Chyba, která stojí životy. Zaměstnanec omylem zničil 15 milionů vakcín Johnson & Johnson

Tahle chyba přijde hodně draho, a to nejen z hlediska finančního, ale především pokud se přepočte na lidské životy. V jednom z výrobních závodů společnosti Johnson & Johnson totiž došlo ke znehodnocení 15 milionů dávek vakcíny. Podle všeho šlo o chybu lidského faktoru. Vzhledem k tomu, že s touto vakcínou se jako dosud jedinou očkuje pouze jednou dávkou, znamená to, že o brzké očkování přišli 15 milionů osob.

K chybě mělo dojít už před několika týdny, ale teprve teď na ni upozornil deník The New York Times. Ve výrobním závodě Emergent BioSolutions v americkém Baltimoru, který vyrábí různé vakcíny, totiž došlo k záměně účinných látek a do vakcíny Johnson & Johnson byla přidána směs, která patřila do vakcíny konkurenční. V závodě se totiž vyrábí i vakcíny AstraZeneca.

Kontrola chybu naštěstí včas odhalila, takže se údajně žádný z kontaminovaných vakcín nedostala do oběhu. Společnost Johnson & Johnson nahlásila případ regulačním orgánům, které už zahájily vyšetřování. Zároveň uvedla, že posiluje kontrolu výrobce Emergent BioSolutions, aby už k něčemu podobnému nedošlo.

Chyba ale zcela jistě zpozdí dodávky vakcíny, kterých je v současné době celosvětový nedostatek. Evropa na tom není kdovíjak dobře a počítá každou dávku. Vzhledem k tomu, že epidemie na kontinentu stále zuří velkou silou, lze jednoznačně říct, že ztráta 15 milionů dávek nepřímo způsobí více obětí.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments