Česká televize tajně natáčela postižené děti pro nový pořad. Rodiče chystají žalobu

Česká televize chystá nový díl oblíbeného cyklu Infiltrace, který v minulosti rozkryl řadu nepravostí zejména v oblasti obchodu se zdravím či lidskými emocemi. Tentokrát však tvůrci zřejmě poněkud přestřelili, protože ještě před uvedením celého pořadu se na sociálních sítích objevily informace o tom, jak vlastně natáčení probíhalo a že pravděpodobně porušilo zákony.

Předevčírem mi volala známá a brečela, že co má dělat, že teď viděla v ukázce Česká televize upoutávku na pořad Infiltrace a v ní skrytou kamerou natočený svoje dítě s PAS (Porucha autistického spektra) při soukromém terapeutickým nácviku ve vlastním bytě a u toho střih na nechvalně známého pedopsychiatra Matýse, který byl v roce 2019 odvolán z čela české pedopsychiatrie pro (nejen) hanlivé poznámky o autistech, jak vaše dítě nepěkně komentuje – navíc nekompetentně,” napsala na sociální síti Facebook Alexandra Hroncová, jejíž slova potvrdila řada dalších diskutujících.

Tvůrci pořadu se zaměřili na skupinu rodičů a dětí, kterým uprostřed pandemie nezbylo nic jiného než vytvořit rodičovský spolek, v rámci kterého mohli pokračovat v terapiích, jež jejich děti s postižením absolvovaly před tím, než se vše uzavřené a které jim velmi pomáhaly. “Žádný byznys, nikdo na nikom nevydělává, prostě pud sebezáchovy udělat pro vaše dítě, co se jen udělat dá,” zdůrazňuje Alexandra Hroncová skutečnost, že si rodiče vše hradili ze svého.

Do skupiny začala docházet také údajná matka autistického dítěte, které však nikdo neviděl, a to pod záminkou, že by se rovněž chtěla stát certifikovaným behaviorálním terapeutem. Nakonec se ukázalo, že šlo o najatou herečku Báru Boháčkovou, která navíc terapie tajně nahrávala. Ty pak byly, dle zveřejněné ukázky, použity v samotném pořadu, a to bez svolení kohokoliv ze zúčastněných.

Nový díl pořadu Infiltrace se zjevně zaměřuje na zpochybnění použité terapeutické metody, která je známá jako behaviorální aplikovaná intervence (ABA). Jako odborný poradce pořadu, který v něm také použité postupy hodnotí, byl přizván dětský psychiatr Jaroslav Matýs, který v minulosti proslul tím, že podle televizních záběrů zhodnotil psychický stav environmentální aktivistky Grety Thunberg. Na základě toho musel opustit pozici předsedy Asociace dětské a dorostové psychiatrie. Právě Matýs přitom patří k dlouhodobým kritikům této metody, přičemž jiní odborníci pro ni naopak mají pochvalná slova.

Rodiče autistických dětí, kteří tuto terapii podstupují, přesto říkají, že i kdyby šlo o pochybné metody a oni měli pocit, že jejich dětem pomáhají, nemá nikdo právo je zpochybňovat, obzvlášť, když si je hradí sami. “Pokud nemáte dítě s PAS, které se – doplňte dle libosti – bije v záchvatu pěstí do hlavy, není schopné sebeobsluhy, není schopno komunikovat – neřešte a nepřepínejte. Je zcela na rodičovi, pro co se rozhodne, jak a zda svému dítěti pomůže,” říká Alexandra Hroncová.

Rodiče se snažili intervenovat u České televize, která jim však odpověděla, že z jejich pohledu se vše odehrává v rámci platných zákonů. To však bude muset zhodnotit soud, protože již bylo podáno trestní oznámení.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments