ODS se příliš nezměnila. Na ministerstva míří tváře, které už měly být zapomenuty

Když před volbami někdo poukazoval na skutečnost, že ODS měla dlouhou dobu pověst strany prolezlé kmotry, která má velký problém s korupcí, obvykle byl představiteli občanských demokratů odpálkován s tím, že to už je dávná minulost a teď jde o stranu obrozenou, vlastně zcela novou.

Symbolem změny se stal dnes již dlouholetý předseda ODS Petr Fiala. A je pravdou, že řada “zasloužilých” členů mu nemůže přijít na jméno, protože je odstavil od vlivu. Skutečně se tak mohlo zdát, že občanští demokraté dnes představují čistou politickou sílu, obzvlášť, pokud jsme je srovnali například se stranou Andreje Babiše.

Faktické vítězství ve volbách a vyjednávání o nové koaliční vládě nicméně odhalily, že se ODS možná nezměnila tolik, jak by si mnozí přáli. Najednou se zdá, že jsou až příliš vidět tváře, které vlastně měly být už dávno v zapomnění. A nejen to, tyto tváře míří na klíčová ministerstva České republiky.

ODS podle koaliční smlouvy má mít pět míst ve vládě, z čehož je jedno to premiérské, tedy náležící Petru Fialovi. Zbývají čtyři ministerstva a podle kuloárních informací jsou jistá přinejmenším tři: finance, obrana a spravedlnost.

A kdo, že by měl na těchto místech usednout? Pro mnohé to není úplně příjemné čtení. Vždyť ministrem financí se má stát Zbyněk Stanjura. Dlouhá doba v opozici by téměř mohla zakrýt skutečnost, že tento občanský demokrat zasedal už v nechvalně proslulé Nečasově vládě, a to na ministerstvu dopravy.

Největší šance stát se ministryní obrany pak má Jana Černochová, dlouholetá poslankyně a starostka Prahy 2. Zatímco její poslanecká dráha se zdá být víceméně bez poskvrny, nelze zapomenout, že Černochová byla jednou z nejvýraznějších proponentek éry pražského primátora Pavla Béma, za kterého bylo hlavní město prolezlé korupcí. Ani Černochové se v druhé městské části nevyhnuly různé kauzy a podezřelé zakázky.

Zřejmě nejkontroverznější jméno se skloňuje ve spojení s ministerstvem spravedlnosti. Tam má totiž usednout Pavel Blažek, který je považován za brněnského kmotra s přezdívkou “don Pablo”. Jeho výhodou je, že má velmi blízko k Petru Fialovi. Například ho pravidelně doprovází na jednání s prezidentem Milošem Zemanem. Čtěte více: Petra Fialu na Hrad pokaždé doprovází kontroverzní “don Pablo”. Vyvolává to otázky, zda je ODS skutečně čistá. Komentář Tomáše Mrkvičky

Stále větší slovo má ve straně také Alexandr Vondra, který se před lety musel poroučet kvůli kauze Promopro. Teď se o něm spekulovalo coby o novém ministrovi zahraničí. Vondrovi se do toho ale příliš nechtělo, protože drží lépe placenou a méně náročnou funkci europoslance.

Inu, je otázkou, zda to ODS bere za ten správný konec. V opozici v ní vyrostlo několik zajímavých nových tváří, které nejsou zbytečně zatíženy minulostí. Jak se ale ukazuje, když jde o vládní posty, jsou odstaveny na vedlejší kolej. Jde především o Jana Skopečka, který mohl být zajímavým ministrem financí, ale nakonec se bude muset spokojit s funkcí místopředsedy Poslanecké sněmovny. Zřejmě ostrouhá také dlouholetá “Fialova dvojka” a symbol slušného politika Martin Kupka.

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
116 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments