Petra Fialu na Hrad pokaždé doprovází kontroverzní “don Pablo”. Vyvolává to otázky, zda je ODS skutečně čistá. Komentář Tomáše Mrkvičky

V důsledku zdravotní indispozice prezidenta Miloše Zemana poněkud zapadla další návštěva Petra Fialy, lídra koalice Spolu, na Pražském hradě. Předsedové parlamentních stran se s prezidentem pravidelně setkávají, na tom by nebylo nic zvláštního. Ptají se ho například na to, zda jeho názor, pověřit sestavením vlády po volbách předsedu nejsilnější strany a nikoliv koalice, je konečný nebo by na něm případně šlo něco změnit.

Z tohoto pohledu nedělá Petr Fiala nic jiného než například Ivan Bartoš z Pirátů nebo Jan Hamáček z ČSSD. Na návštěvách předsedy ODS něco zvláštního ale přeci jenom je. Už drahnou dobu ho na ně totiž doprovází poslanec Pavel Blažek, kterému se v kuloárech přezdívá “don Pablo”, a to i s odkazem na to, jakou měl svého času moc v Jihomoravském kraji. Někdo už snad mohl zapomenout, že Blažek byl řadou členů strany považován za “kmotra”, jak kdysi nelichotivě označil elitní stranickou kastu premiér Mirek Topolánek.

Jen letos byl Petr Fiala na Hradě potřetí (v únoru, v červnu a teď v září). Pokaždé ho přitom doprovázel Pavel Blažek. Zatímco návštěva předsedy je odůvodněná, veřejnost se nikdy nedočká vysvětlení, proč je v doprovodu právě Blažek. Ten je přitom oficiálně jen řadovým poslancem a v ODS už nemá žádnou funkci.

Petr Fiala se přitom prezentuje jako ten, který ODS vyčistil od všech kmotrů a šíbrů, kteří tuto tradiční stranu poslali do kolen a málem dostali na lopatky. Je nepopiratelnou zásluhou Fialy, že přinejmenším v očích veřejnosti stranu částečně rehabilitoval a učinil volitelnou. Teď dokonce útočí na vítězství ve volbách, byť si k tomu musel domoci trikem s koalicí, kdy mu hlasy doplňují další dvě strany.

Je paradoxní, že Pavel Blažek je dnes jedním z mála zástupců “staré ODS”, kteří jsou stále v aktivní politice. A co více, tento člověk je zjevně pro Petra Fialu velmi důležitý, jinak by ho těžko s sebou bral na Hrad. Určitým vysvětlením může být to, že to Blažek coby “stará garda” na prezidenta umí. Žádné hmatatelné výsledky to však zatím zjevně nemá.

Minimálně z hlediska PR není nejšťastnější, když krátce před volbami Fialu Blažek doprovází na audienci u prezidenta. Mnozí se mohou ptát, zda se ta ODS skutečně očistila způsobem, který deklaruje. Navíc Petr Fiala začíná působit jako poněkud slabý lídr, když Zemanovi nedokáže čelit sám, obzvlášť když si to potenciální volič spojí s tím, že se vyhýbá některým televizním debatám lídrů stran.

Foto: Pražský hrad

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
34 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments