Úspory? Nová vláda si dělá z lidí trochu srandu. Tři zbyteční ministři navíc nejsou dobrý začátek

Představitelé budoucí vlády svorně mluvili a nadále mluví o tom, že současné schodky veřejných financí jsou nepřijatelné a je třeba s nimi okamžitě začít něco dělat. V tom jim je třeba dát jen a jen za pravdu. Babišově vládě se státní rozpočet doslova vymkl z rukou a už nebyla schopna ho dát do pořádku, možná i proto, že jí chyběla motivace, když jediné, čím voliče dokázala zaujmout, byly nejrůznější dárečky.

Míra problému je tak obrovská, že nebudou stačit obvyklé kosmetické změny. Do struktury státního rozpočtu bude nutné říznout skutečně rázně. Představitelé připravované vlády ostatně už avizovali, že se s největší pravděpodobností nevyhneme ani redukci úřednických míst. Propouštění ve státní správě už tu nebylo dlouho a pro dotčené jde pochopitelně o nepříjemnou věc. Zároveň je ale pravdou, že úřednický aparát je přebujelý a neefektivní. V posledních letech navíc neustálé nabírání úředníků vedlo k vyluxování pracovního trhu, kde pak soukromé firmy marně hledají zaměstnance.

V politice však ale nejsou důležité jen reálné kroky, ale také symboly. A tuto disciplínu nová vláda zatím neovládá. Jakoby byla uspokojena tím, že volby vyhrála a neuvědomovala si, jak moc je křehká. O přízeň lidí totiž musí bojovat každým dnem, a to ještě předtím, než se ustaví. Bude totiž čelit obřím problémům, které bez širší podpory veřejnosti budou jen těžko řešitelné.

A co Fialův kabinet v této chvíli udělá? Aby uspokojil nároky všech pěti stran, které v něm zasedají, rozhodne, že namísto dosavadních 15 ministrů bude v kabinetu sedět hned 18 členů vlády. Pravda, resorty pro legislativu, evropské záležitosti a vědu a výzkum budou formálně spadat pod Úřad vlády a nepůjde o klasická ministerstva.

Jenže, kromě toho, že se tohle hodně špatně veřejnosti vysvětluje, to zase tak úplně pravda není. Každý z těchto ministrů zcela jistě bude mít početný aparát desítek až stovek lidí, aby vůbec mohl vykazovat nějakou činnost. To už vlastně není ani tak docela o symbolech.

Aby toho nebylo málo, v Poslanecké sněmovně vznikne nový místopředsednický post, a to jen proto, aby všechny koaliční strany měly někoho ve vedení této instituce. Proč tam mají mít svého zástupce Piráti se čtyřmi poslanci, to je samozřejmě správná otázka.

Jsou to všechny věci, kterými vláda ztrácí body ještě předtím, než vůbec vznikla. Andrej Babiš tak má okamžitě materiál, který může proti kabinetu použít. Zároveň to ukazuje, že jednání o vládě nebyla ani tak o kompromisu, jako o tom, že si každá ze stran urve to své.

Foto: ODS

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
69 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments