Chorvatsko obrovsky navýšilo ceny. Češi si stěžují a začínají opět vozit řízky a paštiky

Dlouho vyhlížená dovolená se pro mnohé změnila v nepříliš příjemný zážitek. Řada Čechů totiž v Chorvatsku zjistila, že v této zemi působí jako chudí příbuzní. Ceny zde totiž oproti minulým sezónám velmi stouply a na některých místech už se stávají nedostupnými. To platí o ubytování i stravování.

Ceny hodně stouply

“Už cena za ubytování nás překvapila. Vždycky jsme se s apartmánem vešli do 50 eur na noc, teď ale chtěli už 75 euro. Jen to nám ubytování prodražilo o polovinu. Když jsme vyrazili večer do restaurace, kam jsme minulé roky rádi chodili skoro každý večer, zjistili jsme, že ceny stouply o desítky procent. Hlavně ryby hodně zdražily,” popisuje pro Mix24.cz pan Pavel situaci na Jadranu.

Zážitky ostatních jsou podobné, přičemž řada lidí zvolila opatření už na tuto sezónu. “Chorvatsko už je opravdu drahé, ale pořád se nám tam líbí. Nakonec jsme se rozhodli, že pojedeme i letos, ale jídlo si přivezeme s sebou,” uvádí paní Jaroslava, která vyrazila k moři s manželem a dětmi. Na místě prý kupují jen to nejnutnější, občas nějakou rybu, ale jinak mají vše vlastní.

Foto: Shutterstock

Vlastní stravování se vrací

Svým způsobem se tak vrací doba, kdy Češi ještě neměli moc peněz a do Chorvatska vyráželi zásadně vybavení řízky a paštikami, které na místě konzumovali namísto lokálních dobrot. To tehdy Chorvaté ve velkém kritizovali, protože je to připravovalo o zisky z turismu.

Životní úroveň Čechů však rychle rostla, a tak mohli brzy využívat místních služeb mnohem více. Teď jim ale podle všeho ceny v Chorvatsku zase začaly utíkat. Není výjimkou, že za hlavní jídlo v restauraci dáte v přepočtu 500 korun a za pivo stovku. To už je pro mnohé příliš.

Pravdou ale také je, že Chorvaté si to mohou dovolit, protože zájem o tuto destinaci neustále stoupá. Letos je hlášena dokonce rekordní sezóna.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
7 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments