Čísla koronaviru jsou hrozivá, realita je ještě horší. Očkování nemoc zatím nezastavilo

Přišlo to až nečekaně rychle. Dnešních téměř 10 tisíc nově nakažených koronavirem je definitivní ukázkou toho, že tu máme opět průšvih obřích rozměrů. Potvrzují se zprávy o tom, že mutace delta a delta+ se šíří mnohem rychleji než ty loňské, a tak tu máme exponenciálu, jakou jsme ještě neviděli. Už teď je jisté, že čísla pozitivních za den budou trhat rekordy a zřejmě přesáhnou hranici 20 tisíc. Bohužel nutno dodat, že navzdory očkování.

K této věci je potřeba mít několik osvětlujících poznámek. Předně: koronavirová realita v České republice je zcela jistě mnohem horší, než jak ji vykreslují čísla. Důvody jsou hned dva. V první řadě je to skutečnost, že očkovaní lidé se testují jen minimálně, a to obvykle až tehdy, když pociťují nějaké příznaky nemoci, případně přišli do blízkého kontaktu s nakaženou osobou. Jinak jsou vnímáni jako bezinfekční a k testování nemají důvod. Ve skutečnosti ale mezi nimi zřejmě bude mnoho nakažených bez příznaků, kteří však mohou infekci roznášet.

Druhým důvodem, proč jsou skutečná čísla zřejmě ještě vyšší, je stopka pro bezplatné testování. To sice vedlo k tomu, že se mnoho lidí nechalo naočkovat, ovšem zároveň snížilo pravidelné protestovávání populace. Současných 9902 nakažených je proto nutno vnímat v tomto kontextu.

Očkování pomáhá, jen to bohužel na první pohled není příliš vidět. Vakcína rozhodně snižuje riziko těžkého průběhu nemoci a úmrtí. Mělo by se ale jednoznačně říct, že zdaleka není stoprocentní a i zkazky o její účinnosti na 90 až 95 % působí ve světle událostí zkrátka přestřeleně.

Ostatně, většina odborníků je vývojem epidemie překvapena. Ačkoliv tvrdí, že přibližně 60% proočkovanost není dostatečná, je to přeci stále nadpoloviční většina. Co bychom za to loni touto dobou dali, že? Nové mutace koronaviru jsou však velmi agresivní a očkování už začínají přetlačovat. Už začátkem tohoto roku se přitom mluvilo o patřičné úpravě vakcín, aby fungovaly lépe. Stále se však očkuje těmi původními.

Vypadá to, že i s očkováním se nakonec dostaneme do bodu, kdy budou nemocnice opět přetížené. Ostatně, budoucí ministr zdravotnictví Vlastimil Válek už avizoval, že vývoj situace nasvědčuje tomu, že o Vánocích bude opět vše zavřeno. Na druhé straně můžeme být rádi, že očkování máme, protože si těžko představit, jak by to dopadlo bez něj.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít

Šéfredaktor deníku Mix24.cz. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a již více než dvacet let působí v médiích na redaktorských a editorských pozicích. Specializuje se na oblast ochrany spotřebitele.

Odebírat
Upozornit na
guest
70 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments