Kudla do zad, hlásí zdravotníci z první linie v reakci na chystané zavření škol. Celá péče se může zhroutit, řekl jinak klidný lékař Balík

S něčím takovým jsme nepočítali, ozývá se z nemocnic, které praskají ve švech pod náporem lidí s těžkým průběhem koronavirové infekce. Chystaný krok vlády, která chce od středy uzavřít všechny školy včetně prvních stupňů, podle nich ohrozí fungování nemocnic. Podle Martina Balíka z Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny Všeobecné fakultní nemocnice v Praze tím jeho pracoviště může přijít o třicet procent kvalifikovaných zaměstnanců. Těch už dnes není dostatek. Jednak přibývá pacientů ve vážném stavu, jednak rostou také počty zdravotníků, kteří se nakazili koronavirem. Za poslední týden se jejich počet zdvojnásobil.

To, co my tady vidíme jako problém, o kterém jsme se dozvěděli dnes ráno, a vnímáme ho jako kudlu do zad všem pracujícím zdravotníkům, je zavření základních škol. To pro nás vlastně znamená, že až třicet procent  vysoce kvalifikovaného personálu zůstane doma se svými dětmi,” zkritizoval Balík v České televizi chystaná opatření. Vláda přitom ještě před pár dny tvrdila, že první stupeň základních škol zůstane v každém případě otevřený. Jde opět o příklad nepříliš zdařilé komunikace.

Martin Balík coby jedna z hlavních tváří lékařského personálu z první linie (léčil například pražského taxikáře a jako první mu podal remdesivir) přitom dosud veřejnost spíše uklidňoval a obecně působil klidným, racionálním dojmem, se kterým k epidemii koronaviru přistupoval. Když už se podobným způsobem ozval i on, jde pravděpodobně do tuhého. V minulosti prokázal, že situaci nepodceňuje, ale ani nepřeceňuje.

Péče se zhroutí a přijde italský scénář

Martin Balík je přesvědčen o tom, že uzavření prvních stupňů základních škol ohrozí zdravotní péči. “Nám reálně hrozí to, že nám nepřijde do práce poměrně dost personálu. Kvůli tomuto kroku se celá péče může zhroutit. Upřímně opravdu nevím, kdo bude obsluhovat těch 2500 postelí,” uvedl Balík v narážce na oznámení ministra vnitra Jana Hamáčka, který chce využít zmíněný počet lůžek ze státních rezerv.

My se staráme o kriticky nemocné, kteří mají extrémní stupeň postižení a vyžadují vysoce kvalifikovanou péči. Když mi jedna třetina personálu zůstane doma kvůli zavřeným školám, já je neumím nikým nahradit. Tady skutečně si vláda zahrává s tím, že tady chce mít italský scénář. To znamená, že nekvalifikovaný lidi budou zaskakovat za ty, co budou muset zůstat doma, protože tam budou mít děti, o které se nebude mít kdo postarat. My jsme s něčím takovým nepočítali, v našich plánech to není a pokud k tomuto kroku dojde, tak to vnímáme jako kudlu do zad,” nebral si servítky Martin Balík.

Ministr zdravotnictví Roman Prymula už před pár dny vyzval všechny zdravotníky ve výslužbě, aby se pokud možno opět přihlásili a šli bojovat proti koronaviru do první linie. Počítá se také s mediky a případně i laickým, poučeným personálem. Lékaři typu Martina Balíka si ale umí jen obtížně představit, že tyto síly budou skutečně schopny reálně pomoct tam, kde to bude nejvíce zapotřebí, tedy u ventilovaných lůžek.

Foto: Freepik

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
9 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments