Chorvatské hranice kolabují. Lidé čekají i čtyři hodiny, hlásí český konzul. Poradil, jak projet co nejrychleji

Pokud se chystáte na dovolenou do Chorvatska, obrňte se trpělivostí a pečlivě si připravte veškeré doklady, které můžete potřebovat. Kontroly na hranicích v této zemi se totiž za poslední týdny velmi zpřísnily. Výsledkem je mimo jiné mnohahodinové čekání a v řadě případů také nevpuštění do země kvůli problémům s doklady, jak uvádí český konzul v Chorvatsku Pavel Duchoň pro deník Právo.

Podle Duchoně jsou stále častější případy, kdy se Češi do Chorvatska nedostanou, protože mají například prošlé doklady. To považuje také za důkaz skutečnosti, že Chorvaté své kontroly skutečně zpřísnily. Konzul varuje, že na hranicích v současné době kontrolují prakticky každého a nelze tak spoléhat na to, že projedete bez kontroly.

Pro hraniční kontroly jsou důležité jednak platné doklady, pas nebo občanský průkaz, a potvrzení o náležitostech ohledně covidu. Turisté jsou velmi nabádáni, aby si vystavili jednotné digitální potvrzení EU, tzv. covidpas, což je pro policisty nejsnáze kontrolovatelné, a je to nejrychlejší cesta, jak hranice projet,” uvedl Pavel Duchoň v deníku Právo.

Dle konzula je třeba počítat s tím, že si lidé na hranicích ve frontě postojí i čtyři hodiny. K takovým špičkám dochází zejména o víkendech. Jde také především o přechody ze Slovinska. Pavel Duchoň tak radí zvolit cestu přes Maďarsko, kudy do Chorvatska putuje méně turistů. V Chorvatsku nejpočetnější turisté, Němci, jezdí právě přes Slovinsko. Trasa přes Maďarsko je tak sice delší, ale může být příjemnější i celkově, protože na ní není takový provoz. Pravdou ale je, že na hranicích s Maďarskem Chorvaté neotevírají všechny budky, v důsledku čehož se fronty také mohou vytvořit. Neměly by být ale tak dlouhé.

Chorvaté turistům stále doporučují vyplnit vstupní formulář Enter Croatia, který by měl usnadnit vstup do země. Duchoň však upozorňuje, že nejde o povinnost. Pokud ho nemáte, doklady a potvrzení o očkování či testu si na hranicích zkontrolují samostatně. Naopak se ztrácí výhody vstupního formuláře. Dříve s ním totiž mohli na hranicích do rychlejšího pruhu. Ty už dnes ale často chybí nebo jsou rovněž zablokované. Konzul proto radí zařadit se na hranicích do fronty, která se jeví jako nejkratší.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
7 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments