomunikovat ani první změnu. Zase všechno jinak Pakliže by ale někdo očekával, že v druhém případě už to bude přehlednější a jasnější a že se banka vrátí ke srozumitelnému produktu, který je pro její klienty velmi důležitý a využívaný, byl by na omylu. “Mé 86leté mamince, která je klientkou České spořitelny přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v aplikaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel,” ptá se řečnicky ředitel pražské ZOO Miroslav Bobek, který potom banku počastoval skutečně nevybíravými slovy. Toho potom rozzuřila do běla ještě robotická odpověď ze strany České spořitelny, která zněla následujícím způsobem: “Rádi prověříme relevantnost komunikace. Neváhejte nás kontaktovat pomocí soukromé zprávy, doplněné o kontaktní údaje Vaší maminky pro správnou identifikaci.“ Manažer potom dále poukázal na skutečnost, jakým způsobem banka se svými klienty komunikuje a že je stále častěji odkazuje na internetové bankovnictví George. Například papírové výpisy či služby na pobočce jsou přitom stále dražší. Jak se to chovají? “V ČR žije přes 400 tisíc lidí nad 80 let. A tihle se chovají, jako by nebyli,” upozornil na důležitou věc. Přitom spousta seniorů má svůj bankovní účet právě v České spořitelně. Tato tradiční banka se přitom pro seniory začíná stávat nepoužitelnou. Mé 86-leté mamince, která je klientkou @Ceskasporitelna, přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v apliaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel?Filipe…— Miroslav Bobek (@MiroslavBobek) April 4, 2024 Čtěte také: Česká spořitelna vám strhne nehorázný poplatek. Její bývalý bankéř už se neudržel a vše prozradil Namísto standardního spořicího účtu teď totiž vymyslela složitý konstrukt, který má hned několik složek a který vám bude vaše prostředky úročit například podle toho, jak moc investujete nebo jaké je vaše finanční zdraví. Základní úroková sazba je potom nula a reálně se řeší přes sazbu v rámci marketingové akce. Foto: Shutterstock 37SdíleníSdíletTweet [...]

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *