Česko je 14 dní před kolapsem, řekl Jan Hamáček s odkazem na odhady epidemiologů. Tohle je náš poslední pokus

Ministr vnitra Jan Hamáček popsal současnou situaci jako alarmující. Podle něj jsou odhady vývoje koronavirové epidemie extrémně špatné, a pokud se ji nepodaří zbrzdit, může se stát, že Česká republika zkolabuje.

Vidíme ta čísla, vidíme počty těžkých průběhů, a máme nějaké odhady,” uvedl Jan Hamáček pro Rádio Impuls. Lidé podle něj už konečně musí pochopit, že koronavirus není chřipka pro srandu, ale opravdu vážná nemoc, která zabíjí. “Snažím se lidem vysvětlit, že to není žádná legrace a že jsme 14 dní před kolapsem.

Tohle už je opravdu poslední šance, jak virus zastavit

Jan Hamáček se v rozhovoru vrátil také ke svým slovům pro sobotní Právo, kdy prohlásil, že bez tvrdších opatřeních budou v českých ulicích mrazáky na mrtvoly. Dnes uznal, že v tomto ohledu trochu přestřelil, ale zároveň dodal, že chtěl najít co možná nejtrefnější přirovnání, kterým by zároveň umlčel tu část lidí, která stále veškerá opatření odmítá nebo dokonce bojkotuje. Chtěl tak apelovat na vážnost situace.

Přestože tak zatím nepočítá s mrazáky v ulicích, scénář, kdy by byly nemocnice přetížené takovým způsobem, jakým jsme to před několika měsíci viděli v Itálii nebo New Yorku, ten je podle Hamáčka naprosto reálný. “Máme poslední pokus. Buď to s těmi tvrdými opatřeními, které teď přijdou, trefíme, a nebo máme obrovský problém,” vyhlásil ministr vnitra.

Bohužel se ale zdá, že tvrdá opatření částečně míří i do vlastních řad. Chystané úplné uzavření škol totiž rozpálilo do běla zdravotníky. V nemocnicích okamžitě začal hrozit výpadek už tak nedostatkového personálu, protože zejména sestry a lékařky by musely zůstat doma se svými dětmi. Lékaři si nebrali servítky a označili to za kudlu do zad, kterou v této těžké době nečekali.

Foto: vlada.cz

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
9 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments